Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minunatii gatite cu Philips Multicooker


Recommended Posts

ab...insa orezul lipicios si cremos...nu e  tocmai gatit corect.Bobul nu trebuie sa se "lege"sau sa devina lipicios.

 

De ce nu e bun orezul la punga?

 

Eu iau uneori cind nu am timp de Uncle Bens(Langkorn und wild reis),nu am auzit s anu fie bun.

 

Dana

Stiu bre dar mie lipisios imi place.......

Nu stiu da cica nu e sanatos ....mie parca mi se pare ca are si gust de plastic [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] stiu am multe pasarele. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rufus, nu te contrazic. Oalele si cratitele mele nu sunt Zepter, dar sunt ft bune (sunt elvetiene).

 

Exista multe feluri de orez, cel care se lipeste e folosit aici pt rizotto; cel folosit de asiatici are bobul lung si subtire si nu se lipeste; eu folosesc Basmati. Se gaseste fie la cutie, fie la pungute gaurite (prin care patrunde apa cand il fierbi). Nu e vreun orez preparat in vreun fel, e orez normal. La mancarea asiatica se foloseste doar tipul asta de orez, sotului nu-i place orezul care se lipeste decat atunci cand fac rizotto. Si e ft sanatos orezul asta, nu ar avea de ce sa nu fie. Si eu ajung destul de tarziu acasa, dar gatesc zilnic. Mai ales ca noi nu mancam supe sau ciorbe, deci mai mult de 30-40 min nu dureaza gatitul. Al meu sot gateste si el, spaghete sau fondue :-) Aici se gasesc ft multe kit-uri, care te ajuta mult la gatit : sa dau un ex: orez cu sos de curry; ai orez, sos de curry, lapte de cocos; tu tb sa mai adaugi piept de pui, ardei gras plus ceapa (calesti ceapa, apoi adaugi puiul, orezul il fierbi, la fel sosul de curry cu laptele de cocos, pui puiul in sos si mai fierbi putin...si servesti cu orez...e ft simplu si se face repede).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...