Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #16#


Recommended Posts

Va pup, dragelor

Iri, eram sigura ca petrecereala voastra va iesi super!Multumesc din suflet de urari, esti o scumpa!

Noi, din pacate, in weekend am ajuns la urgente cu Nicholas:(.Am fost in vizita la bunici si am urcat 10 minute sa dam un cadou unui baietel care venise la motz. Recunosc ca eu pana acum nu l-am lasat pe Nicholas singur nicicum si niciunde, doar de doua ori cu tati, nu in alta parte.Eeeei, ca sa nu se supere toata lumea, am zis fie, urcam fara el, zece minute accept- .fetelor, in 10 minute, bunica a fost super draguta si i-a indesat pe gat o supa crema de broccoli (el e fan broccoli), facuta cu parmesan, sare, smantana si lapte si de toate, inca sunt asa de furiooasa  de nu mai pot1:( Eu am spus mereu clar ca el papa ce am eu in cutiute/pachetel pentru el, sau laptele lui, nimic altceva, mai ales a nici nu era ora de masa!:( Ok, de vineri seara au inceput diareea si crampele , a avut 16 scaune apoase in 24 de ore:(:(,... Partea buna e ca nu s-a deshidratat, ca el e fan apa...

Ne-a scos laptele cu lactoza si orice produs lactat si a mai mormait ceva de spitalizare daca va continua asa inca 5 zile!! ha! ei cred ca eu as fi stat cu copilul asa inca 5 zile, sau ce?

 

oricum, a acceptat greu laptele ala oribil (pute de mori), a baut putin, insa a papat crema de morcovi fierti si s-a distrat bagandu-si singur in gurita boabe de orez, asa ca mancat vreo patru lingurite, pacalindu-se singur.Scaunele alea oribile s-au oprit, din fericire. II dau pure de cartofi si supa de legume azi, insa f f putin, desi lui ii e foame,,

Doamne, de ce sunt uneori oamenii atat de zelosi?? eu nu am nimic cu soacra, insa acum sunt suparata pe ea/rau. l-a vazut vreodata slabanog si mort de foame, sa il indoape repede cum am disparut?? smantana grasa maxim si toate amestecurile din lume,...hai ca iar ma enervez.Iertati-ma. dar sunt super suparata;  m-am mai linistit cu asta mic ca se repara incetuisor, fiindca aici notiunea de spital e cev bau bau, eu incerc cat pot sa nu am deloc nevoie..,

 

Asa ca nu am disparut, am avut probleme.In plus, eu stau oribil cu timpul, sotul si-a mai luat un job, daca eu am hotarat sa mai stau home pana face puiul 2 ani, asa ca nici de respirat nici de mancat nici de nimic nu am timp, rar ajung la computer..Uneori e atat de tarziu ca nici nu mai am chef sa deschid.Acum dpoarme asta mic si respir aici, doua clipe.

 

Eu nu am cont pe FB si nici nu am de gand sa imi fac, asa ca tot aici dati de mine.Nu am nici telefoane super arhi de pe care sa scriu indifferent unde sunt, asa ca eu raman la mesajele clasice, butonate la calculator.Imi pare rau ca nu pot veni asa cum as vrea, insa de venit vin.

Aveti grija de voi si sa aveti o saptamana linistita.

La noi ninge ca in povesti..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 447
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Of Bubu,bietul copilas...multa sanatate va doresc,sa va faceti bine.Eu am alergie la persoanele care imi tot zic sa i dau sa manance orice ca noi inainte asa mancam si am crescut mari.Asa sunt majoritatea bunicilor,strabunici si persoane trecute de anumita varsta cel putin in jurul meu.La noi eram mare tragedie ca nu papa mar cu biscuite.Sper ca bunica sa inteleaga ca a gresit si alta data sa nu mai faca la fel caci nu a avut de suferit decat puiul nevinovat.Off,va trimitem o imbratisare calda.

 

Iri eu eu am facut bradul in seara dinainte sa vin mosul.Eu l am facut mai mic si l am pus pe o masa,puiul cere mereu la el sa mangaie globuletele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooooo Bubu ce sperietura, saracutul Nik ce dureri de burtica a avut. Mai da soacra ta chiar nu s a gandit ca nu e ok pt bebe mancare asa grasa?Oare de ce soacrele se cred mult mai destepte si mai pricepute in crescutul copiilor mici si fac doar ce le trece lor prin cap incalcand orice regula? Doamne ce nervi m au luat, tu cred ca ai fost foc si para.

Sper ca a invatat macar ceva din chestia asta si nu o sa se mai repete.

De soacra mea ce sa mai zic....ca nici macar nu a binevoit sa vina la motul copilului. Cu mari insistente a venit luni sa-l vada dar nu a stat deloc cu el, era mai important sa-i sufle in fund cainelui decat sa se joace cu bebe...dar e tare sfatoasa cand vine vb de bebe, de mancare de crestere/ educatie...etc. Pupam pe Nik cel viteaz si sper sa ca e mai bine acum, multa sanatate

 

Almy multumim tare mult de urari, pupam prichindeii tai.

 

Dragelor cine imi zice si mie o reteta de paine pt bebe? Eu nu mai stiu ce sa-i dau sa pape dimineata/ seara...total lipsita de inspiratie.

Pya....pe unde esti? Hai cu idei...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, mamici!

 

Nu am mai intrat in ultima vreme, stiti si voi cum e cu bebe activ prin casa :-)

 

In primul rand, cu intarziere mare dar cu mult drag ii dorim  LA MULTI ANI lui Nicholas u ocazia sarbatoririi onomasticii. Sa fii sanatos pui mic si blond.

Este super haios si frumos, Bubu! Mi se pare ca Vic seamana putin cu el, poate unde e si blondut. Noi suntem insa o varianta mai mignona :-)))

Insanatosire grabnica ii dorim! Offf, prin ce ati trecut, ma mir insa ca si la voi e jale prin spitale, nu ma asteptam...Iar buni sa invete din asta sa nu-ti mai treaca peste cuvant...cred ca si ea se simte vinovata acum...

 

Irilac, draga noastra, LA MULTI ANI voinicului tau vorbaret, sa creasca mare si sa fie sanatos. Ii dorim o copilarie frumoasa si voioasa, iar voua sa va bucurati mereu de el, asa cum ati facut-o si pana acum. Ma bucur ca v-ati distrat, asa dor mi-e si mie de o distractie in familie cu prieteni si toti dragi...Offf, mai avem de asteptat :-(.

Eu painea o fac la masina de paine, dupa reteta din cartea ei. Pun 1 pahar plin ochi cu apa, 1 lg-ta sare (in reteta sunt 2), 2 lg-te zahar brun-de cocos (in reteta sunt 4 linguri), 3 lg. ulei de samburi de struguri, 4 cups si 1/3 de faina integrala de grau si 2 lg-te de drojdie uscata. Adaug seminte de f soarelui si de chia, dupa ochi.

Dimineata Victor mananca paine cu unt/br de vaci si rosie...altceva nu mai vrea. Uneori ii dau inainte cateva bucatele de papaya, mango, pepene verde...ce am in casa.

Iar seara orez cu lapte, mamaliguta cu branza si smantana, mar copt cu mei/quinoa si stafide-e super buna combinatia, cartof copt cu smantana si branza (am inceput sa-i dau branza mozzarela si cheddar, putina, nu am avut probleme pana acum). Idei am mai gasit pe diversificare.ro, ft ft util site-ul!

 

Victor a mancat ft ft bine doua saptamani si acum de cateva zile iar face greva foamei. Innebunesc, nu mai inteleg nimic...Nu stiu ce sa-i mai dau, ce sa mai fac...

Am fost sambata la vaccin, am facut ROR-ul...Offf, stiu ca poate afea reactii in decurs de 1 luna, adica ca mai poate face febra si in ziua 29 dupa vaccin, ca reactie, un fel de rubeola/rujeola atenuata, deci asteptam si speram sa fie ok. Nu mai vb de celelalte efecte mai grave, la care nici nu vreau sa ma gandesc...

Dr mi-a recomandat sa facem si vaccinul anti varicela...Voi il faceti? In Ro e pe lista celor gratuite/recomandate?

Urmeaza  a treia doza de Prevenar...Asa m-am saturat de vaccinuri si stau cu inima cat un purice dupa fiecare.

 

In rest, alearga toata ziua, se joaca, incearca sa ma imite rostind cuvinte usoare...Acum e cu "ai ai ai" in gurita :-)

Aici ploua ft ft mult si suntem sechestrati in casa...

Va pup pe toate si toti piticii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pya multumim mult de urari si de reteta. Eu cred ca am sa-i framant painea, exact asa cum o faceam eu inainte, cu faina alba, drojdie etc. Nu mai am masina de facut paine si mor de ciuda...asa de usor imi era inainte.

Victoras papa tare fain dimineata, eu as fi f multumita sa pape si bubu meu asa, dar el nooooo ramane fan papa de bebe mic, numai piureuri lungite cat se poate de mult...ma dispera chestia asta...orice mancare care e mai groasa o vomita.

O zi frumoasa sa aveti fetelor si mai treceti pe aici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...