Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #16#


Recommended Posts

Am fost la sanius!Uraaa

Stef a fost foarte incantat,radea intr una puiul mic.

 

Maine suntem programati la dr. dar pe vremea asta nu cred ca mai ajungem.

 

Am bifat si noi o cazatura urata,s a dezechilibrat si a cazut cu gurita in suzeta.O tine invers cateodata si era de a busilea.Avea gurita plina de sange dar el a plans doar un pic.

Fetelor ce activitati mai aveti cu puii,eu sunt in pana de idei.

 

V am pupat,am adormit puiul si merg sa pap si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 447
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna fetele,

si la noi e frig!!! si un vant de nu poti tine ochii deschisi...cumplit.sf de saptamana a fost greu...ii iasa ceva in gura si mai si tuseste...noaptea a dormit de minune dar peste zi a fost foarte maraita si a mancat f f rau...daca va vine sa credeti...sa vad cand o scot de la gradi cum si daca a mai tusit(ca de sambata i-am dat la greu nectar de macese )...va trebui sa merg la centrul de sanatate sa ii cer pediatra de dupa-masa si poate reusesc sa o si programez azi sa o vada...

pupam copii care au fost vaccinati. la noi a aparut febra exact in ziua 7....intre 38-39,2 zile.

PYA la multi ani si multa,multa fericire!!!! pe unde esti¿ te asteptam sa ne povestesti ce mai face VIictor si cum ati sarbatorit...

o saptamana buna la toata lumea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor,

 

Am lipsit cam multicel, mamicenia e din ce in ce mai frumoasa dar si mai solicitanta.

 

Va multumesc din suflet pentru urari! Asa-i, in weekend ne-am sarbatorit. A fost frumos, am avut cativa invitati, Victorin a fost in centrul atentie, cum altfel. E un hazliu si un scump...imi vine sa-l mananc. A invatat sa dea noroc si acum de cum se trezeste intinde mana sa dam noroc...si ma pupaaa, adica imi da cu fruntea in obraz de cateva ori...asta-i pupicul lui.

De ziua mea i-am facut prima data pizza si a mancat, si cheescake...Dar minunea n-a tinut nici macar 3 zile, caci iar nu mananca ok...Banuiesc si eu ca ies dintisori si/sau masele caci are balute garla.

Am citit ce achizitii au mai bifat minunile, sunt extraordinari toti, asa i-as smotocii, pe fiecare in parte.

 

Teolin, la multi ani varsator mic :-)

 

Bubu, e dulce foc Nicholas, cum incearca el sa-l deturneze pe tati.

 

Si puiul meu e innebunit dupa tati dar tot eu sunt la mare cautare. Trecem printr-o peroada de anxietate de separare si nici la toaleta nu pot sa merg fara sa nu vina, plangand, dupa mine.

 

Bioana, e scumpa foc Irina, cum merge ea cu ghiozdenelul in spate...fetita mare :-)

 

Aici de cateva saptamani ploua extrem de mult, sunt multe zone inundate, ploua aproape non stop, torential...Multe zile am fost "sechestrati" in casa. De ziua mea insa, surprinzator, am vazut cer senin. Duminica a fost destul de bine dar azi iar s-a pus pe plouat...Nu mai rezist, sper sa treaca sezonul asta ploios caci innebunim in casa. Victor nu mai are stare, trebuie sa-si consume energia...e greu. Zilele astea cred ca am zis de vreo 5 ori pe zi ca vreau acasa...l-am zapacit pe sot. E in continuare cald (27-29 de grade) iar umiditatea in casa e de 80-90 %, or sa ne creasca branhii.

 

VA pup, merg la nani, s-a facut 12...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu- vaccinurile nu se fac in acelasi timp de catre 4 asistente, ci pe rand de catre 1 singura. Nu de partea cu 'barbaria' am fost eu cel mai ingrijorata...dar dupa ceva discutii specializate am fost de acord ca le facem pe toate. A mers destul de rapid, poate 2 minute cu totul, si nu cred ca se merita sa ma mai duc inca o data pentru inca 1 sau 2 ( unul din motive e si ca tre' sa asteptam cele 15 minute 'regulamentare' dupa fiecare vaccin intr-o camera cu alti copii si cu jucarii la care Gabriel ..ravneste acum, dar pe care toata lumea baleste, stranuta, tuseste, etc..asta e si un motiv pentru care evit locurile de joaca de interior acum, cand e sezonul de gripe). Cred ca la voi e altfel programul de ati facut numai 3.  Urmatoarele la noi sunt 2 in vara si apoi la 4 ani ( plus cel pentru gripa pe care o sa-l facem probabil in fiecare an). Din pacate in municipalitatea noastra nici dr de familie, nici pediatra nu fac vaccinari.

 

Angelique- se pare ca suntem ok cu ou si lactate, le-am introdus dupa schema pe care tzi-am trimis-o ( spune daca mai vrei detalii ca intre timp am mai intrebat pe aici diverse). O sa incerc si soia ( cand va merge la cresa stiu ca au si mancaruri cu soia si sa fiu eu sigura, noi nu mancam), am incercat numai 1 fel de peste ( dar nu somon inca, tot asa, in curand planuiesc, tre' sa ma duc undeva special sa gasesc oceanic si nu de ferma). Am ocolit si unele fructe cum ar fi capsunile, ca eu am fost alergica cand eram mica si planuiesc sa le incerc cand or fi locale, in sezon; kiwi, fructe de mare si toate tipurile de alune/nuci le amanam pana la 2 ani sau chiar mai tarziu.

 

Poate mi-a scapat, dar ai un diagnostic clar pentru bebe acum? Intreb pentru ca si eu am avut alergii si un inceput de astm cand eram copil si pot sa-ti mai spun dintre lucrurile care mi-au folosit.

 

Ralucutze- Canada (federali sau Quebec) nu e printre optiunile de emigrare?

Daca vrei sa pleci printr-un program de emigrare, eu zic ca primul pas e sa-ti faci cate un punctaj pentru fiecare tara in parte- la NZ sau Australia, la unele meserii se dadea punctaj negativ...si noi nici nu ajungeam la 0 :))..asta acum multi ani cand prospectam eu variante. Probabil ca acum e mai usor sa pleci in Europa cu vreo oferta de munca ( si nu mai platesti taxe/astepti/etc)

 

Pya-la multi ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norocila, si la cabinetul unde mergem noi a aparut nedorita cutia cu jucarii de care spui= si  care nu era pana acum..Si intr-adevar, toti bolnaviorii care trec pe acolo le iau in brate, le plimba, le pupa, le balosesc..Nu l-am lasat pe Nicholas sa se atinga de nimic, desi I se scurgeau ochii dupa un catel pe rotite, insa de regula ne ducem cu jucarii dupa noi, sau carti, ca alea il tin ocupat, stau la noi in mana si nu prind chiar toata nebunia de acolo..

Noi am facut doua vaccinuri la 1 an, acum la 14 luni acest RRO si umatoarele doua vor fi exact in ziua in care face un an juma..

Vaccinurile le face fie medicul pediatru fie asistenta lui, daca e una cu experienta.Se tot schimba fetele astea,asa ca si el ne-a facut o parte din vaccinuri.

 

Bioana si eu sunt in expectativa in perioada asta de 12 zile, nu zic hop pana nu stiu sigur ca am sarit gardul.Deocamdata totul e bine si linistit.

Cum mai e Irinuca?draga de ea, imi e mila rau de ei ..tare ii mai chinuie dintisorii astia..

 

Nicholas a revenit la zilele cu doua somnuri pe zi, se pare ca partea cu unul singur nu l-a multumit pe deplin [:)].Ma bucur, fiindca el doarme ca la carte, aproape doua ore jumate ziua si continua sa faca nani de la 20.00 la 8am, uneori 7.30, daca nu se clinteste peste noapte.

 

A inceput si el sa arate  un degetel ca are un an, cand il intrebi si are un desen animat de 5 minute dupa care e innebunit; asa de mult ii place ca a inceput sa cante in acelasi timp cu personajul:e un baietel care se joaca cu cifrele de la 1 la 10.E tare dragut desenul, iar Nicholas e de mancat cu fulgi cu tot, ce sa mai, cum danseaza si canta pe tonul melodiei.

 

Balim in continuare enorm.

Mananca la greu conopida si broccoli la cuptor si ii mai place mult un amestec pe care il bag eu la cuptor: bucatele:un morcov, o felie de dovleac (cand nu am, pun cartof dulce), un ardei, un dovlecel, un cartof- le pun cu o lingura de ulei de masline si apa + maghiran sau oregano sau nimic:), depinde.I le pasez un pic, cu furculita si rontaie cu pofta,

Are cateva chestii care ii plac mult, insa continua sa se incadreze in categoria: nemancacios.

Ieri si azi a rontait si ceva strudel, drept pentru care o sa mai fac.In loc de zahar, am pus sirop de artar, in mere.

 

Pya, ma bucur ca ai venit si inca o data, iti doresc sa ai un an la tau bun din toate punctele de vedere!

 

Norocila, sa nu uit: la noi incercarea cu lapte de soia sau ceva tofu s-a soldat cu o constipatie urata, remediate imediat ce am revenit la "fara soia".Probolema pe care am mai avut-o cu el cand era mic mic si avea colici si tot schimbam de zor  laptele, sa il ajutam.. Cel de soia l-a chinuit rau.

 

Ralucutze, daca ai ceva multi prieteni in tara si familie mare de care, cand vei pleca, ti se va face dor si vrei sa vii sa ii vezi,- nu alege NZ sau Australia, sunt enorm de departe!Verisoara mea vine acasa cu ai ei o data la 4-5 ani, schimba nu stiu cate avioane si merg de li se ia.E doar o idee.

 

Almy, cum mai stai cu vizualizarile?Vi s-a lipit ceva de suflet?

 

Angelique, ati ajuns la dr? Multa sanatate!

 

fetelor, e un frig aici de ti se face rau, a nins toata noaptea si azi a batut un vant turbat!

 

va pup pe toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

ieri mi-a,zis,educatoarea ca a vomat tot ce a mancat,dar ca in rest a fost vesela,s-a jucat,a cantar,a dormir bine...asa ca am mers direct la pediatra(am schimbat-o pe loc).tuseste,are muci dar nu e cazul de medicamente.e asa maraita si nu manan a din causa la gira...i-a mai iesit o masea sus.zilele astea a,avut si 4 somnuri peste zi.revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari inghetate, mamici!

 

Ralucutze, La Multi Ani! strumfului.

Pya, La Multi Ani! cu veselie si baieti iubareti!

 

Almy bifez si eu defrisatul lunar! Si numai bine ca a venit frigul =))

Sa speram ca respectiva carciuma va va asigura o pensie linistita! Mai citisem undeva ca majoritatea copiilor isi fac de joaca cu obiecte la care nici nu ne-am gandi, si ca jucariile ii lasa reci. Pe langa bidoanele de apa, fi-mea are o pasiune pentru cutiile de carton (de pantofi, de electronice/electrocasnice mici etc) – le umple, le goleste, le taraste, le intoarce cu fundul in sus si se aseaza pe ele, si le pune in cap, le inchide, le desface. Daca ii dau 2 cutiute si cuburile sau tup-tupii (niste jucarele mici de baie) pot sa ma “relaxez” 10 minute.

Ma gandesc la voi in cautarea casei, si am asa o imagine idilica: o familie fericita, zambind frumos agentilor si studiind camerele, copiii certandu-se care a cui camera sa fie .......aaaahhhhh (cred ca am vazut prea multe filme la viata mea).

 

Bubule, imi faci pofta cand povestesti de cort. Cum va aud de cate o jucarie noua ceva, asa incepe si ma mananca portofelul ......

Dar anul asta ne-am propus sa-i luam numai strictul necesar si sa ne incadram intr-o anumita limita lunara (valabila inclusiv pentru scutece, lapte si alte chestii “obligatorii”)! Si dupa ce ne-am propus asta, iete ca a venit zapada si mult amanatele ghete goretex au devenit dintr-o data obligatorii (zbarrrrr hartiutele din portofel, noroc ca am gasit la reducere) si mai nou se pare ca si saniuta e un “must”, deci iarasi vom executa un falfait de bancno-aripi. Sa va mai zic ca deja am depasit acel buget lunar?

 

Saptamana trecuta am fost mama rea si am lasat-o pe Mara peste noapte la o matusa care sta in sat Berceni (cu tot cu maica-mea). Nu a avut nici o problema, a pus catelele la punct, le-a rechizitionat jucariile (spalate bine de matusa-mea inainte) si a mai si adormit singura in patutul ei. Am vrut sa repet povestea si saptamana asta, si sa fac ceva gen o noapte acolo, una acasa, sa mai apucam si noi sa facem una alta prin casa. Ma gandeam ca acum daca a si nins, are si mai multe de facut prin curte. Numai ca duminica seara cand am vazut ce nameti erau pe acolo, mi-a trecut brusc si m-am intors cu ea acasa. Asa ca planurile mele de pus casa la punct s-au amanat pe perioada nedeterminata si suntem in continuare ca veverita si alunul. 

Dar daca se indreapta vremea, o depozitez acolo luni dimineata, si o mai iau joi seara. Sa vedem daca rezist atat fara ea. Desi la cata treaba am facut in seara in care a fost ea plecata, tare mi-e ca nici nu o sa am timp sa ma prind ca nu e printre picioarele mele (uitasem ce randament am daca nu ma bazaie nimeni).

 

Angelique si Mara a devenit plangacioasa la doctori. Cred ca e si varsta de vina, ca deja isi aduc aminte ce li s-a intamplat pe acolo la ultima vizita. Se agata cu disperare de mine, ii curg lacrimile garla, si tipaaaaa. Oricum doctorita si asistentele se distreaza, pt ca o potolim cu aratat cai verzi pe pereti, cantecele, minunat de partile ei componente (hai sa-i aratam doamnei ce degete frumoase ai, vrei? Vaaaaai ia uite, are Mara cinci purcelusi, vedeti doamna doctor, cinci sunt ......). Noroc ca pediatra e o draguta si daca nu e f obosita mai intra si ea in jocul nostru. Si am mai inceput acasa sa ne jucam de-a doctorul. Pana acum am invatat-o cu “hai sa controlam mainile” (si isi sufleca singura manecile si ne intinde mainile), cu uitatul la dinti si limba, si cu ascultatul la plamani si inima. Cam uita ea joaca asta la pediatra, dar incet incet o sa-i treaca ma gandesc. Iar vaccinul a fost de la inceput albinuta care face zbaaaar, tzep. La vaccin nu prea plange, in schimb se tavaleste groaznic la masurat – cum incercam sa o intindem pe masa, cum incepe calvarul.

 

Mena, e ditai flacaul domnul feshte!

 

Mai fetelor, ca va tot “aud” cu desene, cam cat ii lasati sa se uite? Ca eu am fost acuzata ca-s habotnica inapoiata, pentru ca nu o las neam la tv. Si nu accept nici tv deschis in camera in care se joaca ea, chit ca nu se uita. Singura concesie pe care am facut-o a fost in perioada aerosolilor – cand era singura metoda de a o tine cat de cat linistita, dar l-am obligat pe taica-su sa ii povesteasca tot ce se vede pe ecran (posturile duck tv sau baby tv). SI mai avem pe tableta niste scurt metraje, pentru drumurile lungi, cand o apuca bazdacii (si s-a uitat de fix 3 ori pana acum).  Cumnata-miu mai venise si cu ideea de a-i pune jocuri de bebe pe tableta ca s-o mai tina ocupata sa mai respiram si noi plus ca, vezi doamne, sunt si educative (nepoata-mea de zece ani e mai mereu cu nasul in telefon sau in tableta, dar daca o pui sa-ti povesteasca ceva, in trei vorbe a terminat “a fost bine”). Si ma lupt cu jumatatoiul  de o bucata buna de timp, pe tema asta. El e tehnic, io-s soarece de bibilioteca, mi-ar placea sa o vad citind, desenand, decupand, construind, sau pur si simplu batand mingea (am mai multe sanse pentru asta), nu ca o leguma in fata unui ecran nenorocit. Sunt exagerata?

 

Of Bioana, pupam Irina maseloasa. M-am inspirat si eu de la voi, si in week-end am scos din sertar stickere si cartonase pentru Mara. Doar trei stickere au ajuns unde trebuie, restul pe bluza ei, pe masuta, pe covor ; cert e ca ne-am distrat copios  - dupa ce in prima faza se enerva cand nu mai putea sa le dezlipeasca de pe hartie (un sfert de ora, apoi s-a plictisit si le-a aruncat cat colo).  Culorile inca nu au ce cauta in arsenalul ei – se pare ca-s bune doar la gust – trage o dunga, se uita la mine cum desenez ceva, apoi le ia la rontait.  

 

Va las o poza cu mormolocul la zapada (initial a fost tematoare, azi mi-a spus mama ca se infigea unde era zapada mai mare)

post-115092-0-14764900-1390902063_thumb.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asadar,revin...ma dispera Tel ca e setat la scriere pt spaniola si dupa ce scriu cuvintele daca nu le recunoaste le corecteaza si iasa altceva....o sa fiu mai atenta sa corectez inainte de a trimite...v-ati prins,de acasa nu am timp sa intru...

stiu ca trebuie sa aiba dureri cumplite cum ii ies maselele si ce o calmeaza pe ea cel mai bine e somnul...sper sa continuam asa.cum o pun in pat o ia pe Lola si pe Maria in brate,se acopera pe data si pe urechi si la somn...aseara ma pufnea rasul,de cat mi-a dat-o pe Maria la pupat.cum statea ea pe partea dreapta,Cu ochii inchisi si Cu Lola peste ureche,imi tot ridica mana in care avea papusa si nu o cobora pana nu plescaiam eu din buze...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...