Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

Buli[flo] - ironia mea este mai mult la adresa sortii, si a faptului ca judecam atat de diferit fata de ei. Sincera sa fiu am trecut prin tot felul de variante de reactie in timpul divortului - de la nervi la resemnare, si pot sa spun ca inteleg absolut toate postarile de aici. Dar pana la urma stii cum e, pe termen lung? Poti sa crezi ca el e un magar - si atunci linistea iti va veni foarte greu, si il vei uri, sau poti sa incerci sa intelegi ca ei gandesc altfel - si atunci te linistesti pana la urma si spre binele copilului vei avea o relatie civilizata cu tatal sau - casatoriti sau nu, nici nu mai are importanta. In orice caz, eu am invatat un lucru. Nu ce e important pentru mine e important si pentru celalalt, si invers. De aceea e o arta sa faci si sa ceri compromisurile exact care sunt necesare intr-un cuplu (valabil pentru amandoi). Ma gandesc ca Magdalenei ii fac rau postarile in care aruncam acum cu rosii in sotul ei. Sigur, ele sunt mai mult decat binevenite daca Magdalena se va decide candva sa-si schimbe statutul...si ma refer aici doar la suportul moral pe care putem sa i-l acordam. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by dov
eu am impresia, magdalena, ca tu erai deja decisa in sufletul tau, si, cu "bunavointa" celor din jurul tau(si aici ma refer la zvonul cum ca prefera sa lupte pentru copil, etc, hotararea a fost luata...el, cand a iesit pe usa, n-a zis nik de divort, tu de ce ai pus problema asa? si da, acum e intr-o conditie sensibila, insa vad ca in continuare, putine sunt persoanele care se gandesc si la copil, pentru ca, ccc cu ajutorul lui Dumnezeu se va naste intr-o buna zi, si ce i se va raspunde la intrebarea:si de ce n-ai renuntat la caldura casei parintilor tai, mami, ca sa stai cu tati? tu cu cine te-ai maritat de fapt? sau in ce "confort" trebuia sa se desfasoare relatia voastra?
El cind a iesit pe usa, a plecat cumva dupa tigari? Sau o mica cumparatura? Sau a fugit dupa fustele mamei de unde triumfator poate debita timpenii orgolioase? Daca e ascuns dupa fuste, pardon, are 0 credibilitate ca va deveni un barbat care sa fie un partener egal intr-o casnicie...nu va fii decit un om care renunta atunci cind santajul sentimental nu-i merge. Intr-o casnicie te bizui pe partener si la bine si la rau. Nu fuge la mamitza. Intrebarea ta despre cum va judeca copilul decizia mamei este absolut penibila... Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inteleg... e mama sau e fiica cea care scrie sub numele magdalena 67 ??? "magdalena67:sunt o mama care este disperata, in adevaratul sens al cuvantului.am o fata care s-a casattorit acum 2 luni , dupa un timp relativ foarte scurt de cand se cunosteau.La inceput totul a fost ok, pot sa spun ca parea un baiat deosebit, linistit, cuminte, chiar mi se parea ca a mea este cea nebuna si cu multe aere in cap.vreau sa spun ca eu am fost cea care s-a zbatut si alergat cu nunta pentru ca parintii lui nu erau din bucuresti, iar cand au aparut inainte de nunta au venit la fata in casa si fara haine pentru nunta, cumparandu le tot noi si pe alea. am tacut din gura, am zis ca de sunt oameni de la tara, nu poti avea prea multe pretentii. dar ce sa va spun, dupa ce a trecut nunta, deja s-a schimbat situatia in familia fetei mele, deja nu ii mai convine nimic din ceea ce face ea, nu o mai baga in seama si stiindo ca se enerveaza foarte repede face tot posibilul ca ea sa rabufneasca dupa care spune in stanga si dreapta ca este cu capul,adica nebuna inteleg eu. vreau sa va spun ca este si gravida in 4 luni si cred ca in ultimele 2 luni nu a fost zi de la d-zeu sa nu planga.acum mai nou pentru ca iam spus sa aiba grija cum se comporta cu ea, pentru binele copilului daca nu si pentru al ei incearca sa o faca sa plece cu chirie , cand eu iam lasat sa stea singuri intrun ap. cu 2 camere, si nu e in stare sa o intretina,va spun ca imi vine sa urlu, mie mila de ea si nu stiu cum sa mai procedez, ce sa mai fac. stoian " -eu cred ca ei sunt foarte tineri si inca nu au reusit sa se desprinda de parinti ,in plus ei nici nu se cunosc de mult...cum reiese din mesajul de mai sus(scris de mama)... -probabil nici nu au avut de gand sa se casatoreasca daaar ea ramanand insarcinata lucrurile s-au precipitat un pic iar la presiunea parintilor(ca sa nu se faca copiii de ras-chipurile )au facut repede nunta... -si uite asa s-au trezit casatoriti(doi straini)care nici nu stiu cum sa se adreseze unul altuia fiindca nu se cunosc destul incat sa comunice civilizat si fara orgolii! - eu zic ca au nevoie de timp sa se cunoasca mai bine,sa inceapa sa comunice si sa ajunga sa decida in ceea ce ii priveste,nu parintii!... -cred ca sau mai bine zis sunt sigura ca este "o lupta" a mamelor aici... ei saracii fiind arme folosite in acest razboi! -mama ei vrea ca fata sa fie casatorita cand va naste ca sa nu o faca de rusine(d´aia a facut si organizat ,repede totul) ... iar mama lui, daca tot au cazut la invoiala si fiul ei a acceptat se asteapta la o rasplata ,adica ...apartamentul(sa fie trecut si el in acte...) -nu inteleg de ce se intampla inca treburi d´astea in zilele noastre...uitati-va ce urmari pot avea...Ce vor de fapt parintii...sa salveze aparentele? Pt.cine? -eu zic ca au sanse doar daca vor incepe sa gandeasca/hotarasca singuri si sa se "desparta" o perioada de parinti(parinti ,din cate vad sunt 100% inplicati stiind chiar tot ce "misca" ei) , sa se regasesca si sa inceapa sa traiasca ca o familie altfel...nu-i vad bine...si sunt sigura ca tot parintii o sa-i desparta! -oricum parintilor nu li se va parea o tragedie fiindca fata pana la urma s-a maritat si nu v-a fi ultima care divorteaza si ramane cu bebe(recunoasteti ca e situatia mai "roz" in ochii lumii decat sa faci copil nemaritata fiind!) iar mama lui neatingandu-si telul cu fiul ii cauta alta "partida" dupa care sa aiba de castigat... Poate ca gresesc...chiar imi doresc sa gresesc dar prea multe situatii cunosc de acest fel ca sa nu-mi dea de gandit situatia de mai sus... Nu as fi scris asta daca nu as fi dat de postarea mamei ei...de unde reiase clar ca parintii decid in viata lor si ca degeaba o "bateti" la cap fiindca atata timp cat ei nu au nici o putere in casnicia lor nu au cum sa aplice ce ii/o invatati. numai bine! livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by livia
Nu mai inteleg... -oricum parintilor nu li se va parea o tragedie fiindca fata pana la urma s-a maritat si nu v-a fi ultima care divorteaza si ramane cu bebe(recunoasteti ca e situatia mai "roz" in ochii lumii decat sa faci copil nemaritata fiind!) iar mama lui neatingandu-si telul cu fiul ii cauta alta "partida" dupa care sa aiba de castigat... livia
Off topic: Daca n-as fi auzit cu propriile urechi, de la o mama intelectuala, bucuresteanca si chipurile moderna, ca "daca o prind pe fie-mea ca face sex inainte sa se marite o dau afara din casa, ce daca divorteaza imediat, macar e madam sulica divortata si nu mamzel frânaru f...",[bang] n-as fi crezut ca in secolul XXI mai gandeste cineva asa, in Romania. Ce oameni, Dumnezeule! Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca nu am intrat mai devreme pentru ca de azi dimineata nu fac altceva decat sa raspund la mesajele trimise de sotul meu, in care imi spune ca imi va aduce de la tara toate lucrurile mele ramase pe acolo, si ma acuza ca eu sunt cea care a renuntat.apropo de postarea mamei mele, eu am intrat pe nick ei ptr ca mie inca nu miau dat drumul. am vazut ce scrie si ea acolo si am vazut si care este parerea voastra. sa va spun ceva eu nu m-am maritat datorita copilului in nici un caz, nunta era programata cu ceva timp inainte de a ramane insarcinata, iar daca parintii mei sau ocupat de tot a fost la insistentele noastre pentru ca altcineva char nu avea, si ei au fost de buna credinta cand au facut asta. iar chestia cu fata gravida si sa apara maritata in acte iar nu este adevarat, tin sa va spun ca ai mei au fost total impotriva acestei sarcini, stiinduma ca am probleme de sanatate si o sarcina pentru mine este destul de riscanta avand un deficit de coagulare care implica destul de multe riscuri la nastere.nu sa pus niciodata problema ca le-ar fi rusine cu mine cu un copil si nemaritata. iar ca este un razboi al mamelor iar nu este adevarat, pentru ca nu ar avea nimic de impartit, nimic de discutat impreuna. daca au fost obiectii au fost doar din partea ei, cica ce near fi trebuit o nunta cu fala, ce a vazut ea fala chiar nu prea stiu pentru ca am avut o nunta care nu a iesit cu nimic din tipare, de oameni obisnuiti pot spune, nu la un restaurant de fite, nu la o biserica de fite. si daca tot nu a oferit nici un fel de ajutor nici in organizare, nici financiar, chiar nu vad de ce a deranjato.daca pot sa acuz pe cineva nu ma pot acuza decat pe mine, ptr ca mam grabit si nu am ascultat sfaturile celor din jur. de ce ias acuza pe ai mei cand ei nu au facut decat sa ma ajute , decat sa imi intinda o mana atunci cand a fost nevoie? acum stau si sufar si imi dau seama de greseli, dar ce folos? stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dov, am vazut ca ai aparut, si ca sa-ti raspund la intrebare, poti sa ma refuzi, nu-s asa suparacioasa de felul meu [:D]. Cat despre situatia de fatza, nu mi-am schimbat ideile, iar ceea ce scrie in continuare Magdalena, nu face altceva decat sa-mi intareasca opinia potrivit careia e un marlan...si s-o felicit pt ca n-a fugit repede dupa el in camarutza aceea, langa o batrana, ca sa fie impreuna "la bine si la rau". Rau pt ea doar, evident. Iar eu l-as intreba totusi, la cine a dat telefoanele alea nenumarate...si cum de nu si-a amintit ca are o sotie gravida, macar un scurt: ce mai faci draga mea! putea sa spuna, nu? Si ce sotz e ala care o sterge cavalereste dupa nunta...probabil e un BARBAT, si ce daca s-a ascuns dupa fustele mamicii, asa fac BARBATII.. Presupun insa ca unii vor sa vada lucrurile roz si acolo unde nu exista... Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...