Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Help ! Pisica ... a innebunit ?


Recommended Posts

Nu stiu ce a patit saraca pisica, insa vroiam sa intreb: de ce lasati pisica sa faca un rand de pui inainte de sterilizare? pt psihicul si fizicul ei e mai bine sa fie sterilizata dinainte de a trece printr-un set de calduri, darmite o fatare de puiuti. Plus ca daca nu e de rasa, nu se recomanda sa mai inmultiti deja un numar prea mare de animalute existente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Corect! Poate chiar un motan a speriat-o in halul asta.Oricum, faptul ca traieste libera impune atat sterilizarea cat si vaccinarea antirabica.Si asa este extrem de expusa la pericole de tot felul, la boli infectioase pentru care nu exista vaccin, caini, masini, oameni care i pot face rau, substante toxice, etc...Media de viata la pisicile care traiesc asa este extrem de mica, sa stiti, putine apuca 3 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce a patit saraca pisica, insa vroiam sa intreb: de ce lasati pisica sa faca un rand de pui inainte de sterilizare? pt psihicul si fizicul ei e mai bine sa fie sterilizata dinainte de a trece printr-un set de calduri, darmite o fatare de puiuti. Plus ca daca nu e de rasa, nu se recomanda sa mai inmultiti deja un numar prea mare de animalute existente.

 

Pentru ca exista mitul conform caruia un animal de casa (pisica, caine, etc) ce nu este lasat sa faca macar un rand de pui se va imbolnavi grav, va face cancer, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pft. Și ce argumente are? Face cancer la un organ pe care nu îl va mai avea? Sau de mila ca nu simte și ea cum e iubirea și respectiv sarcina și fatarea? :/

În fine...

 

 

Am inteles (legenda urbana, nu stiu daca e asa) ca unii veterinari dau sfatul asta pt a le fi lor mai usor apoi sa sterilieze animalul, fiind mai mari si mai vizibile apoi uterul si toate alea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Poate chiar un motan a speriat-o in halul asta.Oricum, faptul ca traieste libera impune atat sterilizarea cat si vaccinarea antirabica.Si asa este extrem de expusa la pericole de tot felul, la boli infectioase pentru care nu exista vaccin, caini, masini, oameni care i pot face rau, substante toxice, etc...Media de viata la pisicile care traiesc asa este extrem de mica, sa stiti, putine apuca 3 ani.

Nu stiu ce sa zic, om fi nimerit noi la cel mai incompetent veterinar din oras sau ce, ca ne-a spus clar ca nu o sterilizeaza pana nu face un rand de pui. N-am mai intrebat de ce, oricum aveam ceva mustrari de constiinta ca vreau sa supun pisica unei operatii doar pentru comoditatea noastra, asa ca am rasuflat usurata de amanare. Daca era motanel zicea ca se putea sterliliza de mic. De asemenea, nu ne-a zis nimic nici despre vaccin, e drept ca despre asta nici eu n-am intrebat explicit ca nu m-am gandit nici eu ca ar fi necesar. Singurele chestii cu care insista veterinarea noastra au fost deparazitarea  o data pe luna si sa o hranim numai cu mancare uscata.

 

In rest, pot sa zic ca pisica noastra e o pisica fericita, ingrijita, dar care isi vrea si libertatea pe care o are, de a se catara in copaci, de a sari garduri, de a urmari pasarile, frunzele, etc,  si de a veni inapoi acasa la noi. Pana n-a fost destul de mare sa reuseasca sa sara gardul, statea cu nasul lipit de spatiul de sub poarta si admira strada pe acolo. Stiu si eu ca strada e plina de pericole, mult mai multe decat pe vremea copilariei mele cand aveam mereu pisici de curte,  dar nu putem sa o ferim de ele, decat daca ar sta tot timpul inchisa in casa, dar atunci nu cred ca ar mai fi la fel de fericita. Ca si cu bietii copii supra-cocolositi cu bune intentii - "nu alerga ca transpiri, nu pune mana ca te murdaresti, nu fa aia ca iti strici hainele" si care ajung bietii sa traiasca precum pensionarii.  

 

Eu cred ca pisica noastra chiar ne iubeste, daca ati vedea-o cum plange dupa noi cand plecam de acasa - se suie pe coltul gardului si miorlaie dupa noi pana ajungem la urmatorul colt  [:D] dar asta nu o impiedica sa iasa si in cate o expeditie de hoinareala. La inceput am tot incercat sa obturam posibilele cai de iesire din curte, dar a fost inutil pe termen lung, doar am amanat momentul pana cand a reusit ea sa iasa. Probabil ca isi iubeste si libertatea, sa se simta ea shefa, tot asa cum nu se omoara sa fie luata in brate ci prefera sa fie ea cea care vine si se freaca de noi atunci cand vrea ea.

 

Dar la necaz se pare ca tot la noi vine. Ieri  cand statea ea ascunsa in garaj, se uita afara la noi pe sub usa garajului (cam un lat de palma), noi stateam pe vine in fata garajului si-i vorbeam cu blandete si o chemam. Din  cand in cand, iesea un pas afara, statea cateva secunde si o tulea imediat inapoi in ascunzatoare.  Ei, si la un moment dat nu a mai tulit-o in ascunzatoare in garaj, ci spre mine, si s-a ascuns sub mine, sub fundul meu, asa cum stateam eu acolo pe vine   [:D] Din acel moment a inceput sa-si revina incet, iar azi dimineata cand am plecat de acasa am lasat-o in buna dispozitie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roscatela, comparatia cu copiii care nu sunt lasati sa se murdareasca sau sa alerge e putin fortata.Viata ei este in pericol in permanenta, mai ales ca plecati de acasa si o lasati afara, nesupravegheata.Nici macar nu veti afla ce i s-a intamplat...Eu stiu ca e greu sa stai la curte si sa tii pisica in casa tot timpul, dar sa pleci si sa o lasi pe gard, nu e  OK. Plus ca a venit iarna, deja e foarte frig, chiar crezi ca e atat de fericita?Pisicile sunt lesinate dupa lenevitul la caldura, crede-ma ca nu exista matza care sa prefere  garajul unui cosulet pus in casa la caldurica.Sigur ca pentru voi e mai comod sa stea afara, dar pentru ea nu este...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roscatela, comparatia cu copiii care nu sunt lasati sa se murdareasca sau sa alerge e putin fortata.Viata ei este in pericol in permanenta, mai ales ca plecati de acasa si o lasati afara, nesupravegheata.Nici macar nu veti afla ce i s-a intamplat...Eu stiu ca e greu sa stai la curte si sa tii pisica in casa tot timpul, dar sa pleci si sa o lasi pe gard, nu e  OK. Plus ca a venit iarna, deja e foarte frig, chiar crezi ca e atat de fericita?Pisicile sunt lesinate dupa lenevitul la caldura, crede-ma ca nu exista matza care sa prefere  garajul unui cosulet pus in casa la caldurica.Sigur ca pentru voi e mai comod sa stea afara, dar pentru ea nu este...

Caress, nu-mi imaginez cum ar fi sa o las inchisa singura in casa cat timp suntem noi la servici.  De frig nu sufera, are culcusuri amenajate in cosulete si perinite puse prin diverse incaperi de unde poate intra si iesi afara in voie - in garaj, pe veranda, in magazie.  Dupa mutrita ei cand doarme acolo linistita, eu zic ca e fericita. 

Da, strada a devenit  mai periculoasa acum decat era pe vremea copilariei mele cand  bantuiau pisicile libere dintr-o curte in alta. Dar animal inchis in casa nu as tine,pentru animal mi se pare o viata cat se poate de artificiala,  asa cum si animalele de la zoo sunt in siguranta  acolo nefiind expuse pericolelor si pradatorilor cu care ar fi avut de-a face in libertate,  eu nu cred ca se simt fericite acolo. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Eu am avut o pisica "libera" care a trait 13 ani.  Nu a castrat-o nimeni, n-a vaccinat-o nimeni, a facut peste suta de pui si s-a iubit cu toti motanii cartierului. Stateam la casa si umbla in tot cartierul. Vara dormea in garaj. Iarna venea in casa, dupa soba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...