Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea prin cezariana - costuri si spagi la stat si privat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

O amica a nascut acum 2 luni la Polizu, dupa cezariana, sotul i-a dat dr. 1200 de lei. Dr. i-a  numarat de fata cu taticul, i-a spus ca-i cam putin si sa mai puna! [fal] Asta i-a zis ca nu mai are, ca n-a fost pregatit si a primit un raspuns foarte dragut, mai e si maine si poimaine, are timp!

Prietena mea a nascut la Regina Maria parca, la Brasov, dar ea avea asigurare de la serviciu care i-a acoperit o parte din costuri, a mai platit 3200 de lei din buzunar!

Sor'mea a facut 2 cezariene la stat, la una a dat dr. 200 E, la a 2-a 800 de lei.

Eu va spun  saptamana viitoare cat am dat! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in 2008 la Caritas cu cezariana si m-a costat per total (medici, asistente, tot tacamul) 3200 lei, din care pentru 500 lei am primit chitanta. Am avut rezerva platita.

 

In 2010 am nascut in acelasi spital, dar la urgenta, tot cezariana, si m-a costat 1500 lei cu totul.

 

Voi mai naste in 2014 la Malaxa ca s-a inchis Caritasul. Inca nu stiu care sunt tarifele. Ma astept la 2000 lei. Sunt la a treia cezariana si mi-a spus medicul ca s-ar putea sa nasc la 7 luni. Sper sa ajung totusi la termen.

 

Trebuie sa mentionez ca nu mi-a cerut nimeni nici un leu. Dar evident ca se purtau mult mai frumos cand le bagai ceva in buzunar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut acum la stiri ca de-acum Cezariana nu mai intra in pachetul de baza acoperit de Casa de sanatate. Se pare ca cine va face cezariana din 1 martie 2013 va fi tarifat inclusiv la spitalele de stat. Ma gandesc cu groaza la costurile ce le voi suporta la vara. Eu am deja doua cezariene si voi naste al treilea bebe. La ce complicatii am eu, e musai sa fac cezariana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

A nascut cineva de curand la CF2 prin cezariana? As vrea sfaturi legate de "preturi".

Cand am nascut prin cezariana la Bucur acum 2 ani am dat 1200 medicului (care banuiesc ca a dat ceva si medicului 2 daca nu asta e..), 250 anestezistului, cate 50 asistentelor de la terapie intensiva si cate 50 celor de la neonatologie, neonatologul nu a acceptat nimic si celorlalte asistente cate 5-10 lei. Am ajuns pe la 2200 in total. Nu as da nici acum mai mult ca sincer in clipa asta nu prea am de unde dar vad eu daca e cazul de mai mult cum fac rost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...