Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Neata,

Puisorule cum faci gofrele, ca am si eu aparat si sta degeaba!

 

Apropo de germeni de grau, imi aduc aminte ca au un gust superb; cand era Ioana mica ii dadeam lapte cu germeni muiati si miere, si ce ramanea mancam eu... Doamne, mi se parea atat de bun terciul ala! [fri] Chiar au indice asa mic?? Ca parca mi-e pofta... i-as muia in iaurt 0% cu sirop de agave?!  [alcool]

 

In rest sunt conforma, am avut pana aseara mazare, zacusca cu lipii de tarate... azi nu mai am nimic de mancare, insa fac niste icre si branza cu masline si rosii!

Pentru week o ciorba si somon la teflon! Si multa miscare pentru ultimele cumparaturi de jucarii, dulciuri.... [:)]

 

O zi frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

Puisor ,53 kg e super! De altfel mie in poze imi pari slaba ,plus ca ai citiva cm in plus fata de mine.

Eu sint blocata la 57 de kg ,dar s-ar putea sa deblochez azi si miine ,in sus ,ca am petreceri cu restaurant. Nu stiu daca voi putea sa ma abtin.

Inca de aseara am crezut ca iau o gura de tort de cioco,ca ii cumparase copilului si imi venea sa pling de pofta.

  Ieri:

MD-pomelo ,mar

G -mar

P-linte cu castraveti murati

C-ton cu ciuperci cu usturoi,fistic ,seminte

G-cam repede pomelo

  Pup ca am o sedinta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Ieri am avut o zi plina de neprevazut asa ca nu am prea avut cum sa mai scriu.

 

Am citit ceva din cartea lui monti, eu am avut ambele variante, acum o citesc pe cea mai noua editia din 2009 la care tin minte ca atunci cand am cumparat-o am concluzionat chiar pe topicul asta ca a mai relaxat putin regulile fata de editia aparuta la noi in 2000 la editura forum, pe care eu se pare ca am imprumutat-o si nu mai stiu cui s-o cer inapoi. [batcap]

 

Deci: painea integrala adevarata, este permisa si in faza I, impreuna cu grasimi cu conditia sa aiba IG mai mic de 35 si chiar face referire la painea cu drojdie naturala al carui proces de productie dureaza minim 7 ore, deci pana aici painea mea intruneste criteriile. Cum as putea calcula IG-ul unui aliment? Ma rog, ca sa raman on the safe side o sa incerc sa mananc numai la mesele glucidice aceasta paine si doar in mod exceptional cu grasimi.

 

Radacinoasele: intr-adevar pastarnacul e trecut pe lista neagra in carte (pe site e cu * si e OK in ciuda IG-ului), nu si telina, dimpotriva chiar. Este pe lista de permise si sunt multe retete cu telina, atat radacina cat si frunze.

 

Cam asta am de povestit, mai citesc, mai aprofundez, ma mai documentez [cit]

 

Ca meniu am asa: dimineata o felie cu ceva crema cam indoielnica, abia azi ajung s ama aprovizionez in kaufland cu ceva exquisa, daca n-o avea alte prostii in ea pentru ingrosare, daca nu iar direct branza de vaci dietetica dar stiu ca aia e asa rea la gust incat stiu de-acum ca o sa ajunga la gunoi...

La pranz am supa de legume  (predominant ciuperci si linte)

Diseara supa crema fara grasimi.

Daca intre mese m-o lovi ceva o sa mananc mere sau portocale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

La mine inca nu e 12 [:)]

 

Caress, eu am o rugaminte. Pe langa meniu scrie si cat ai stat la sala. Imi dua seama ca uneori e mai lejer, uneori mai dificil dar clar nu stai degeaba. Un minim de 200 de calorii pe ora se poate considera. Miscarea conteaza enorm, pana si acul cantarului il misca [:)]

 

androix, decat sa cumperi si arunci la gunoi mai bine nu cumperi sau iei ceva care iti place.

Nu stiu cum se calculeaza IG-ul. Ma gandeam ca se vede reactia in sange. Oricum complicat.

 

Eu am cartea aceasta din 2010 a lui Montignac

http://www.elefant.ro/carti/diete-fitness-retete/diete/nutritie/mananc-slabesc-si-ma-mentin-62828.html

 

Sunt cateva retele la sfarsit dar nu prea multe. Care este aceea cu retete?

 

Eu am mancat de dimineata un corn cu stafide, e traditional pentru Santa Lucia si a trebuit sa merg la gradinita ca au avut o mini serbare. Tocmai am realizat ca m-am luat cu treaba si am sarit gustarea, adica un fruct. Si acum e prea tarziu ca la maxim 12:30 merg la cantina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite pe-asta o am eu cu retete, am luat-o prin 2000: http://www.scribd.com/doc/30581284/Retete-Si-Meniuri-Montignac-Sau-Gastronomia-ala

Dar majoritatea retetelor sunt aproape imposibil de facut de catre orice gospodina din romania [:D]  Eu cel putin nu cred ca am incercat macar doua retete din cartea asta.

 

Cea pe care o ai tu e aceeasi cu ce citesc eu acum, stiu ca s-a vandut impreuna cu revista felicia cand a venit montignac la bucuresti.

 

Germeni de grau am vazut in hala la obor, dar nu mi-a ramas in cap si firma de la care sunt. In general am vazut ca tot ce tine de alimente de-astea naturiste gasesc aproape orice acolo si la preturi mai bune ca in magazin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olivia, la genul de ore pe care le fac eu, la nivelul la care le fac instructorii de la sala asta, se consuma in medie 4-500/kcal /ora.La o ora de tip tabata, sau body circuit, eu as zice ca si mai mult.De regula stau la o ora hard si la una de pilates, ca asa e in general programul, apoi minim 30-45 minute la fitness.Nu m-am gaandit niciodata sa calculez caloriile pe care le consum, si sa mananc in functie de asta.Daca am zile in care mananc mai putin, sau mai mult, este pentru ca atata am simtit nevoia..de regula nu prea ma restrictionez de la nimic.Abateri grave fac doar cand sunt foarte jos cu greutatea, si deplin constient si asumat, in rest sunt super conforma.F2 e destul de greu de gestionat, mi se pare mult mai dificil decat F1.Doar ca eu daca tin F1 curat, indiferent de cat mananc, ma duc vertiginos in jos.

 

Nu ai cum sa calculezi IG ul unui aliment.Poti testa pe tine raspunsul personal la anumite alimente, masurandu ti glicemia postprandial.

 

Androix, eu germeni de grau am de la Solaris, dar sunt usor amarui, ca toate produsele lor.Eu nu i pot manca decat amestecati cu tarate si altele.

Branza de vaci dietetica ia ti de la Lacteea, daca o freci cu putina boia, sau marar, e absolut delicoasa.Sigur nu ai sa o arunci...Sau fa-ti tu branza de vaci Monti, scurgand iaurtul degresat prin tifon 24 de ora.Iesi mult mai bine si ca bani, sa stii..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Germenii mei de grau sunt bestiali, nu s amari deloc si n combinatie cu iaurt si gem conform sunt o nebunie. Si mi au tinut si de foame pana la 12. Am vazut si amestec de germeni de ovaz cu tarate de ovaz. Dupa ce termin punga asta fac o incercare.

Eu sunt numai pe fuga, de abia am timp sa mananc, am reusit sa fac putin sport aseara cu chiu cu vai.

Alex e pe antibiotic :( cu bronsita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc Caress, mersi! Acum am luat d ela exquisa cu 0.% grasime, clar trebuie s-o ameste cu ceva ca e o pasta fada [:D]

 

Am facut iar paine integrala cu gluten. De data asta am exagerat putin cu glutenul ca a iesit foarte moale si pufoasa. Nu ca nu mi-ar placea dar e prea buna si risc sa mananc prea multa in conditiile astea. Ma simt de parca as fi gasit o comoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, reteta de gaufre conforme a scris-o Ani la Retete.

 

Eu sunt intr-o nebuneala la job si acasa, o sa tina o sapt. Dupa VACANTA!!

Ieri am fost cuminte la resto cu colegii, dar acasa, n-am mai reusit [batcap]

 

Meniu ieri:

md: p. integrala cu humus + ceai negru;

g: ananas crud;

p: peste cu salata verde +ceva neconform;

c: pizza conforma + salata verde.

 

Si azi la pranz am pizza conforma.

 

O zi buna si conforma,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...