Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Puisorul, nu am sanse sa fac nimic cat e ea la balet, decat sa citesc, macar sa valorific timpul ala cu ceva. Sedinta de balet este de o ora. Pana sa ajung eu la o sala si inapoi... nu mai zic sa ma si dezbrac-imbrac-lucrez ceva... Asta e...

 

Brandusik, e complicat de zis. Nici pe mine nu m-a ajutat nimeni la scoala si asa mi se pare normal, nu stii, intrebi. La mine acum e ceva mai complicat. M-am trezit mamica de copil de clasa a 3-a, copil pe care nu l-am crescut eu si nu l-am adus eu in clasa a 3-a. Dureaza pana ne dam pe brazda. Pe de alta parte e simplu de zis, nu faci cu ei, sa se descurce, sa se responsabilizeze, sa zica ca nu stiu, etc etc. In fapt nu e chiar asa. Chiar trebuie sa tina pasul cu scoala, altfel, se demotiveaza. Nu toti functioneaza ok cu suturi in fund. 

Si mai e o chestie, copiii nostri nu sunt NOI. Si te adaptezi la nevoile lor. Da, trebuie mentinuta balanta, nici overprotective, dar nici sa le intorci spatele. Si baletezi asa pe granita asta fina.

Cu Alexia nu stiu cum o sa fac. Alexia este o alta fire. O sa vedem la momentul respectiv.

Si mie mi se parea straniu cand nu aveam copii si vedeam la prietenii nostri cum fac diverse aranjamente sa ii duca si colo, si colo, sa incerce si aia si aia... Nu intelegeam, nu simteam, nu concepeam, poate in acelasi mod in care o prietena foarte buna imi spunea ca ea nu intelege relatia mea cu cainii si toate sacrificiile pe care le fac (eu nu le consider sacrificii) si modul in care imi organizez timpul, concediile, bugetul, functie de ei, dar ca respecta acest lucru chiar daca nu il intelege.

Acum incep sa inteleg si eu, Alexia crescand si avand nevoie de mai multe. 

Luni si miercuri are Alexia balet. Ii place si este chiar buna la ce face. Pot sa zic ca nu o duc ca mie mi-ar fi mai comod sa nu o duc? Nu pot.

Diana incepe din ianuarie meditatiile la desen. Pot sa zic ca nu o duc? Nu pot. Este viitorul ei in joc. Viitorul in care ar avea posibilitatea sa faca ce ii place, ce isi doreste. Este atat de fericita cand deseneaza, picteaza, creeaza.

O sa mai aiba o zi de pian pe saptamana. Habar nu am daca o sa mearga sau o sa le placa. Nu am de unde sa stiu pana nu incercam.

Ce sa fac? As avea de ales, intre a fi comoda si a-mi vedea de viata mea si lor sa le dau sa manance, sa le imbrac si sa consider ca m-am achitat de obligatii, in rest sa se descurce, ca si eu m-am descurcat sau sa fiu langa ele si sa le deschid usi. Ele vor alege drumul pe care vor merge, dar vor alege in cunostinta de cauza si cu tot suportul meu. Nu vor face ceva ca nu au avut incotro. Nu vor face o meserie care s-o nimeri si sa isi blesteme zilele o viata. 

Dar pana la urma eu am vrut sa am copii. I-am vrut suficient de mult incat sa o adopt pe Alexia si sa o iau pe Diana la mine sa o ajut cu scoala si cu extrascolarele. 

Eu am vrut cainii.

Si fac ce pot ca ei sa fie fericiti, atat cat pot. Si copiii si cainii. Poate nu imi iese intotdeauna, dar macar ma stradui. Da, mai am momente in care obosesc, in care am nevoie disperata de o pauza. Fac cumva sa o iau, chiar daca asta inseamna 15 minute in dus sau o carte citita la 12 noaptea. 

Dar apoi vine Alexia si imi spune ca sunt cea mai buna mamica din lume si ne pupam si ne imbratisam. Si vine Diana si imi spune ca a laudat-o profesorul la tenis si ca la dans aproape poate sa faca sfoara!! Carmen, mai am putin si pot si eu! Si are obrajii rosii de efort si ii sclipesc ochii. Si apoi pun mancare la caini si asteapta si se uita la mine cu ochii lor mari si ne pupam si lasa si mancare si tot numai sa ne mai jucam putin. 

Si dupa ce se culca toti mai gasesc 10 minute sa imi fie dor de cainele meu mort si sa imi lipseasca. Sa imi lipseasca sa imi tremure sufletul in fiecare secunda pentru el, asa cum s-a intamplat in cei aproape 13 ani ai lui. Oare cate secunde sunt in 13 ani? Si nu sunt mai usurata ca am oo grija in minus si o cheltuiala in minus. Am un gol in suflet care nu poate fi umplut cu nimic. Locul lui.

Hm... probabil ca am o mare doza de masochism...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

carmen... ce spui tu e altceva cu extra scolarele..ca de fapt ce spui tu e munca lor..alexia face balet..diana deseneaza si o sa faca pian..e munca lor (cu ajutorul tau pe de laturi)..dar la teme?ca nu poti tu face balet in locul alexiei..si nici desena in locul dianei..pentru teme la fel ajuti..cumperi carti,caiete, duci cupilul la scoala..dupa e treaba lor cum se descurca acolo..balet, desen, pian, matematica..etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmecat sunt de acord cu tot ce spui acolo despre copii, teme si activitati. Foarte frumos povestesti, te admir sa stii! Eu inca nu fac teme dar sunt convinsa ca atunci cand va fi timpul voi face la fel ca tine. Adevarul e ca odata cu copiii se schimba totul si nimic nu ne poate pregati pt ce urmeaza. Rabdare, timp, dedicatie si iar rabdare.... Si iar rabdare! Da-i cel mai frumos lucru!

 

Azi am seara fara sport, am chef de un film si mancat pe canapea, cred ca-mi fac o mamaliguta de ovaz cu o cana de chefir. Poate si un ou, desi incerc sa ma abtin de la ou ca sa nu depasesc maximul admis... Clar comfort eating...

 

Am fost conforma azi, doar ca am balotat aproape o cioco intreaga... Conforma insa :p

 

MD: wassa cu cascaval, ceai cu lapte

G: cottage cheese

P: supa de linte, cioco neagra

G: baton glucidic

G: cioco neagra

C: mamaliga cu kefir si ..... Cre'ca ou ochi :)

 

Ma bag la un film, poate "gravity" cu Sandra bullock. Noapte buna! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, sa stii ca si eu m-am gandit la Otto zilele astea, am un brac batranel care e pe muchie de cutit, si am tras de el poate mai mult decat ar fi trebuit...Nu stiu daca scapa, dar macar stiu ca am facut tot ce se putea face pentru el...Din cauza lui am plecat la 7 de la cabinet, nu stiu cum am reusit sa ajung la sala...

 

Azi am mancat te miri ce si mai nimic, din motive de zi cumplita...nu ma apuc sa va povestesc, ca ma ia capul...bine ca a trecut...

 

MD clasic

P 2 felii de telemea cu un ardei capia

G1, G2-cate o felie de dovleac copt-minuscula, cu scortisoara si sirop de agave.

Cand am ajuns la sala va dati seama ca eram lesinata...

C Mere rase cu cazeinat, deocamdata.Si fac o supa de linte acum, o sa mananc si din aia cand va fi gata...sper, ca deocamdata nu imi este foame deloc...

 

Maine la 8 vine instalatorul sa imi sparga faianta, cred ca s-a spart o teava in perete si s-a infiltrat apa in dormitor pana la 1m inaltime...Asta e 5 % din ziua de azi...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm...clar o sa fiu o mama rea ca ariel [:-)))]  [:-)))] ..sunt de acord cu impusionatul pentru cat mai multe activitati extra scolare..da la teme no no no

 

ai dreptate carmen ca acum copii nu sunt ca noi..parerea mea dupa ce am lucrat cu ei..din mai multe medii proveniti...e ca sunt mult mai precoce decat noi...si ca daca ii impusionezi si ii lasi sa se descurce o fac mult mai repede si mai bine decat o faceam noi...inainte ma laudam cu faptul ca am inceput sa vb la 6 luni...acum nu mai indraznesc sa spun nimic cand sunt copii la 3 ani care citesc sau stiu o limba straina

 

darling...o sa te plictisesti facand teme cu ei aici..sistemul UK e fff patetic...lor dandu-le calificative pana la 14 ani [clo]. de asta la marile universitati de obicei bursele is date studentilor straini si nu celor din uk [fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brindu, sa stii ca nu or fi copiii cum eram noi, dar nici scoala nu mai e la fel.E atat de aberant sistemul, au atat de multe lectii, incat putini se descurca singuri.Eu am trait-o pe propria piele, am crescut o fetita din clasa a doua pana intr a 4-a, si eram eu ingrozita de halul in care a ajuns invatamantul romanesc...Copilul asta nu se ridica 5 ore de la birou, in fiecare zi...crede ma ca imi venea mie sa plang cand vedeam cat de superficiala este predarea, ce multa materie au, cum trec peste notiuni fundamentale fara sa aprofundeze nimic, in schimb pretentiile invatatoarei erau uriase.Copiilor li se face lehamite repede, sunt descurajati, depasiti, si super obositi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress..aprob ce spui... am observat si eu asta...cand eram io la scoala (in preistoric [soricel] )...cred ca am fost a 2a generatie cu manuale alternative si inca nu era asa de ghiveci materia. cand am inceput sa fac meditatii cu pustii am vazut insa ca e un balamuc in manuale..si adevarul e ca profesorul e cel care alege manualul..daca e un profesor prost..atunci si lectia predata e la fel de prost predata si manualul e la fel. la mate cel putin sa stii ca toate culegerile au la inceputul unui capitol si sintetizata baza teoriei 

 

sper insa ca esti de acord cu mine ca performanta sau linia de sus se atinge cand lucrezi singurel si nu cand cineva te dadaceste.

hai sa ma laud singura...in 3 luni am reusit sa aduc o fetita de la media 6 la mate la media 9(cls a 6-a)...cu doar o ora pe saptamana de explicat basic si in rest era datoria ei sa-si faca si sa gandeasca tema [pk]  [pk]  si un baietel la fel de la media 5 la 7.5 la capacitate [biz] ..au fost si copii pe care i-am lasat pentru ca nu mai puteam cu "a spus mama sa fac asa sau a spus mama ca nu e nevoie sa fac" [smulgpar]  [smulgpar]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...