Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Salutare!

 

Nici eu nu sunt de acord cu suplimentele, cred ca organismul se autoregleaza exact asa cum trebuie, fara sa intervenim noi, doar din alimentatie. Atata timp cat mananci sanatos si faci miscare, totul e ok!

 

Meniul de azi:

- paine integrala, cafea

- vermicelli cu cascaval

- briose monti

- pasta din seminte de floarea soarelui, ardei, eventual niste crenvusti din soia.

 

Eu sunt tot pe antibiotic, plus secretolitica, ca nu ma lasa tusea asta...nu e chiar rau, dar nici bine nu e.

 

Cred ca trebuie sa vizitez endocrinologul, desi mananc conform si fac sport, iau in greutate...imi face figuri si tiroida, o simt in gura, cateodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna! Hop si eu sa-mi dau cu parerea!

De acord cu Brindusik cu vitamina D. O carte buna pe tema asta e "The Vitamin D Solution: A 3-Step Strategy to Cure Our Most Common Health Problems by Michael F. Holick" (e pe amazon).

Eu cred ca suplimentele sunt importante. Nu mori fara ele, dar ajuta sa traiesti mai bine. Conteaza sa nu racesti asa de rau sau, cand racesti, sa fie mai usor si sa treaca mai repede. Cand imbatranesti, conteaza sa nu te doara articulatiile la fiecare pas (stiu cazuri concrete), sa nu ti se rareasca oasele si la orice cazatura, sa ti se fractureze. Conteaza  pentru cum arati si cum te simti zi de zi.

E foarte greu sa le acoperi pe toate din alimentatie, mai ales ca nu stim provenienta alimentelor pe care le consumam. Intre carnea de la animale crescute in aer liber si hranite cu iarba si cea de la animale crescute in spatii inghesuite si hranite cu cereale este o diferenta enorma din punctul de vedere al valorii nutritionale. La fel la fructe si legume.

In plus, notiunea de a manca sanatos se schimba in timp. Fiecare are propria parere despre hrana sanatoasa, formata mai mult sau mai putin riguros, uneori indusa de mijloacele de comunicare in masa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu busy.din pacate caress nu am timp sa caut articole....mai acum vreun an am scos unu de pe nature cu privire la asta si i l am dat doctoresei care fiin medic me infectioase e direct interesata de subiect

Cauta de exemplu cercetari facute de spitalul john hopkins ca astia cereteaza vit d in interactia cu mai multe boli.nu e musai ca iti intareste imunitate dar ordoneaza imunitate pe care o are deja corpu sa raspunda conform situatiei de asta e cercetata ff mult pentru bolile autoimune unde o imunitate care raspunde aiure face rau si nu bine per total.

Sora mea e pro naturist pro fara pilule si de ceva vreme o inceput sa iasupli cu apirilina a sintea cum ii cedeaza organismul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CLAUDIA  crenvustii astia ce i-am luat par ok, nu au decat soia, sare si chestii permise. I-am luat sa-i gust, nu am mancat niciodata, s-ar putea sa nu mai iau niciodata, depinde de prima impresie.

 

Va mai zic ceva de vermicelli, aia din fasole mung. Cum am mancat eu aproape zilnic, am constatat ca ingrasa, asa ca renunt o perioada la ei, cu toate ca imi plac la nebunie.

 

Legat de vitamina D, eu ii dau lui fiu-meu, extract din muguri de brad, in loc de vigantol. De asemenea, foslosesc extractele hidro-alcoolice in loc de suplimente, maces in loc de vitamina C, carpen in caz de secretii multe, etc.

Sunt convinsa ca vitaminele din plante sunt mult mai eficiente decat compusii chimici, plus ca sunt mult mai bine asimilate  de organism.

 

BRINDUSIK, vezi ca ti-am cerut prietenia pe fb. Care mai sunteti pe acolo? Dati-mi un mesaj pe pm cu numele, daca aveti chef.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hihihi..child nu stiam cine e fetisoara aia desenata...ti-am dat si io invite acu vreo doi ani da nu mi-ai raspuns am crezut ca nu vrei sa imi bag nasu prin fb-ul tau [clo]

 

esenta de muguri de brad are vit d? nu stiam..eu folosesc pinosol pentru nas..care de cand is in UK mereu imi e infundat

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...