Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

Azi o zi obositoare. Nu stiu de ce sarbatorile astea imi genereaza o stare de agitatie fara motiv.Iar n-am mincat pina la 16.30.

Md-cascaval ,piept de pui afumat ,masline

G- pomelo

P- mamaliga monti cu un ochi si brinza burduf

G-pomelo

C-caise uscate ,o jumatate cioco sly

Ma gindesc sa beau niste vin ,dar nu-s decisa.

Trecerea la alimentatia obisnuita ,dupa post, mi-a dat un disconfort si nu ma simt prea bine.

Puisor ,la 53kg ai voie sa mai calci strimb.

Acasa am sectionat un curcan si ca de obicei, orice e in cantitate mare imi inhiba apetitul ,asa ca nu ma vad mincind.

Pentru binele comun cred ca o sa fac niste chiftele( poate studiez varianta la cuptor),racituri,o ciorba cu perisoare din piept si niste friptura la tava ,dar nu toate o data,sa nu zaca prin frigider si sa am ce arunca.

Va tot aud ca ocoliti cartoful in salata, dar radacinoasele ,care se pun in cantitati identice ,fierte, au IG 85. Eu cred ca zic pas si ma orientez pe altceva. Cind fac ciorba ,fac si racituri ,dar cantitati minime.

Poate fac si niste sarmale ,dar nu am incercat fara orez sa vad ce iese,asa ca mai bine fac doar pt ei. In faza asta simt ca totul mi-ar pica greu. Am o perioada de migrene si nu ajuta deloc ce afumaturi maninc dimineata.

Sa stiti ca m-am gindit si eu la moara ,mai ales ca faina integrala mi se pare ca are un pret nejustificat ,dar nu stiu unde gasesc . Oricum eu cum nu fac dulciuri si nici piine ,iau mai mult tarite de ovaz. Pina sa experimentez si sa ma indragostesc de gustul mamaligii de ovaz ,am fost foarte rezervata pt varianta asta. Eu eram fan mincaruri care pot fi asociate cu mamaliga.

Noapte buna!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulce, ai dreptate salata boeuf mi se pare prea iglicemioasa :) eu ador salata de telina (crudă) cu piept de pui si castraveti acrii si maioneza desigur. Plus ouăle umplute si salata de ton fără maioneza. De asta mi-e si mie groază ca rămân în.frigider si tot racituri ne tentează decât mâncarea gatita, eu pot trăi din aperitive, guacamole, humus, salata vinete, icre, fasole bătuta (mă rog nu de sărbători), piept de pui cu susan etc

Din ianuarie mi-am propus însă mai multe proteibe si sport zilnic fără excepţie ca sa reuşesc sa dau jos astea 12 kg o data! Uff..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna!

am supravietuit altei zile nebune, nebune! Am avut serbare la Alex la ora 9, apoi la Teo la ora 10.30, apoi a inceput nebuneala cu magazinul nostru, iar fuga la copii si jucat cu ei, ca i-am pasat la mama pana trece nebunia. Acum m-am linistit si eu, impropriu zis, ca trebuie sa pregatesc comenzile pt maine, dar macar nu mai am sentimentul ala de goana. Maine o iau de la cap, sa caut cadouri pt piciulea. Mi-a dat o lista impresionanta, ma voi limita numai la 3 randuri din ea :)), cele mai importante, sper sa le si gasesc. cu Alex am rezolvat, i-am luat un MP4 player, sper sa nu regret apoi, sa stea toata ziua cu ochii in el...Ea insinua ca ar vrea tableta, insa nu am considerat ca are inca varsta necesara pt asa ceva, iar motivul ca toti colegii au, nu a fost suficient de puternic sa ma convinga (mama rea ce sunt:)).

Sotului i-am comandat deja un parfum, l-au livrat la mama si sta bine ascuns acolo. Mai am de luat cadouri pt parintii mei si ai lui, pt rude si prieteni si GATAAAAA!!!

Candva, cumva, trebuie sa aranjez si casa de sarbatoare, ca acum arata exact ca un magazin si depozit in acelasi timp, oricat as incerca sa aranjez zilnic, tot deranj maxim am seara...misiune imposibila! Apoi sa-mi bat capul cu ce gatesc de Craciun, nu am nici cea mai mica idee, mai ales ca ma chinuie bila si greturile, nu am pofta de nimic.

Oricum, un cheese-cake tot voi face :)) sau chiar doua, ca unul l-as face gen tiramisu. Mai vreau sa fac niste briose sa le decoreze picii, ca le-am luat martipan si decoratiuni de cioco neagra, incerc sa fac si cateva conforme pt mine si as mai incerca sa fac niste pricomigdale conforme, habar n-am cum, dar gasesc eu idei pe net.

La sala nu am mai ajuns, cred ca o las pt dupa Sarbatori sau chiar intre, daca vor avea program. Am vrut sa ajung in seara asta, insa m-a rapus o "prea-frumoasa si dragastoasa" criza biliara, cu tot tacamul, cu migrena la pachet. Ma incerca ea de vreo saptamana, insa azi mi-a pus capac.

Din cauza de agitatie, alergatura, lipsa de somn si mancare am reusit sa ajung la 61.5, nu ma pot lauda ca din cauza de monti, ci din cauza de haos.

Azi am calcat putin pe langa, mea culpa, sper ca insa nu se va sesiza cantarul sa ma taxeze.

Meniul de azi:

MD: o portie de cazeinat, baut in fuga spre serbari

Pranz: ciorba de perisoare, piept de pui la gratar cu castraveti murati

Cina: wassa (21%) cu branza , ceai de catina si...5 fursecuri cu stafide :((( si 2 covrigei mici si sfrijiti cu mac. Acum imi pare rau, dar atunci lesinam daca nu-i mancam, mai ales ca eram dupa criza biliara, lesinata de foame, dar plina de greturi.

Va pup si fug la facturi! Am asa un sentiment ciudat, ca abia astept Craciunul si magia lui, linistea lui, dar si abia astept sa treaca, sa se astearna linistea, macar pt cateva zile...liniste, care dealtfel, ma nelinisteste, caci agitatia asta e sursa mea de venit :)) stiu, sunt haotica...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

brindu, o iau cu sfintenie (chiar acum mi-am luat doza, ca uitasem azi, noroc cu tine :)). la fel iau si zincul. culmea e ca de cand m-am apucat de ele nu am mai racit deloc, cu toate ca am fost chinuita si obosita, hranita prost si inconjurata de bolnavi mai mari sau mai mici, mai putin sau mai rau. chiar saptamana asta am avut picii raciti si am stat nas in nas cu ei, mama s-a virozat si ea de la ei si eu nimic :). le dau si lor vit. D, 2 picaturi pe zi, le dau si miere cu propolis, sper sa-i intaresc si pe ei, ca iarna abia incepe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vai ce ma seaca!! am scris un din mesaj si nu mi l-a trimis!!

deci
mihaela & dulce  [smulgpar]  [smulgpar] ...daca radacinoasele fierte is dulci nu inseamna ca is si nashpa. toate astea is cu steluta ceea ce inseamna ca desi Ig-ul e mare, nu modifica semnificativ zaharul din sange pentru ca  "continutul de zahar pur e chiar f scazut" citat de pe situl oficial monti. nu poti compara o paine de hamburger cu o telina fiarta...plase some common sence! [soricel]  [soricel]

 

ariel ma bucur ca si-o facut efectul asa repede (Chiar daca efectul o fost placebo sau nu). si mie mi s-o intamplat la fel cand am venit acas ain aprilie. ambii babaci erau mega virusi infectiosi cu gripa pe ei si cu nasuri curgatoare si tusitori si etc..eu nu am avut nimic [pk]  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brindu, parca mi a facut in ciuda , ca am racit exact dupa discutia noastra cu vit D.Maine imi iau si eu!!! [soricel] Bine, nu m-a pus jos, dar mi a stricat vreo doua nopti cu tusea, si o seara la sala cand abia stateam in picioare.

Ariel, chiar te rog sa vezi ce program e la sala ta de sarbatori, poate vin acolo..ca eu doua saptamani fara nu pot sa stau, e clar!Ma bucur ca ti ai gasit timp sa intri si ca esti bine, chiar daca franta de oboseala!

 

Meniul meu de azi:

MD-iaurt gras cu tarate, germeni, etc, si gem de prune-a iesit tare bun.

P 2 briose cu ciuperci si branza ceddar, zacusca cu 2 felii de paine integrala-f2

-3 biscuiti dubli cu unt de arahide si crema de ciocolata-devreme, cred ca nici 2 nu era

G-dupa prima ora de sala-2 BANANE

G2-dupa a doua ora de sala-1 bucatica de baclava de la Orlando-avea o fata o caserola intreaga si ne a servit, si cum eram in nisa de imediat dupa efort, merge fara urmari.Daca vreti sa cumparati pt cei ai casei, v-o recomand.Cea mai buna sarailie/baclava cumparata ever!

Oricum pe urma am intrat la fitness si cand am terminat eram lesinata de foame!

C-un castron de bors de peste

 legume la tigaie cu scoici in sos de smantana-o lingurita am pus

bicuiti cu ciocolata si cu ceai-asta acum urmeaza! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...