Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

ati mai intalnit asa ceva? ca eu inca nu. am avut nunta in data de 25.08.2007 si in 25.10.2007 si-a luat bagajele si a plecat. motivul: nu mai vrea sa stea in casa parintilor mei , chiar daca stam singuri aici, de la inceputul relatiei noastre. explicatia lui : sunt foarte multi oameni care stau cu chirie intr-o camera. nici motivatiile clare pe hartie ca nu ne putem permite sa stam cu chirie, din motive financiare, nici ca nu mi se pare normal sa plec intro camera cand eu am apartament cu 2 camere , si ca aici vom avea conditiile decente pentru a creste un copil.Am uitat sa va spun ca sunt insarcinata in 22 de saptamani si asteptam o fetita. nu stiu , stau si plang in continuu, stiu ca ii fac rau copilului dar nu ma pot opri. chiar atat de mult sa conteze ce te invata parintii tai, incat sa renunti la tot? ei au fost cei care au facut o astfel de afirmatie imediat dupa nunta: lasa ca daca te iubeste poate sta intro camera oriunde ar fi, ce ne-am nascut toti cu conditii ca ea? venea seara imi spunea ca ma iubeste si ca nu pleaca nicaieri, iar dimineata incepea din nou: eu plec, daca ma iubesti mergi cu mine. i-am spus aseara ca daca pleaca din casa inseamna ca renunta la noi, si ca cale de intoarcere nu va mai exista, el imi raspunde eu plec doar cu chirie , eu nu ma despart de tine. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

motivele lui sunt putin cam aiurea. poate a avut discutii cu parinti tai sunt certati?mi se pare absurd sa ai casa dar totusi sa preferi sa stai cu chirie in special cand sti ca o sa ai un bebe[hopsieu]. sa sti ca daca a fost apropiat de painti ei o sa-l influeteze mult timp. ai rabdare ca se intoarce el
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc la asta in continuu, dar stau si ma gandesc si daca va veni, si cand apare un hop mai mic sau doar pentru ca asa i se pare lui va pleca iar? stau si ma gandesc si pun problema in toate felurile posibile. si in legatura cu parintii mei, nu s-a certat cu ei pana aseara cand si-a luat lucrurile, din contra parintii mei l-au ajutat in permanenta si de multe ori cand apareau discutii incercau sa ii ia apararea lui, poate de multe ori in defavoarea mea. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca stati singuri in casa parintilor tai chiar nu inteleg atitudinea lui.Mama sau tatal tau vin acolo cu scandal sau se baga peste voi motivand ca este casa lor si au dreptul sa de-a ordine si sa faca ceea ce le trece prin cap? ?Asa s-a intamplat dupa nunta la mine la cateva saptamani soacra sa creada ca poate sa faca ce isi doreste cu mine daca stau in casa ei.Si pe mine ma batea gandul sa plec la o luna de la nunta.Sau alta varianta este sa nu se inteleaga cu parintii tai si sa nu vrea ajutorul lor si nici al parintilor lui sa vrea sa plecati de la zero fara sa va reproseze nimeni ca v-a dat ceva.Ori nu ai scris situatia reala ori este foarte ciudat ce se intampla.Sper sa se rezolve totul. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magdalena, imi pare rau ca treci prin asa ceva tocmai acum, cand esti insarcinata. Stiu ca e usor sa dai sfaturi (de genul nu mai plange, nu te mai consuma ca-i faci rau copilului), insa e foarte greu sa le pui in practica... Ce sa-ti spun despre situatia cu sotul tau? Nu-l cunosc, nu-i cunosc nici parintii... In-tro anumita masura e de inteles de ce-i este greu sa stea in casa parintilor tai, pentru ca multi barbati au orgoliul, mandria de a fi cel care pune la dispozitie casa si toate mijloacele de trai, si le displace ideea de a se simti "intretinuti"... Insa in situatia de fata, nu stiu ce sa zic... Parerea mea e ca se poarta copilareste, pentru ca nu mai este in joc doar casnicia voastra, ci si copilul, si pentru acest copil ar fi trebuit sa faca un sacrificiu (minor zic eu) si sa locuiasca in continuare cu tine... Iar parintii care zic ca v-ar fi bine si-n saracie - eu cred ca se inseala... In ziua de azi nu mai poti pleca, ca pe vremuri, de la lingura de lemn... Vreo solutie? Nu stiu ce situatie financiara aveti, dar poate a-ti putea sa vindeti casa parintilor, sa depuneti un avans la o banca si sa cumparati o casa cu credit ipotecar, impreuna... Sanatate, numai bine si ai grija de tine! Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu deocamdata n-as vinde casa parintilor sa cumpar ceva impreuna cu un barbat care ma lasa singura la 2 luni dupa nunta si cu burta la gura. Daca e asa mandru de ce nu el face pe dr.. in patru sa asigure, prin sudoarea fruntii si sclipirea mintii personale [:D], sotiei si viitorului bb confortul si stilul de viata cu care a fost obisnuita?? Dar s-o obligi sa se mute cu chirie cine stie pe unde numai ca dumnealui sa se tina fudul.. [bang] Cat despre parintii lui.. numai rautate si prostie. Ce daca mie mi-a fost rau/greu.. tie de ce sa nu-ti fie?? Daca eu m-am chinuit, tu de ce sa nu te chinui?! Astia nu-s parinti adevarati. Eu sper sa nu fie decat o criza de moment si sa-i vina mintea la cap. Pt ca primul an de casnicie, basca traiul impreuna cu o nevasta [gravi], nu-i de loc usor. Vorbesc din proprie experienta. Magdalena [flo], capul sus. Incearca sa nu te consumi si sa ai rabdare. Prioritatea ta nr1 e acum bb. O mama calma si linistita, un bb care creste mai bine. Are mama doi flacai.. Matei (5) si [bb] Grigore [url="http://www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html"]Sustineti[/url] bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fabulatie: parintii lui i-au bagat in cap ca daca nu e casa pe numele lui el nu are nici un drept si ca normal ar fi sa aiba. Ca nu il tii tu sub papucul tau cu argumentul asta. Barbatilor le e foarte greu sa accepte ca nu sunt masculii alfa la ei in casa. Ori pentru ca altcineva a avut grija de tine si ai casa, nu el, se simte in pozitie inferioara. El nu a renuntat la tine, vrea doar sa recunosti ca el e cel care conteaza. Solutie practica 1: daca salariul lui e suficient de mare parintii tai ii pot vinde jumatate de apartament. Asta presupunand ca isi perminte rata. Solutie practica 2: platiti chirie lunara parintilor tai. Incearca sa discuti cu el, asta nu e motiv de divort asa prematur si cu un copil pe drum. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by rilbuc1
nici eu nu as sta in casa ei sau a parintilor ei.
perfect - atunci construieste tu alta casa, mai buna. Nu te opreste nimeni. Ca sa iti permiti fitze din astea trebuie sa poti oferi o solutie. Doar n-o sa iti obligi nevasta si nou nascutul sa stea intr-un cotetz asa, ca sa te simti tu mascul alfa. Asta e chiar culmea egoismului...[alcool] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

situatia financiara nu este stralucita, pot spune ca stam chiar destul de prost la capitolul asta, acest lucru m-a facut si sa nu accept din start aceasta conditie. Ce pot sa va spun este ca avem rate la 2 banci, una facuta de ai mei la nunta, si una cu care a venit in aceasta casnicie. pana la nunta totul a fost ok, chiar super , pentru ca altfel nu as fi facut acest pas, daca as fi simtit o cat de mica schimbare as fi anulat orice chiar si cu 2 zile inainte de nunta. iar parintii mei chiar nu l-au deranjat cu nimic, vreau sa va spun ca ei chiar daca stau in bucuresti, si lucreaza aproape de casa noastra, nu vin la noi decat foarte rar, aproape de loc pot spune. iar casa nici nu se pune problema sa se vanda, il pot considera un ajutor nesperat din partea lor, dar altceva nu.suntem 2 copii si mi se pare corect sa ni se ofere sanse egale in viata. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...