Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Help ! Pisica ... a innebunit ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am inteles (legenda urbana, nu stiu daca e asa) ca unii veterinari dau sfatul asta pt a le fi lor mai usor apoi sa sterilieze animalul, fiind mai mari si mai vizibile apoi uterul si toate alea.

e doar un mit. Un vet competent sterilizeaza pisica la 6 luni, pana in primele calduri, ca sa nu mai faca ravagii hormonii prin corp.

 

    Eu am avut o pisica "libera" care a trait 13 ani.  Nu a castrat-o nimeni, n-a vaccinat-o nimeni, a facut peste suta de pui si s-a iubit cu toti motanii cartierului. Stateam la casa si umbla in tot cartierul. Vara dormea in garaj. Iarna venea in casa, dupa soba.

 

Sute de pui? Deci si tu ai contribuit la sutele de pui abandonati pe strada? sau daca imi spui ca i-ai dat pe toti in adoptie, ai rapit astfel sansele a 100 de pui de pe strada sau din centre de a fi adoptati.

 

Roscatela: nimeni nu pune la indoiala faptul ca va iubiti animalutul si ca aveti grija de el. Ar trebuit totusi schimbat veterinarul. Sterilizarea nu e pt comoditatea ta, e pentru sanatatea pisicii si pentru a nu contribui la abandonul si moartea viitorului pui. Sterilizarea e o responsabilitate a stapanului.

Iar vaccinarea e importanta, mai ales pt pisicile care stau afara. Se pot imbolnavi. Vaccinarile incep de pe la 3 luni, apoi 6 luni, 1 an si apoi se repeta anual.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in ziua de azi nu doar copiii se cresc mai complicat decat in vremea parintilor si bunicilor nostri, dar si pisicii. Unele chestii precum vaccinarea si deparazitarea sunt un progres evident, niste interventii minime in viata animalutzului dar cu efecte benefice clare.

 

Despre altele insa nu stiu ce sa cred. De exemplu alimentatia, ca musai trebuie sa manance hrana uscata (crontzonele), plicurile de hrana umeda sunt cah si mancarea gatita ar fi nepotrivita pentru pisici. Nu stiu ce sa cred, eu lucru mai artificial decat acele crontzonele n-am vazut, parca ar fi polistiren aromatizat, mi-e greu sa cred ca daca noi cautam pentru noi mancare cat mai naturala, mai neconservata  si mai neprocesata, pentru pisici idealul sa fie reprezentat de acele chestii dubioase care numai a mancare nu arata. 

 

La fel si cu sterilizarea, nu mi-e clar care ar fi beneficiul pentru sanatatea pisicii in cauza. Admit ca e singurul mod in care pot face fata  productiei de pui, pe care altfel nu stiu daca as avea unde sa-i plasez pe toti, si de asta m-am si gandit la procedura asta. Arrya, care se presupune ca e beneficiul pentru pisica sterilizata, pentru ea personal ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre altele insa nu stiu ce sa cred. De exemplu alimentatia, ca musai trebuie sa manance hrana uscata (crontzonele), plicurile de hrana umeda sunt cah si mancarea gatita ar fi nepotrivita pentru pisici. Nu stiu ce sa cred, eu lucru mai artificial decat acele crontzonele n-am vazut, parca ar fi polistiren aromatizat, mi-e greu sa cred ca daca noi cautam pentru noi mancare cat mai naturala, mai neconservata  si mai neprocesata, pentru pisici idealul sa fie reprezentat de acele chestii dubioase care numai a mancare nu arata. 

 

Cand am sterilizat noi pisica, veterinarul ne-a spus din contra, sa ii dam plicuri cu mancare umeda pt ca este foarte constipata de la crontonelele alea uscate. A noastra e o pofticioasa si o furacioasa si daca nu obtine cersind, face tot posibilul sa se serveasca singura, daca poate.

Pe de alta parte, am vazut-o si de cateva ori gustand dintr-o vrabiuta proaspat vanata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noope. Ii rezolva bunicul imediat. Am aflat asta cand m-am facut mai mare. Tu crezi ca "la tara" sterilizeaza cineva animalele? Chiar m-am interesat eu pt o catea si s-au uitat lung la mine.

Ok si de ce vii si dai exemplu ca pisica a fost ok 13 ani nesterilizata in timp ce 100 de pui au fost omorati? mai bine ai sustine sterilizarea. Chiar si la tara. Sunt campanii si centre unde se face gratuit.

 

Beneficiile sterilizarii pt pisica sunt de ordin medical, el gasesc la o simpla cautare pe google. Nu toate pisicile nesterilizate traiesc 13 ani. Nu ai vazut nicio pisica cu buba mare la ...aparatul reproductor? fac f usor cancer jos, mai ales cele care fac pui ff des.

 

Crontanele sunt ok, dupa sterilizare sa ii cumperi speciale pt sterilizare, alternativ cu cele normale. Apa proaspata zilnic si nu se va constipa.

Dupa operatie intr-adevar, cateva zile se recomanda si mancare umeda.

 

Noi ii dam si jumate de pachet de mancare umeda/zi, doar pt diversitate.

 

Mancarea de la oameni nu e buna pt ele, contine grasimi si altele nenecesare dezvoltarii lor. Totusi pisicile de afara traiesc si cu gunoaie si mancare de la oameni, ele au o imunitate mai mare decat pisicile de apt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saraca pisica sigur a patit ceva mititica, a stresat-o careva( animal sau om).

vet al meu mi-a spus ca din contra e indicat sa sterilizezi pisica la 6 luni pt ca e uterul mai mic si isi revine mai repede,  noi asa am facut cu Marie, are 3 ani acum e o frumoasa si sta numai in casa. si mie imi era drag de ea sa o vad ca se joaca afara, dar acum sta numai in casa.de ce?

si ea a iesit ceva vreme afara, dar a facaut cateva infectii urinare urate, ultima era sa ii fie fatala(a stat in spital 3 zile) si am zis ca imi vreau pisica bine sanatoasa, avea cristale la rinichi. am facut tratament soc pisicii. acum mananca numai mancare pt pisici cu probleme urinare si numai in casa.

eu am avut pisici de cand ma stiu la mama acasa(25ani) si toti mergeau afara, nici unul nu a rezistat mai mult de cativa ani: au disparut, otraviti de vecini, calcati de masina.

prima mea matza dupa ce m-am casatorit, a stat numai in casa, a trait 11 ani si avea cred vreo 2-3 ani cand am luat-o noi.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ea a iesit ceva vreme afara, dar a facaut cateva infectii urinare urate, ultima era sa ii fie fatala(a stat in spital 3 zile) si am zis ca imi vreau pisica bine sanatoasa, avea cristale la rinichi. am facut tratament soc pisicii. acum mananca numai mancare pt pisici cu probleme urinare si numai in casa.

Imi pare rau de pisicuta ta, adevarul e ca in ultima vreme am auzit de multe cazuri de pisici cu pietre la rinichi, chiar mi-am pus problema daca n-o fi din cauza alimentatiei ?

 

Dupa cum ziceam putin mai sus, mancarea de pisici mi se pare foarte procesata si nenaturala, nici nu poti ghici din ce si cum e facuta. Da, reclamele spun ca e gandita special pentru pisici, dar alte reclame incearca sa ne convinga si pe noi sa mancam cipsuri, pateuri, salamuri. In copilarie si adolescenta am avut si eu pisici acasa, apoi o lunga pauza, cu plecatul de acasa, mutatul prin diverse locuri, pana anul asta.  Deci asta e prima pisica hranita cu mancare de pisici (copilaria mea a fost in anii 80, asta ca sa nu intrebe careva de ce nu le-am dat si celorlalte), si incep sa am dubii daca e bine ce fac. Culmea ca e si prima pisica care pur si simplu nu bea apa, eu nu am mai vazut asa ceva  ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...