Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #16#


Recommended Posts

  • Răspunsuri 447
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mena ma bucur ca sunteti mai ok. Cat despre mers...ce sa zic...am niste prieteni cu un baietel de 1 an jumate care de abia acum a inceput sa mearga.Eu cred ca nu e cazul sa te stresezi, daca era ceva in neregula sigur vedea dr la cate vizite ati facut voi. Nici al meu nu merge singurel, merge doar tinut de mana, in rest catel.

 

Tnicoleta, ma bucur ca ati trecut pe aici si ca sunteti bine

 

Bioana e o dulce Irinuca, cuminte foc. Ce as vrea si al meu sa pape putin mai bine

 

Bubu ai dreptate cu lista. Bubu meu mic cand vede oglinda se pupa singurel, ii este tare drag de el...in rest e f scump la dat pupici :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irilac neuro a zis ca e ok. Eh...eu ma tem de alt dignostic nasol dar cred ca nu e cazul

Sa il laud putin. Recunoaste vaca, puiul, trenul, catelul si pisica de pe carte, zice data(gata), ade(haide),aba(da-mi),ete(uite),tete(tzatza),papa(mancare),mama,tata, Adi(Gabi cand il intreb cum il cheama), Aaa???(alo!), si zilele trecute a zis mamai si tatai (mamaia si tataia). Azi, a venit la somn, imi trage bluza si zice "ete, tete!"(uite tzatza) si se pune pe supt. Intr o luna a inceput sa zica o gramada de chestii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 la multi ani!

 

 mii de scuze daca nu am mai scris aici de o caruta de zile..mai exact vreo 3 luni cred :(.. De cand s-a schimbat siteul cu asta nou eu nu mai reusesc nimic, nu primesc alerte, nu ma duce la ultima pagina vizitaat, nu gasesc aproape niciodata odiseea:( ma las lehamite repede de asta nu am mai intrat,. Azi i-am cerut Menei sa imi dea si mie linkul si ete ca am ajuns si eu aici in sf iar!  eu nu am avut smartphone pana acum desi detineam un telefon bun nu era facut pt asemenea treburi precul statul pe Fb sau net pe el :)). Acum ca primii de la sot un asemenea telefon cadou, mi-am amintit ca as putea intra si pe Dc de pe el cum intru pe Fb zilnic.  Nu stiu daca exista aplicatia Dc, insa oricum e mai usor sa citesc vad..

 

daca vreti sa stiti cate ceva si despre noi:

 - mergem in picioruse singurel de la 11,5 luni...nu credeam ever..la cum mergea el numai pe varfuri dar ne-a facut surpriza de pe o zi pe alta asa dintr-o data ca nu imi venea sa cred, am pierdut si un pariu cu tata din cauza asta =))

- il alaptez in continuare, sisi(asa le zice printre dinti ca the -ul din engleza :))) sunt tot preferatele lui. Am inceput insa sa ii dau numai la somn ziua si doar daca il vad ff agitat , altfel doar noaptea pt ca vreau sa inceapa sa pape mai bine si solidele. E ff simandicos la acest capitol..avem zile cand nu vrea sa pape nimic decat lapte si zile cand are toate mesele complete(3) si ceva gustarele intre;)) dar sunt rare din pacate.

- E cam mutulache, adica zice cate ceva dar rar si numai cand vrea el. Nu a zis niciodata mama pana acum, ci numa baba, cand ii zic sa zica mama zice 'baba'. zice insa: tata, Ivan (Ia), caca, papa, Paa, apa cand vede orice apa fie ea pahar, sticla, cana :))Aa (alo), Ich sau iie (lui Ricky- caine)

- de vreo cateva zile  daca ii zic sa ma iubeasca vine si ma imbratiseaza, daca ii cer pup si vine si ma pupa ori cu gura deschisa si si-o lipeste de mine ori scoate un sunet ca de pupat cu zgomot (la genul ca suflaa :))) ).

- la anumite melodii danseaza dand din fund si razand:))

- in toamna racisem de 3 ori in 3 luni adica in fiecare luna,,insa de la ziua lui de pe 11 noiembrie cand a fost ultima raceala nu a mai racit deloc..avem deja 2 luni si sunt extrem de incantata, Nu stiu daca s-au dus virozele sau smecheriile mele isi fac efectul dar ma bucur (ii dau cate o lingurita de suc de catina facut de mine in casa cu miere zilnic dimineata pe stomacul gol inaainte de prima masa solida), bisaptamanal ii dau nectar de macese de la congelator si ii mai dau si colostrum cu probiotice de la ChildLife dar nu stiu cat are efect dar e de bine pana acum..sper sa fie si de acum la fel.

- luna trecuta la 13 luni aveam 10,5kile si 80 de cm...acum l-am cantarit si avea 11 kile cu tot cu haine deci ceva ceva tot a mai luat el intr-o luna...nu imi fac griji... vreau doar sa fie sanatos, nu neaparat bucalat.

 

'cand imi mai amintesc cate ceva va scriu

 acum ca v-am redescoperit , sper eu sa fiu mai activa si aici, e buna si generatia asta de telefoane ce sa mai:))))

 

\ va pup pe toate

 

va pun un clip de acum 2 luni d ela 1 an sa va amuzati nitel ce ii face lui Ric: http://www.youtube.com/watch?v=r4m69YlpVfo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca am ajuns si eu in sfarsit sa citesc cateva randuri pe aici. Am vrut in principal sa-i spun Menei ca in Canada, in legatura cu mersul, oricand intre 10 si 15 luni e normal.

 

Si daca tot am intrat, sa iau putin apararea fetelor care 'nu mai scriu'.. cu exemplul meu :)

Am inceput serviciul si ajung la 6 acasa. Pana adoarme bebe nu facem nimic altceva decat sa stam cu el, luam masa, baita, joaca, citit de prin vreo carte, etc. deocamdata lucrez doar 4 zile pe saptamana si sper sa ramana asa, ca sa stau mai mult cu bebe care face in fiecare zi ceva nou..in lipsa mea! ( cine lucreaza stie despre ce vorbesc eu).

 

Dupa ce adoarme el si prin weekend cate o bucatica incerc sa mai citesc pentru un curs pe care il urmez la distanta/ mai fac vreun proiect, etc.

 

Si tot in weekend facem celelalte chestii casnice... cumparaturi, curat mai serios, etc.

 

Timpul pentru net e rastrans la bucati din pauza mea de pranz ( ca acum) sau noaptea cand nu am chef sa citesc nimic si atunci mai scriu si eu cate un mail, mai vad ce mai fac prietenii, etc. Deci e grele! :D

 

Ca noutati ce sa zic, am descoperit ca putem prinde viteza si daca vedem ceva o luam pe 'scurtatura' in viteza catre tinta dorita, ne cataram pe TOT ce putem, vrem sa mergem pe scari de manuta ca sa urcam ca un copil mare si nu in 4 labe, avem 9 dinti si cred ca si no 10 e iesit dar nu ma lasa sa umblu pe acolo, recunoastem multe chestii in carti ( niste carti de la baby einstein cu multe poze foarte frumoase), imitam tot ce vedem ( mama bate intr-o cutiuta de tabla, bebe bate in cutiuta), stie unde nu e voie cum ar fi la cuptor - se duce langa si da din mana cum ca nuuu... si apoi pune mana sa se catere :) cand vede ca ii fac poze cu tel isi pune un zambet pe toata fata, ma gandesc sa mergem la acvariu in curand fiindca cred ca i-ar placea ( btw, voi pe unde mai mergeti ?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norocila, draga noastra, nimeni nu se supara pe nimeni, subiectul in sine e asa, o tristete referitoare la faptul ca incet incet ne pierdem, ca si gruo, aici, si e pacat.Nici eu nu mai pot scrie ca inainte si desi stau inca acasa, nimeni nu ma ajuta, in afara de sotul meu cand vine de la job, asa ca toata ziua sunt ON, cu butonul apasat maxim, si astept momentul in care face nani sa fac un pic alte pregatiri pentru bebe pt dupa amiaza si apoi, seara, ma apuc de mancare si pus toate la locul lor, altfel imposibil cu un Speedy care in secunda doi e in alta camera, daca m-am intors cu spatele:), si mai si alearga maxim de fericit ca nu l-am vazut cand a fugit!

 

Mamide2, tare ma bucur ca ai trecut pe aici si sunt sigura ca daca poti intra zilnic pe FB, acum poti trece si pe aici un pic, fiindca suntem la 3 clickuri: dc-365zile din viata...-minuni de  nov-dec [:)]-deci deloc greu de gasit, daca iti e dor de noi.Un scump Ivan! poate reusesc sa mai ajung si anul asta in tara si ne putem revedea, m-as bucura sa ii intalnim iarasi in gasca pe nazdravani!Ce ziceti?:) [flo2]

 

Nicholas nu mai vrea tinut de manuta de multa vreme, decat daca are ceva de escaladat si aluneca prea tare, de exemplu incolaceala de la furtunul de aspirator [:)]sau niste masini in care are nevoie inca de ajutor ca sa ajunga la ele:), ca sunt inalte:)

Se pare ca e o perioada absolut fantastica in ce priveste achizitiile, fiindca intr

-adevar, le pierdem sirul!  e fantastic ce se intampla si ce face, wow, ma uimeste si ma bucura si sunt atat de fericita si il iubesc innebunitooor., ma topesc dupa el!

 

Abia azi am strans si noi bradul, de la care Nicholas si-a luat bye bye cred ca de 100 de ori, ca era prietenul lui, ii spunea cate o poveste in fiecare seara [:)], eh, acum il substitui eu:)

 

Cu somnul noi stam in continuare f bine si regula e clara: doarme somnul de pranz la undeva intre 11.20-12.30.Daca doarme doar o ora, seara se culca la 18.45-19.00.Daca doarme doua ore, seara se culca la 20.00 si asta nu se schimba niciodata.Doarme dus pana la 8.10-8.30 dimineata, cu doua sculari pt laptic, fara sa se scoale de fapt, doar deschide gura. [:)]Asa ca asta e un capitol perfect, suntem norocosi.Dupa 20.30, ma mut la bucatarie:) si prin alte zone:calcat, aranjat, curatat, depinde.

 

sper ca de data asta mesajul meu sa ajunga la voi si sa nu mai fiu pe post de :guest.Voi scrie insa unui administrator, fiindca sunt deconectata aproape non stop.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Ii raspun repede Menei:

Mena nu cred ca ai motiv de ingrijorare ca nu merge inca. Fiecare copil are ritmul lui. Intre ai nostri e o zi diferenta si sa stii ca nici ea nu pune pasii singura. De sambata a inceput sa stea singurica in picioare (ma refer fara nici un fel de sprijin) . Mai intai cateva secunde, ieri statuse vreo jumatate de minut pana s-a dezechilibrat. Cand vor fi pregatiti vor pune si pasi :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi faza asta cu mersul singurel s-a petrecut brusc, peste noapte as zice..Nici o clipa nu ne-am pus problema sa comparam cine cum cand a inceput si de ce el inca nu.Nu face nici tu asta si lasa-l pe el sa decida cand e pregatit.Vreau sa te aud multumita.Face foarte foarte multe, Mena draga, ai un baietel minunat.Toti au nevoie de timp.

 

zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uaaauu cate am avut de citit :-)

Mamide2 scump foc Ivanel...saracul catel cum incearca el sa se ascunda. Al meu nu accepta asa ceva, sare sa muste, stau cu ochii pe ei 2 ca pe butelie sa nu se intalneasca.Zilele trecute bubu meu mic alerga dupa caine cu un ciocan de jucarie sa-i dea in cap

 

Bubu dar ce repede adoarme Nik...al meu la 8 e in plina joaca, nici vorba sa-l adormi, in cel mai bun caz adoarme pe la 22:30....dar de regula pe la 23...am incercat sa-i schimb programul, n-am nici o sansa sa adorma mai repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...