Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #16#


Recommended Posts

Eu am mancat de-a dulciuri pana la ora asta de m-a luat cu tremurat. Beau apa multa sa "spal" zaharul. Au adus colegii prajiturele de casa, cookies de la Tim Hortons, ciocolata, etc., moaaamma ce-i aici! 

 

Copiii sunt bine, tusea predomina, dar merci ca ai intrebat, sa iau ridiche la cumparaturi deseara. Crezi ca-l pacalesc, insa?? Nu-i arat de unde provine, sper sa nu vada. 

 

Chiar ca e forum canadian, Norocila! Ne omori cu temperaturile la Vancouver. Eu nu insist cu jucariile, ca vad ca ei prefera sa descopere diferite lucruri prin casa, orice jucarie o baga in seama max 10', apoi la new adventures prin dulapurile mele :-)) Si avem de-a jucarii, ca iar ma apuca depresia cand imi amintesc ca trebuie sa le sortez, iar s-a facut debandada la ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 447
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici Stef nu se mai joaca cu jucarii,scotoceste la greu prin casa,deja stie pe unde sunt puse toate.Noroc ca e cald afara si petrecem doua trei ore in parc ca s a plictisit si de controlat.

 

Bubu tare urat la voi cu atata zapada si frig,eu iubesc primavara si vara.Spor la prajiturit!

 

Almy ce rasfat!Arunca si aici o prajitura!

 

Eu ma retrag ca ma asteapta sotul cu pizza,am adormit strumful si vrem sa profitam de timpul ramas :-*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] Almy, da, cred ca il pacalesti, fiindca e atat de bun siropul astaaaaa...

Nicholas are rabdare, se joaca cu multe din jucarii insa si el e la mare scotoceala peste tot si il las, ca imi e drag sa descopere si sa ii explic care ce si cum, asculta atent si de multe ori constat ca a fost sufficient sa ii explic o singura data si imi place asta.

Maine mergem sa vizualizam si noi doua gradi in mediu familial, cu maxim 9 copii, - ne intereseaza pentru septembrie sau oct..Almy, tu cand ai inceput sa il duci pe Stef la gradi? Cu bubulici cum vei face?

 

Angelique, ma bucur ca sunteti bine si ca gasiti o picatura de timp si pentru voi.Si eu iubesc anotimpurile calde si chiar si toamna aia blanda si un pic ruginie si romantica,poate pt ca sunt nascuta toamna?:)

 

Almy, am inceput si eu sa ii pun lui Nicholas blueberries in iaurt si papa cu mare placere, sunt incantata!

 

Fetele, ananas ati dat la pui pana acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,ma inscriu si eu in clubul celor obosite!!!!!!!uneori chiar simt ca nu mai pot.asa as avea nevoie de o pauza...dar pana la pasti nu mai avem nici o fiesta...Lu,dupa-.asa ies cu o prietena la o cafea,sa ma mai aerisesc...am facut ieri o prjitura de branza,dar am uitat de ea...nu imi vine sa cred.

si Irina e incantata sa steatga praful.ii place la nebunie masina de spalat.o inchide-deschide,depoziteaza acolo te miri ce...mai nou o iau la bucatarie cu mine cand mai fac una alta.e súper incantata cu o lingura de silicón si un castron...ii place sa o iau in brate si asa impreuna sa me uitam in carti...cand nu are chef o inchide...

BUBU imi spui reteta la banana bread?!! Please....cum a fost la sanius? Sper sa gasiti o gradinita asa cum o visati.e obligatoriu daca vrei sa iti gasesti linistea pana mergi dupa el.

ALMY ma bucur ca sunt mai bine copiii...ce as crea sa pot cumpara aici ridiche negra!!l-ai pacalit cu siropul?

NOROCILA sa acapati de muci repede...

ANGELIQUE parca ar trebui sa fac si eu o pizza...

dupa-masa mergem in visita la nasi.maine as crea sa iesim la plimbare,dar ma dispera ploaia...in ultimele 3 sf.de saptamana ploua toata ziua...

BUBU Irina a probat ananasul.ii place.

ieri mi-a ajuns crema si sapunul de ovaz.am inceput sa le folosim aseara.asteptam sa vedem rezultatele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bioana, la cat de mult se mai posteaza aici, imi permit sa pun reteta cu toata povestea ei, asa cum am gasit-o, fiindca spune lucruri interesante si folositoare.

 

Nu exista regula de baza pentru felul care trebuie sa fie pasate bananele pentru acest chec. Poti sa le pui la blender sau sa le pasezi ca pentru un piure de copii. Nigella Lawson sau Hummingbird Bakery spun ca pot fi pasate bine cu o furculita, cat sa se simta inca pulpa, in timp de America`s Test Kitchen spune ca poti doar sa le tai cubulete si sa le simti inca dupa ce s-au copt, prin aluat. Diferenta va fi in textura.

Poti folosi si praf de copt, si bicarbonat de sodiu ca agent de crestere (asa cum face Martha Stewart), dar cum bicarbonatul cere un mediu acid, iar aceasta prajitura nu prea il are, e mai bine sa folosesti praf de copt si o faina cu mai mult gluten.

Daca vrei o prajitura cu nuanta de caramel poti merge pe varianta zaharului brun, dar cele mai multe retete de banana bread folosesc zahar tos. Grasimea joaca un rol esential in textura. Daca folosesti ulei vei avea o prajitura mai aerata, iar daca folosesti unt, vei avea o prajituta mai densa, cu un gust mai intens. Adaosurile de aroma pot fi coaja de portocala, vanilia, scortisoara si nucsoara si nucile. Neaparat nuci, pentru textura lor crocanta in masa umeda a piureului de banane.

Reteta de banana bread

• 100g unt moale
• 140g zahar
• 1 ou batut
• 225g faina
• 2 lingurite praf de copt
• 350g banane pasate (3-4 banane medii)
• 80g nuci tocate
• 50ml lapte

Incinge cuptorul la 170C. Unge o tava chec (21x9cm) si tapeteaza-o cu hartie de copt.

Mixeaza impreuna untul moale cu zaharul si cu oul, apoi adauga, treptat, faina amestecata cu praf de copt.

Paseaza bananele cu o fruculita si adauga-le impreuna cu laptele peste aluatul de mai devreme. Incorporeaza nucile si esti gata sa pui la copt.

O banana bread are nevoie de 1 ora ca sa fie rumena si perfecta la interior. Testul scobitorii nu este obligatoriu pentru ca s-ar putea sa constati ca miezul este inca un pic umed.

Lasa prajitura sa se raceasca pentru cateva minute in tava, apoi rastoarna-o pe un gratar si la-o sa se raceasca de tot. Daca vrei, ii poti face si un topping (icing cum ii spun americanii) din crema de branza cu zahar pudra si putin unt, aromatizat cu coaja de portocale.

Spor!

 

va pup pe toate Sa aveti un weekend frumos.

Bioana, soare nu am de unde sa va trimit, dar vi-l doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, sa stiti ca lumea nu si-a pierdut interesul, pur si simplu scriem toate care am fost aici, pe FB. Acolo consumam pagini intregi, e chiar foarte foarte activ, la fel cum a fost si aici odinioara. Pur si simplu facilitatea de a opera situl face sa fie mai atractiv de comunicat acolo unde putem vedea poze si filme cu puii tot timpul.

Eu nu zic sa veniti si voi, doar incerc sa va spun ca grupul de acolo e mult mai numeros si activ.

In alta ordine de idei, la noi e aproape primavara! Au venit bunicii in vizita iar eu cu sotul am fugit o noapte de acasa la un hotel ca sa ne facem de cap. Nu de alta dar pe langa sarbatoarea indragostitilor sarbatorim si ziua mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lacramioara la multi ani si toate cele dorite!

Pe mine FB ul nu ma intereseaza, ca si cum mi-as pune toata viata pe tava, intregii lumi-why?-insa bravo daca acolo puteti fi prezente zilnic, macar asta inseamna ca se poate:) Si oricum, fiecare are dreptul la alegere, asa ca nimeni nu o sa mai spuna nimic ref la sb asta.

Eu sunt convinsa ca vom fi cateva mamici care ramanem aici unde am inceput si care vom merge si mai departe impreuna, asa ca e ok.

 

Bioana, eu nu I-am dat inca nuci lui Nicholas, asa ca am renuntat la nucile din reteta si am pus stafide si vanilie la banana bread, a iesit absolut speciala, o bunaciune, iar Nicholas a devorat o felie imediat,am ramas surprinsa ca a papat tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, dragele mele pentru urari!

Sa fiti si voi sanatoase si iubite.

Bubu, cred ca e o neintelegere legata de FB, subiectul nostru acolo nu poate fi vizualizat decat de membri, e inchis si confidential fata de ceea ce postam aici unde poate fi vizualizat de vorbim de catre oricine. Asta apropo de grija ta cu expunerea.

In rest e doar pacat ca s-a divizat evident grupul si ca in afara de mine si Angi care suntem si aici si din dincolo, practic marea majoritate se desfasoara pe FB.

Acu sa nu va suparati, eu doar constat o realitate, ca ne place sau nu, FB a furat grupul care e hiper activ acolo.

Pup mamicile si piticii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...