Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Salutare montigirls,

 

Carmen , Puisorul la mine facea referire... nu la tine.. numele meu este Carmen Marieta, fetele ma stiu de Carmen, insa pt ca atunci cand s-a trecut pe platforma DC nu mi-am recuperat vechiul ID acum ma loghez cu Marietutza....

 

Meniul de azi:

MD: mere rase+tarate ovaz+seminte canepa; cafea

G; iaurt 0.1%+tarate+seminte canepa

P: ciorba de porc

C: supa crema de linte ca tot mi-a facut pofta Androix

 

Va imbratisez,

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna,

Androix, atenţie la radacinoase când faci supă, telina fiartă are IG mare, nu mai zic de pastarnac. Eu ca sa fiu sigură în supele crema pun ori dovlecel ori broccoli ca sa fie mai consistente. Mă tentează o supă crema de cartofi dulci sa ţină loc si de desert :)) dar habar nu am dacă e aceeaşi situaţie cu IG mare dacă îi fierbi.

Caress, pe mine mă macină asta cu fluctuaţiile de greutate si zău ca nu mănânc triplu decât de obicei în zilele alea... Teoria mea e ca am multe celule adipoase care acumuleza rapid grasimea, din cauza de greutate depăşită în copilărie (până pe la 11 ani :( când m-am subţiat...) La tine a fost la fel? Lactatele stiu ca au sare în mod natural, transmisă din alimentaţia producatoarelor de laptic, asa ştiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Meniul de ieri:

- pomelo

- mamaliga din tarate + iaurt

- mancare de linte+carnaciori+castraveti murati

- salata de vinete+ardei, branza

 

Meniul de azi:

- iaurt+tarate de ovaz+goji+seminte chia

- crenvusti

- cascaval la tigaie, rosii

- piept afumat de rata, branza, ardei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, pe mine nu ma macina, eu stiu exact in functie de cat si ce mananc, daca voi fi in crestere sau in scadere.Nu reusesc sa fiu constant la 56, am cand 55 cand 57, cu grija mare sa nu scad sub 55 si sa nu cresc peste 57.Din fericire ambele sunt foarte usor de obtinut, iar eu cand spun ca am mancat exagerat de mult, stiu ce spun...Duminica de la 5 dupa amiaza pana m-am culcat am mancat asa: doua castroane cu ciorba de fasole, 2 felii de tort de nuci cu ciocolata, 3 banane, 1 baton proteic cu unt de arahide, 3 ardei umpluti cu soia, ciuperci si quinoa(micuti, e adevarat [soricel] ), 3 placintele la tigaie, din aluat dospit, cu branza si cascaval. E mult sau nu e mult...?Si asa am tinut-o sambata (cu doua mese la MC Donalds, cu Fillet o fish, cartofi , inghetata o data, si inca o data fillet o fish, salata greceasca si placinta ), asa am tinut o si luni-bine, fara abateri, am mancat conform dar exagerat de mult...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Azi mare agitatie ,am uitat de sedinta cu parintii ,o alta sedinta de serviciu....super aglomerata.

MD-wassa cu zacusca

G-2 mere pe la 12

P- pe la 16- fasole verde cu usturoi,conopida,citeva caise uscate

G- pomelo

C-linte cu castraveti murati

Am jurat ca nu mai maninc haotic. Vin rupta de foame; pe la 16.30 maninc prinzul si ramin cu o stare ciudata ,de rontaiala ,la care nu stiu cum sa reactionez altfel decit mincind prostii. Aseara mincam pomelo,dupa vreo 40 min de la cina.

Belea! Mi- s-a defectat centrala pe apa calda . Caloriferele functioneaza,dar nu pot face dus,sa spal vase etc. Super!

Trebuie sa incalzesc apa sa ma spal macar pe cap. Suna a secolul 21?

Androix ,ai dreptate ca trebuie sa fie macar 5 mese glucidice ,dar tu daca ai mai tinut ,stii deja daca te avantajeaza sau nu.

Brindusik ,vezi poate o lasi moale cu mincatul,macar sa nu pui ceva. Ce-mi placeau mie fetele care mergeau in concediu si nu puneau nimic! Mie nu mi-a reusit niciodata. Daca reusesc sa ma abtin de sarbatori e lucru mare.

Simbata am o petrecere si chiar sint curioasa ce-o sa fac ,mai ales ca am tinut tot postul pina acum. N-ar fi pacat sa maninc aiurea?

Puisor si eu stiam cu 7000 de calorii 1 kg de grasime ,insa sint de accord si cu Caress ca daca-i tragi tare pui repede la loc.

Mincat in exces si nu consume nimic. Cam asta fac eu ,in sensul ca nu merg pe jos ,nu fac sport ,treburi casnice ,nimic.

Cad ca toate sinteti cumintele!

Noapte buna!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoaro si eu stiu tot de 7000cal=1kg..sa dai jos intr-o sapt 2kg e ca si cum 4 zile nu mananci nik [alcool] .chiar daca faci sport e slabuta treaba...mers cu bicicleta 45min la o putere de 5 (din 10)  abea dadeam jos 210calorii (ca stiu ca in perioada cand faceam gym ma gandeam de doua ori inainte sa mananc bounty!)

 

mihaela si androix ..radacinoasele fierte is cu steluta...ceea ce inseamna ca desi au IG mare nu ar trebui sa intervina in buna digestie. concluzia fiind...nu renuntati la supele cu asa ceva..ca la urma urmeio supa fara o telina, un pastarnac si un morcov e apa chioara [buca]

 

dulce sa stii ca eu dupa vacanta de anu trecut de craciun nu am pus nici un gram..si tine cont ca am mancat cea mai nemonti chestie si anume turtele noastre traditionale gen baclava [il] 

[barfa] sincer numai la ele imi e gandu si acu si asa is de cand ma stiu de mica.....nu-l asteptam pe [aho] ci asteptam turtele [ascuns]

 

 

i-am dat lu mamasa comanda de icre (ca si asa tine si ea post si in vichend se mananca peste)..si de bors de fasole [fiesta]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit. Iar ma doare gatul. Numai seara ma doare si nu imi trece cu nimic.

Meniul de azi (nu dati cu rosii, da?)

-cafea cu cofeina

MD: ness fara cofeina, ceai de fructe

P: o bucatica de telemea cu o rosie, ness fara cofeina

C: doua sandviciuri facute la sandwich-maker cu paine conforma, o felie de sunca, o felie de cascaval, o cana de lapte delactozat cu o lingurita de ness si indulcitor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo2]  buna seara fetelor, sunt si eu pe aici, obosita moarta. De cateva seri ma culc tot tarziu ca-s prinsa ba cu una ba cu alta, asa ca sunt in urma rau cu somnul. De oboseala mananc si eu de rup (nu chiar precum Caress  [soricel] totusi ) simt nevoia sa rontai continuu. Si cu sportul slabut, au trecut cred peste 4 zile fara sport, nici nu mai stiu. Nu am nici timp si nici energie. Sper sa treaca perioada asta mai repede.

 

Brandu ce fain ca mergi acasa de sarbatori, sper sa petreci frumos si cat mai conform posibil. 

 

Carmen si eu am avut perioade in care ma durea gatul seara si dimineata nu aveam nimic. Nu stiu cum poti supravietui numai cu lichide chioare + o bucatica de branza & rosie pana la cina. Nu dau cu rosii, doar constatam [detectiv]

 

Ma duc sa-l culc pe cel mare ca al mic doarme de la 6 jumate, e cu febra (mica) muci si tuse. Maine dimineata la dr si nu-l duc la gradi asa ca stau si eu acasa cu el, dragutul de el, tare pleostit a fost in seara asta  [V]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Darling, am perioade cand pur si simplu nu imi trebuie sa mananc. Da' noroc cu voi ca ma stradui sa am totusi o limita si in a nu manca.

Nu stiu ce sa fac cu gatul asta. Exact asa sunt. Dimineata si ziua nu am absolut nimic, de pe la 7-8 seara in schimb... sunt terminata.

Am incercat tantum verde, orofar, decasept, daca ziceti voi ca merge cu strepsils, il incerc si pe ala. Alte variante?

 

Intentionez sa le fac diseara fetelor cartofi dulci la cuptor, varianta care seamana cu cartofii prajiti, cu mujdei de usturoi.

Imi mai povestiti o data cum se fac, va rog. Si ce IG au.

 

Meniul de azi:

-cafea cu cofeina

MD: ness fara cofeina, o cioco mica sly (chiar am savurat combinatia)

P: 2 oua fierte, telemea, rosii castravete

C: cartofi dulci cu mujdei de usturoi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...