Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Eu am incercat fara gluten la masina de paine, nici macar cu tarate adaugate, numai faina integrala, cu drojdie nu cu maia, deci ar fi trebuit sa creasca sa nu se mai opreasca vorba aia, si mi-a iesit ceva tare si naspa de am dat direct la cosul de gunoi. De-aia sunt asa incantata acum. Glutenul asta e chiar super misto!

Am pus sa fac acum o paine si cu tarate, dar doar 1/3 deocamdata, o iau din aproape in aproape. Pana acum aluatul se comporta bine, dar mai am de lucru la painea asta inca vreo 5-6 ore [:)]

 

Nu fac chifle pentru ca din painea asta urmeaza sa fac si sendvisurile pentru scoala ale copiilor, iar chiflele sunt mai greu de taiat pentru asta, in plus nu stiu sa formez chifle, am invatat cum sa formez paine si pe asta merg deocamdata [:D]  e o inginerie si aici.

 

Glutenul l-am luat din hala de la obor de la o taraba gen plafar cu de toate. Am dat 6 lei pe o punga de 500 g si e de la sanovita.

 

Azi dimineata am mancat doua felii de paine prajita frecate cu usturoi si una cu exquisa. Doamne, da odioasa mai e la gust crema asta, zici ca e creta inmuiata in apa. Am pus marar, boia, sare in ea si felii de usturoi pe deasupra feliei de paine dar tot degeaba. O sa mai lupt nitel cu ea, vreo doua dimineti asa nu cred ca rezist mai mult. [:-)))]

La pranz fac o varza calita si am niste snitele din soia pe care nu stiu cum sa le prepar, cred ca le fierb in apa cu sare si apoi sa le prajesc in putin ulei, nici nu stiu ca n-am mai gatit, pane nu stiu sa fac sa fie si de post si conform asa ca nu fac.

Si diseara repet meniul de ieri supa crema de linte & co fara grasimi.

Intre timp daca ma lovesc pofte nebanuite am mandarine si mere la dispozitie.

 

Sa aveti un weekend frumos si lipsit de ispite! [flor]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

Aseara am facut-o lata!

La aperitiv am mincat rosii,castravete si masline,dupa care s-a declansat prapadul. Am mincat prajiturele si apoi si tort. Am baut whisky si vin. Sa nu mai vorbim c-am terminat-o si cu postul.

In seara asta merg la un bal si mare lucru sa n-o fac iar lata.

Speriati-ma c-o sa fiu grasa toata viata....si ce aproape normal aratam in ultimele rochii cumparate.

Caress,2 ore 40 minute de sala? Oau! Tu daca maninci un raft intreg din frigider ,nu cred ca-ti dauneaza,in contextul asta.

Ariel ,dar chiar ca nu mai dai pe aici!

Azi cumintica foc.

Fug la lectii!

Pup si-o zi placuta!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi v-ati gandit ce puneti pe masa de sarbatori? Ce retete adaptate aveti?

Eu nu stiu ce sa fac, cum sa pun de o parte pentru mine sa modific niscai sarmalute, cu ce sa inlocuiesc cartoful din salata boef si cum o sa mananc eu doar fooooooarte putin cozonac cu faina alba si zahar, ca ala e de comandat si nu poate fi adaptat.

 

Dulce, pai nu e pacat de tot efortul tau de pana acum? Nu se poate sa nu gasesti ce sa mananci pe-acolo sa fie conform.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi face sarmale, friptura la cuptor, salate (boeuf si cruditati) poate piftie, cheesecake si tiramisu (am un bol mare rotund transparent cu picior, pt trifle, ma gandesc ce fain o sa arate tiramisul meu in el) o ciorba si cam atat.

 

Am aluatul la framantat si dospit in masina. Am pus tarate de ovaz, faina integrala, sare, stevia, 2 linguri de ulei si apa. Sa vedem ce o iesi. Caress fac cum mi ai zis tu, chifle la cuptor.

 

Eu nici aseara nu am facut sport :( la 9 jumate doarmeam.

O zi frumoasa!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor.Eu am reusit sa racesc,azi noapte am tusit de mi-am dat duhul...Nici nu am auzit ceasul azi dimineata de lesinata ce eram..

 

MENIUL DE IERI:

MD humus cu paine integrala prajita si gogosari murati-F2

G iaurt cu tarate si germeni de grau

G 1 MAR

P Praz cu ciuperci-mai aveam o portie

C omleta cu branza cedar si 2 felii de paine prajita,macarons Monti( aventura curata...:))) cu crema de ciocolata.Nu va spun cati am mancat...vreo 20, cred, dar mititei, nu mi-au iesit la dimensiunea originala.

 

La sala ieri am fost tare lesinata-cred ca din cauza virozei, am stat o singura ora, grea, si am plecat, ca lesinam pe acolo...azi cred ca nici nu ma duc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]  pai si ce pui la sarmale in loc de orez si la salata boef in loc de cartofi? La salata eu ma gandesc sa pun linte verde fiarta, ca se pastreaza cat de cat intreaga si e oarecum similara la gust cu cartofii fierti, mai ales cand este amestecata cu alte ingrediente.

La noi meniul de craciun e neschimbat de ani, la fel si ala de revelion.

La craciun avem asa:

Aperitive: sorici, toba, lebar, caltabos, toate facute in casa de sotul meu, mai putin caltabosul care e facut de soacra-mea si inecat in orez asa ca n-o sa ma ating de el anul asta.

Feluri principale: sarmale cu mamaliga, friptura si carnati cu muraturi asortate toate home made si conforme. Musai sa incerc ca nu am apucat mamaliga aia adaptata. Am vrut s-o fac saptamana trecuta dar m-am trezit ca nu am faina de naut.

Desert: cozonac de comandat, foarte bun dar foarte neconform asa ca imi fac planuri cum sa mananc cat mai putin si eventual doar dimineata. Si anul asta ma gandesc sa fac ceva desert conform, ma mai gandesc.

 

De revelion e mai usor sa fac adaptari:

Aperitive: salate, boef si altele, renunt la salta de peste care e cu cartofi si nu cred ca merge cu linte.

Feluri principale: ciorba de curcan cu zeama de varza, friptura de miel la cuptor (trebuie sa gasesc o garnitura de legume conforme ca anul trecut am facut piure de cartofi)

Desert: tort cu crema de branza si fructe de padure. Anul asta voi face eu un blat conform cu faina de migdale in loc sa cumpar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa adaug cozonacul meu moldovenesc pufos si aromat si NECONFORM. Miel facem si noi de revelion cu radacinoase ( pastarnac, swede - nush cum se traduce, cartof dulce - toate prefierte putin, apoi cu cimbru si glazurate putin cu sirop de agave si cAteva linguri de grasime de la friptura pt glazing. Date la cuptor pana se rumenesc. Iese bun. Tot ca garnitura mai fac asparagus si broccoli si cherry tomatoes la cuptor pe vrejul lor. Iese o farfurie frumoasa si festiva.

 

La sarmale pun quinoa in loc de orez. Pt salata de boeuf pun cartofi fierti in coaja, le mai scade ig, oricum nu mananc mult, cAteva linguri.

 

Mamaliga iese f buna si fara faina de naut doar cu tarate de ovaz, daca pui in praf de turmeric iese si aurie si frumoasa ( de la Brandu stiu )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci chiar am facut mamaliga!  [flor]  Darling, multumesc! A iesit super! Am prajit si niste peste dat prin faina de naut, niste resturi ce le mai aveam, cu mamaliga si la felul doi varza calita! N-am mai mancat asa un pranz delicios si montignac in intregime de multa vreme!

 

Am mai sapat pe net despre sarmale montignac si m-am hotarat ca o sa pun ciuperci tocate marunt in loc de orez. Calesc mai intai ciupercile si ceapa si apoi amestec cu carnea. Fac pentru mine cateva sarmalute separat asa de incercare. Planul meu e incet incet sa trec toata familia pe alimentatie montignac. Deja azi am testat pe ei mamaliga si le-a placut maxim!

 

In schimb salata boef este marea mea slabiciune. Si asta de cand ma stiu. De aceea eu nu fac decat de revelion, insa nu stiu cum fac ca mereu iese multa si mananc multa. O sa incerc combinatia cu linte si o sa incerc sa fac o cantitate mai rezonabila.

 

Am uitat noi facem si piftie de curcan de revelion, iese o nebunie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata fetele,

(aici e dimineata) 

 

Androix, gand la gand cu bucurie, cu framantarile ptr meniul de Craciun. 

 

Sarmale de cativa ani fac numai cu quinoa in loc de orez, exact acelasi procedeu.

Am si faina de naut, o sa prestez si mamaliga de naut.

 

Cu garnitura la friptura e usor, incearca fasole verde in aburi si apoi pusa un pic in tigaie cu unt, mix de conopida, brocoli cu praf de usturoi. Si cartofi ptr cei din casa, la o adica mancam numai salata verde, muraturile etc

 

Aperitive conforme sunt multe: branza, cascaval infipte pe bete cu rosii cherry, bucatele de ardei de dif. culori, rondele de castraveti cu crema de branza si buc. de somon afumat, chestii porcesti [:)] etc

Salata de peste cred ca poti sa o faci cu salata verde si restul ingredientelor.

 

Deserturi conforme iar am testat destule: Tiramisu, tort pufos, tort cu nuci si cioco, cheesecake etc

 

Durerea e cu salata boeuf.

In capul meu, nu sunt sarbatori fara. Mai ales ca am muraturi puse de parintii mei cand au fost aici.

Asa ca ma gandeam sa fac ptr mine fara cartofi si morcov sau cu cartof, morcov dar fara carne. Ce parere aveti, care varianta e mai light?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...