Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Brandusa, trebuie ajutati copiii la teme cand sunt mici.

Si autonomia se invata.

 

Eu compun dictari, explic, verific.

Nu mi se pare ok sa nu verifici, sunt chestii de baza, daca nu le invata cum trebuie, asa le cara toata viata.

 

Carmen, tare frumos ai explicat!!

Chapeau!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu am uitat sa subliniez ca Alexutza are o super invatatoare, buna si ... altfel, care le preda fff bine, asa ca ei aproape pleaca cu lectia invatata din clasa. plus ca stie sa-i atraga, face tot felul de extra-activitati interesante, ii implica in proiecte care mai de care, le stimuleaza creativitatea si mintea...

mai jos e un exemplu de activitate in care i-a implicat inca de acum 2 ani:

 

https://www.facebook.com/IkedooInstitute/photos_stream

 

Sau atasez o poza cu ultimul lor proiect despre electricitate. Sa vedeti ce au putut face niste manute de numai 10 ani!!!

 

 

post-795-0-26285400-1385592808_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e o diferenta intre a ajuta copilul si a-i rezolva tu, ca parinte, lectiile. Din pacate cunosc multi parinti care efectiv, rezolva ei temele copiilor, ceea ce nu mi se pare ok.

Una e sa-i explici, sa inteleaga si apoi sa-si puna rotitele la invartit si alta e sa-i zici:"scrie mama, acolo, 2+2=4"...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cge....hmmm [doh]
 
 ce-mi vine sa te pup ariel ..nici ca puteam spune mai bine ca tine [dual]  [dual] 
 apropo de proiectul cu orasul eco energetic..cand am inceput doctoratul...or fost nisite cursuri de o zi obligatorii..si unu era intrducere in PhD..si ne punea pe grupulete sa facem diferite proiecte si eu chiar am cazut pe un proiect cum puteam reduce poluarea energetica a facultatii...cu detalii si planuri...lucruri pe care pustii l-au rezolvat la 10 ani...am spus eu ca generatia noua ma depaseste pur si simplu [hippi] 
 
is curioasa cum o sa fiu eu cand si daca o sa fiu mama...sper numai sa am parte de un copil care sa puna multe intrebari ca nush ce as face daca nu ar face-o  [fri]  [fri]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmencat, minunat mesajul tau  [flo2]  Dar, stiu si parinti care din comoditate nu duc copii la extrascolare. Pai ce, sa stau pe coridoare o ora sau doua si sa astept degeaba  [batcap] Sau cea mai tare, tund fata scurt ca altfel trebuie uscata pe par, impletit, agrafe, socoteli :((( Eu cred ca ar trebui dusi la cat mai multe extrascolare, nu ca sa faca performanta, ci ca sa fie deschisi la minte, sa isi exprime creativitatea, sa poata alege la un moment dat din mai multe variante. 

 

Brandu, sunt de acord cu tine. In Romania insa s-a intamplat o mare-mare tampenie( sper sa se revina pana ajunge Stefi in clasa a cincea), adica intri la liceu pe baza mediei generale din 5-8 plus capacitate. Asa ca daca vrea copilul un liceu bun, trebuie sa aiba 10 pe linie la toate materiile. Stiu mamica care face desenele copilului de exemplu, ca el sa aiba timp pt matematica si romana. Dar trebuie sa aiba nota mare si la desen.  Noi, invatam romana si matematica, ca din astea se dadea admiterea. Restul materiilor, nu zic ca nu invatam, dar nu era presiunea asta sa ai nota maxima la toate. La sport de ex, tot timpul aveam media 9. In zilele noastre, media asta m-ar fi tras in jos la admitere. E o mare porcarie tot sistemul de invatamant. Sper sa pot baleta pe sarma de care zicea Carmen  [:D]

 

Aseara am fost la pilates si asa bine a fost. Am dus-o si pe Stefi, ca nu aveam ce face cu ea, si a facut si ea pe o salteluta mica. A fost asa scumpa cum se chinuia sa faca exercitiile  [:)]

 

Meniu ieri:

MD: wassa cu zacusca

P: salata cu rosii, castraveti, pui, ciuperci si salata verde

C: varza calita cu carnaciori de curcan

 

Am tot cautat ceva carnati fara porcarii in ei si evident ca nu am gasit in supermarketuri. Stiam un magazin cu produse mai curate, si zic hai sa vad daca nu au aici. Si am luat 4 carnaciori du curcan( ii drept ca fara E-uri si conservanti) cu 25 de lei  [bang]  Si nici nu i-au placut la Stefi. Scump domle, scump.

 

O zi usoara  [pup]  [pup]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoaro si eu am prins la fel cu media din generala plus capacitate (foarte prost sistemul da) ..dar for some reason mereu aveam media cea mai mare din clasa fara ajutorul parintilor si eram  inaintea celor pentru care interveneau si parintii la teme (ca nu s-o inventat asta cu facutu temelor langa cupil acum  [fri] ). Cred ca noua nu ni se dadeau asa de multe de-a gata si invatam sa "muncim" pentru ele  [flu]

si eu am avut 7 cea mai mica media din liceu la ceva... la religie  [jamaica] . ..adik la propriu nu mai era nimeni in liceu cu media asa mica

sunt copii si copii ce e drept , dar unii sunt ff smart si se pierd cand parintii din dorinta de ai ajuta intervin prea mult in munca cupilului.  [8**]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen ..da la cat ajungi mama la munca de esti deja la cafeaua 2? ar trebui sa ai si al 2-lea job ca sigur ai lua-o rara [clo] (sau mai bine sa nu-ti dau idei... [pup] )

 

meniul meu azi:

Md: lipiie integrala cu mozarella si vreo 2 bucatele de carnacior (F2)

G: mar, cafea cu lapte, sa speram ca nu si un energizant

P: 2 pulpe de pui la cuptor si poate o salata

G: ceai cu lapte, mere (am dat de niste mere moama...mi s-o pus pata pe ele..is din alea cu coaja parca asa murdara...eu le spun mere rapanoase...nu ma dau in vant dupa mere dacat cand mi-e pofta..da din astea tot mananca de vreo 3 sapt si nu ma mai satur [bib] )

C: basmati-ul cu tikka masala cu care am laudam ieri

 

apropo de cafea cu lapte nush cine spune ca capucino...am incaput sa-mi fac si eu cafea-capucino: 2 lingurite de lapte praf si una de nes..cu stevia...iese exact exact capucino [cit] . cu lapte lapte beau numai ceaiul negru

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm...clar o sa fiu o mama rea ca ariel [:-)))]  [:-)))] ..sunt de acord cu impusionatul pentru cat mai multe activitati extra scolare..da la teme no no no

 

ai dreptate carmen ca acum copii nu sunt ca noi..parerea mea dupa ce am lucrat cu ei..din mai multe medii proveniti...e ca sunt mult mai precoce decat noi...si ca daca ii impusionezi si ii lasi sa se descurce o fac mult mai repede si mai bine decat o faceam noi...inainte ma laudam cu faptul ca am inceput sa vb la 6 luni...acum nu mai indraznesc sa spun nimic cand sunt copii la 3 ani care citesc sau stiu o limba straina

 

darling...o sa te plictisesti facand teme cu ei aici..sistemul UK e fff patetic...lor dandu-le calificative pana la 14 ani [clo]. de asta la marile universitati de obicei bursele is date studentilor straini si nu celor din uk [fri]

[:-)))] [:-)))] [:-)))] sa-ti dea Dumnezeu copii cum are Ariel!

 

Nu pot sa cred ca si aici tot de teme povestiti [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

androix..io am inceput ca nu intelegeam subiectul..ca non mama si o fosta profa eram nedumerita..sper numai ca nu am suparat mamicile cu teme pe cap  [biz]

[barfa] copii ii ai si cum ii inveti sa fie [soricel] eu sper ai mei sa nu fie dezaxati cu asa mama ca mine [ascuns]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...