Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ANDANII sa stapaniti sanatosi terenul si sa apară casa cât de curând. E minunat la casa, de anul asta am experimentat si eu.

 

MIHAELA, CARESS multumesc mult, am luat nuci, mâine o sa fiu o zdroaba, sarmale , oua umplute, cârnați, tort, mi-a intrat in cap si panna cotta.

 

Azi am papat conform, plus vin.

 

Sărbători fericite, dragelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pupppp  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2] si va multumesc de urari ... sper ca la anul sa va scriu din casuta noua  [il]  [il]  [il]

 

Va doresc sarabatori fericite [deziuata]  [deziuata]  ... multe cadouri [deziuata]  [deziuata] .... si sa fiti cat de conforme puteti  [pk]  [pk]

 

Eu inca nu am facut nimic, pana ieri am lucrat, nu am cumparat nimic ... sunt pe langa cu toate pregatirile .... doar teren si proiect de casa am in cap ... desenez, sterg si iar desenez ... offff, nu e simplu sa-ti fac casa ta  [ventilator]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, nu e simplu dar aduce niste satisfactii enorme! Nu ca as fi trecut prin asta pana acum, dar mi-as dori. Sa ai spor si la gatit si pregatiri si la casuta cea noua! [flor]

 

Eu am facut sarmalele cu linte pana la urma, au iesit foarte bune. De teama sa nu o dau in bara am injumatatit cantitatea uzuala si acum imi pare rau. Dar nu e bai, si asa e multa mancare zilele astea, iar eu de sport nu am reusit sa ma apuc asa ca mai compensam pe unde putem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pegeam] Un Craciun de vis sa aveti! Si bineinteles sa bifati cat mai curand greutatile tinta! [pegeam]

 

Eu stau bine ca am facut doar biscuiti, jumatate de reteta. Am mai mancat noi, am pus deoparte pentru niste prieteni si am mai ramas doar cu o farfurie rotunda pregatita de Ana pentru a-l imbuna pe mos si o farfurie mai lunga pregatita de mine pentru familion. In concluzie stam bine, putine dulciuri, mancare n-am facut decat salata de vinete pana acum, ups. Am de impachetat cadourile si pisicuta mare nu doarme inca, deh are vacanta.

post-11723-0-77053600-1387919249_thumb.jpg

post-11723-0-06046600-1387919252_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, e bine asa, nu ai cum sa te ingrasi sub nicio forma.Ce frumos ati decorat fursecurile!!!!

 

Eu am gatit de dimineata, in afara de sarmale am facut briose cu spanac si ciuperci, chiftelute de ton cu soia, biscuiti cu unt de arahide si fulgi de ciocolata si o minunatie de tort super elaborat, de care sunt foarte mandra.E semi Monti pentru ca una din creme e cu banana, dar am pus 2 banane mici la ditamai tortul de 3 kg,in rest toate ingredientele sunt conforme.Are doua blaturi diferite-unul de migdale cu nuci intregi si unul cu mac, doua creme -una de vanilie, una de banane, plus doua straturi de ciocolata. Crema de banane nu s-a intarit cum trebuie, ceea ce o sa l faca destul de greu de taiat, dar combinatia de gusturi e absolut bestiala.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Craciun fericit!

Noi am fost conformi zilele astea, nu mai stiu chiar in detaliu ce am mancat, dar nimic neconform.

Am facut niste sarmale minunate, am pus in carne 3 linguri de tarate de ovaz si a iesit o bunatate!

Am mai facut piftie de curcan, destul de light, o ciorbita de afumatura si friptura la cuptor.

Dulce am facut biscuiti. Am adaptat o reteta pe care mi-am adus-o aminte din vremuri de demult si sunt minunati, seamana extraordinar de mult cu pricomigdalele.

Sa scriu repede pana nu uit reteta:

-partea lichida: o cana jumate de bors in care am dizolvat 3 pliculete de drojdie uscata (merge si cu drojdie proaspata, chiar mai bine, probabil ca ajung 2 cubulete), 1 cana ulei

-partea uscata: cam jumatate de kg de faina monti in care se adauga dupe chef si preferinte cam orice, fructoza cam 6-8 linguri (prima tura de biscuiti am pus faina de migdale, coja de portocale, coaja de lamaie, vanilie, scortisoara - au iesit buni, cam aspri de la faina de migdale; a doua tura am pus mai multa scortisoara, seminte de in, extra tarate de ovaz nerasnite, o cioco 75% taiata cu cutitul, coaja de la 2 portocale - au iesit absolut minunati, mai buni decat prima combinatie; cred ca ar iesi foarte buni si cu nuci macinate), asa, faina se pune pana se face un aluat nu prea tare care sa se poata intinde. Se da cu ulei pe planseta si pe maini, nu se lipeste deloc. Se intinde foaie cam de 0.5cm grosime si se taie cu pahar sau forme. Am copt pe hartie de copt.

Din ce am scris mai sus ies cam 2 tavi jumate de aragaz de biscuiti.

O sa le fac o poza cu telefonul, poate ma ajuta caress cu poza...

 

Tiramisu nu am facut ca nu am gasit reteta de blat... poate va indurati de mine sa imi ziceti cum faceti tiramisu...

 

In rest, obosita, chioara de somn... pazesc copil noaptea care tuseste si tuseste si tuseste... abia o reparasem. Aflu si eu la serbarea de mos, ca atunci cand au fost sa colinde la minister i-a dus numai in costume populare si atat, fara geci, fara nimic altceva decat iile alea care stim cu totii cat de groase sunt.

Nu pot sa spun cat sunt de furioasa si ofticata. Uite cum stau eu de sarbatori cu sticlele de siroape aliniate...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...