Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

da Mihaela e cum spune Carress... si sincera sa fiu faina arata foarte taratoasa (gen faina integrala dobrogea dar mult mai cu tarate in ea)...

mama spune ca daca e prea inchisa nu mai pune si tarate extra , dar daca e mai albicioasa dupa cernut mai pune si tarate la paine. personal imi plece mult painea facuta de mama [pofticios] nici nu se compara nici la coloare nici la gust cu cea organica nemteasca de o mananc eu..si nici nu e  umeda sa  trebuiasca sa o bag la toast dupa [flo]... my mom rules [pk]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandu, sunt pe aici, va urmaresc...is cuminte, nu calc stramb! [flo2]  Doar plina cu toate cele, ca si voi, cu treaba, servici, alergaturi...

Turte face mama, sunt preferatele mele, i-am spus insa mamei ca anul asta sa imi dea doar o bucatica cat o prajitura; va fi singura abatere, si o sa mananc dimineata fara a manca altceva cateva ore! Voi sari sarmalele de post, care erau foarte delicioase...insa aleg turtele putine si alea...

 

Tiramisu monti... asta mi se pare cea mai simpla; am sa o fac si eu intre sarbatori! In crema am sa pun o lingura de ness sau inka!

 http://alinaretetedietetice.blogspot.ro/2013/10/tiramisu-montignac.html

 

Migdale eu cumpar din piata, unde se vand masline, la kg., 45 lei kg si le macin la masina de nuca... iese o faina fina!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoaro mama framanta de mana si face la cuptor obisnuit.

pune : 2kg faina din tarate, 1cub jumate de drojdie pack-maya, sare si o lingura de otet (ca tot intreba careva..in paine otetul se pune sa nu fermenteze si sa dezvolte o bacter-mezintericus..dar asta mai mult vara).(din cantitatea asta ies 3 paini lungi ca cele feliate de cumparat)

Mama spune ca nu trebe pusa prea multa drojdie ca altfel creste creste si da inapoi. O framanta (pe paine) ...o lasa la dospit jumate de ora dupa o framanta iara o lasa vreo 3 minute dupa a 2-a framantare si o modeleaza si o pune in tava si o lasa sa creasca cat tava [barfa] aparent nu se framanta cu apa calduta ci cu apa rece

 

 

claudia multumesc de reteta de tiramisu da ma interesa cea cu piscoturi din faina de naut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandusa, eu am facut tiramisu de pe site-ul Alinei. Iese minunat.Si e si rapid. Eu am pus cafea fara cafeina.

Si piscoturile practic le faci tu. Mie mi-au mai ramas si le-am mancat cu ceai o sapt. intreaga, le-am savurat vreau sa zic.

 

 

Dulcetica, parca ma intrebai ieri de pastele mele cu sos de rosii.

Eu cumpar paste integrale Barilla. Sosul il fac eu in cantiate mare cu un pic de ulei de masline, praf de usturoi, conserve de rosii si usturoi uscat. Le las la foc mic sa scada, si apoi pun sosul in caserole la congelator. Scot cate o caserola seara, o decongelez pe foc cu un pic de sos de rosii.

Iaurt 0% cu diverse arome e desertul meu de ani de zile. Nu e super sanatos, dar trebuie sa imi iau si eu calciu de undeva.

 

Azi am ultima felie de pizza integrala cu salata verde la pranz.

De dimineata am mancat p. integrala prajita cu salata de conopida. Diseara cred ca o sa fie omleta cu de toate: ceapa verde, ardei, cascaval.

 

Si noi incercam sa incetinim ritmul de sarbatori, ideea principala e sa ne odihnim.

 

O zi buna si conforma,

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da Mihaela e cum spune Carress... si sincera sa fiu faina arata foarte taratoasa (gen faina integrala dobrogea dar mult mai cu tarate in ea)...

mama spune ca daca e prea inchisa nu mai pune si tarate extra , dar daca e mai albicioasa dupa cernut mai pune si tarate la paine. personal imi plece mult painea facuta de mama [pofticios] nici nu se compara nici la coloare nici la gust cu cea organica nemteasca de o mananc eu..si nici nu e  umeda sa  trebuiasca sa o bag la toast dupa [flo]... my mom rules [pk]

Auzi, dar de unde ia faina mama ta? De la vreo moara ceva?

 

Eu am facut ieri o paine cu faina integrala si tarate de ovaz, a iesit foarte buna, doar ca nu stiu ce a fost in capul meu am zapacit cantitatile si am pus vreo 200 de g de apa in plus nu stiam de ce e aluatul asa moale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...