Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minunatii gatite cu Philips Multicooker


Recommended Posts

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mda, in continuare vad lucrurile cum le vedeam la inceput:)

 

Din punctul meu de vedere strict personal, nu merita! Singurul avantaj il vad cel punctat de Viviana (parca), cu gatitul la cuptor vara. Numai ca noi folosim rar cuptorul vara, chiar f rar, ca sunt atatea legume si fructe crude...

 

Multumesc!

Si io la fel!

 

Am citit cateva retete si tot ceea ce am citit eu necesita interventie umana pe parcurs. O supa, o ciorba, ciupercute ....

 

Pai daca 10 min "fry" si 40 min "stew" si apoi aduni spuma si apoi alte 20 min "stew" unde sa pleci pana la mall cat e gata masa?

 

Probabil ca sunt si retete unde pui toate ingredientele si deschizi peste 2 ore si mancarea e gata, dar nu-s chiar asa multe ....

 

Daca as avea o bucatarie mare, mare, mare poate ca l-as luat pentru motivele expuse de Viviana.....

 

De curioziate, pentru cine il foloseste, de fiecare data faceti mancare doar cat mancati la o singura masa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uneori da, alteori nu. Depinde ce fac. Nu-ti trebuie bucatarie mare pentru asa ceva. E chiar foarte usor de pus/mutat are un maner de care pot sa-l tii sa-l ridici ca pe un cos. Este adevarat ca sunt preparate mai sofisticate care se pot face si la Philips dar necesita diferite etape de prelucrare fei datorita ingredientelor fie datorita diferitelor temperaturi dar asta din cauza produsului. Stii cum e carnea e carne (una e de porc alta e de pui) legumele sunt legume deci altfel decat carnea si mai mult una e ceapa alta morcovul si alta cartoful au perioadele lor de timp/temperatura pentru preparare si difera si ce vrei sa obtii ca una este fierberea alta este prajirea/coacerea sau inabusirea. 

Dar eu pot sa spun ca sunt deja multe retete incercate pe net pt Philips multicooker unele sunt asa de tentante inca e greu sa nu le fac si eu. E mult mai usor totusi decat pe aragaz sau cuptor pentru ca nu trebuie sa tot stau sa verific, sa invart sa dau focul mai tare sau mai incet, Fixez programul,timpul  si... cam atat. Mai vin cand ma avertizeaza. La inceput ma tot uitam sa vad nu cumva sa ... oare nu a ramas fara.... nu trebuie sa... deh pe aragaz asta e. 

Tot secretul la aparatul asta stii care e? Sa ai reteta(ce ai de pus/cat ai de pusi/cand ai de pusi, sa stii perioada de timp/temperatura si cam atat. In alea 10 minute 40 de minute 120 de minute .... poti sa faci exact ce vrei. Ca la masina de spalat. Bagi hainele detergentul clatitorul programul si.... mai vii sa le scoti. Aici difera cum spuneam in functie de reteta si timpii intermediari dar asta e... daca se va face o masina care sa bage ea ingredientele intr-o ordine anume ... mai trebuie doar sa mancam,

Mai e ceva ce imi place mult. Daca nu voi fi acasa cand se termina programul intra pe secventa de "tine calda mancarea". Pe scurt mancarea mea va fi calda (fierbinte) si daca vin dupa 6 ore de exemplu de cand s-a terminat de facut. Doar sa o servesc. Asta mi-a venit acum pe loc in cap,. La inceput nu am fost prea incantat, am avut senzatia ca Ok ce este de fiert (supe/tocanite/legume) merge. Chiar mi-am zis ca e cam, multa munca doar pentru atat. Dar apoi am vazut cate stie defapt sa faca si mai ales am gasit retete efectiv incercate deci nu teoretice pe net special pt Philips multicooker. si cum sunt foarte diverse (dai o cautare pe google) si cum arata bine si chiar ma tenteaza ... ce sa mai zic? E comod totusi.

Pot sa spun ca prajitura la cuptor nu fac cu el. Tort nu fac cu el. Friptura nu fac cu el imi trebuie cuptor mare dar sunt multe din astea de fiecare zi care merg bine si mai ales comod. Ma enerveaza un pic atunci cand nu fac eu mancarea pentru ca mie imi place sa o fac eu de aia. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...