Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

dov, poate nu ai experienta de viata, poate experientele tale de viata sunt limitate si te fac sa vezi lucrurile dintr-un anumit unghi. Nu i-a aratat nimeni usa, i s-a spus doar sa nu-si fac asotia insarcinata sa planga si sa se agite. Lui i s-a agitat testosteronul si iata rezultatul. Sa incerci totul pentru relatia ta nu inseamna sa faci sacrificii inutile daca nu ai chef sa le faci. Altfel se cheama abuz.Doar pentru ca esti maritata cu cineva nu inseamna sa zici "da dragul meu" la orice aberatie emisa de sot. Parintii nu sunt datori sa iti faca nunta, asta e o gandire tipic romaneasca. Parintii sunt responsabili de tine pana la 18 ani, dup-aia nu sunt datori nici cu un capat de ata. Da, parintii ei le-au pus la dispozitie casa si le-au facut nunta. Ce face dumnealui? Isi ia lumea in cap in loc sa-si vada de treaba si sa stranga bani pentru copil. Ma intreb ce e in capul tau(scuze, da altfel nu pot formula) cand te gandesti la un nounascut tinut in frig in casa gazdei de dragul amorului. Un bebe trebuie spalat zilnic, scandal pe apometre si stat la baie. Cat despre copii traumatizati de divortul parintilor, intreaba un psiholog daca e mai bine sa ramana impreuna sau nu. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
copii care au ramasi marcati pe viata din cauza divortului parintilor sunt mmuuuult mai multi decat cei care au ramas marcati pt. ca au ramas parintii impreuna
de unde ai luat statisticile astea?! Io nu-s pro divortz, nu cind cei doi sint doar ei doi - pot sa se jumuleasca in parte, in fond si la urma urmei s-au luat de bunavoie, n-au decit sa-si sparga capetele, treaba lor. Sint DOI ADULTI. Deci raportul de fortze e echitabil... sa zicem. Ei, cind e implicat un copil care e martor nevinovat, si obligat sa creasca cu farfurii zburindu-i pe linga cap... scuza-ma, nu mai e nimic echitabil in asta. Copilul saracul nu alege, n-are drept de veto, nu poate sa spuna "stop joc", pentru ca marii adulti responsabili stabilesc mediul in care traieste cel mic. Nu el. Iar cind unul dintre aia doi magnifici responsabili isi pune testosteronul pe primul plan, nu numai ca merita sa-i indici usha, merita sa-i dai si o mina sau un picior de ajutor sa parcurga mai repede drumul pina la lift.... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca era nu bine, ci perfect as putea spune, daca parintii nu le faceau nunta, nu le ofereau apartamentul etc...cred ca ar fi dat bir cu fugitii mult mai devreme. Eu n-am ajuns cu gandirea asa de departe adik pana la a scalda copilul intr-o camera neincalzita, pentru ca am sugerat(dar se pare ca nimeni nu a vrut sa citeasca mai mult), ca situatia s-ar fi lamurit repede-repede, daca s-ar fi mutat dupa el:ori isi dadea toata arama pe fatza, ori se convigea singur cat de tampit si urmarea o banuiesti. Elise, divorturi nu sunt numai din cauza abuzurilor, ba culmea, astea sunt putine, pentru ca in general, femeile care traiesc o asemenea trauma au teama asta de a se rupe(ma rog, nu intru in amanunte, sunt sigura ca stii la ce ma refer), divorturile au la baza mult mai multe cauze...ei, vezi tu, pt. mine, atunci cand ai un copil inseamna sa-l pui pe el pe primul loc, si daca pana atunci n-ai cascat okii si n-ai avut grija sa-l faci cu cine trebuie...(ink o data , aici nu ma refer la violenta)si apoi, cine spune ca asta va fi un tata rau? sau absent?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dov,scuza-ma ca ma iau si eu de tine . Eu fac parte dintre cele ce nu a sugerat fetei sa divorteze (inca) dar sunt de parere sa nu plece dupa sot. Omul asta de pe acum se poate socoti tata.Are un copil ce in curand va iesi la lumina zilei.Sau se amageste cu ideea "pana nu-l vad ,copilu nu stie ce combin eu asa ca nu se pune". Adica stie in ce conditii poarta sarcina sotia lui si el vrea cai verzi pe pereti si doua inimi intr-o cocioaba (cu batrana de rigoare ca sa fie mai pitoreasc tabloul). Chiar crezi ca va fi un tata bun? Un tata bun nu-si face socoteli gen "iau copilul,il trantesc sub nas maica-mi,ca n-am de gand sa platesc pensie alimentara". Am ramas stupefiata la vestea asta.Asta-i inca iresponsabil pana-n maduva. Poate s-o schimba ceva pe parcurs,poate o sa-si dea seama ca a gresit si i-or veni ganduri mai bune dar asa? Cat despre afirmatia ta ca sunt mult mai multi copiii traumatizati de divortul parintilor decat cei traumatizati cu parinti impreuna...chiar asa ,de unde-ai scos-o? Cine spune ca parintii ce divorteaza din alte motive decat abuzuri nu pun pe primul loc interesul copiilor? Esti tu sigura 100% de asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata draga...(adica Magdalena [:)])...am citit topicul asta pana pe la pag 8-9..m-am oprit la postarea unde spuneai ca ap in care stati acum nu va fi niciodata al vostru...ca se va vinde oricum, candva, pt. ca tre impartit cu sora ta. De ce nu-i propui sotului sa ramaneti aici pana se naste copilul si apoi va cautati locuinta. Ca nu vrei sa stai cu o baba...etc etc...Poate il aburesti. Daca asta vrei. Sau poate intre timp vei dori chiar tu sa faceti o asemenea schimbare in viata voastra. Mi se pare chiar timp pierdut sa mai stati in apartam asta unde oricum nu va puteti face un rost din cauza ca tr sa obtina si sora ta ceva de pe urma lui. Deci...tot intr-un fel de chirie sunteti, dar pe gratis. Duceti-va mama draga linistiti in alta parte, cand va veni timpul..ce va cramponati de niste pereti care nu vor fi niciodata ai vostri ?!!! Copilul creste si cu chirie. Care e problema ? Si nu mai inteleg de ce acuzati omul ala ca vrea sa puna mana pe apartament...cand am citit negru pe alb ca parintii fetii le-au spus tuturor (lui si parintilor lui) ca nu va fi al lor, ca nu au cum. Decat sa ma apuc sa amenajez apartam ...cand stiu sigur ca va fi vandut intr-o buna zi..mai bine-mi bag picioarele in tot si ma car. Ce ma mai intereseaza ca-mi recuperez banii pe huma si var sau vinarom ??...ma duc nenica undeva unde stiu ca dorm sub un tavan sigur pt mine si familie...si ca acolo intepenesc cat vrea muschiul meu....nu depind de altii. Sau ti-e "jena" de parintii tai ca sa faci un asemenea "gest" ? Ca mie cam asta mi s-a parut... Oricum nu ai varsat aici tot. Sunt absolut convinsa ca sotul tau nu a recurs la asemenea gest din senin, mai ales ca sunteti demult impreuna. Cu ceva esti si tu vinovata. Vorbiti si lamuriti-va. Nu vrei sa faci compromisuri ? Poate pt. el a fost un compromis ca atatia ani a stat in casa in care stati si a ajuns la limita rabdarii. Ptiiii//////pe bune daca as mai sta o secunda acolo. Pa si pusi. Casa nu e a mea...nici nu va fi...ales-bules si n-am cuvinte. Plec mama sa-mi fac un rost al meu..cu barbatul si copilul meu....Cine e impotriva sa se abtina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta fiind ca...? In chirie peretii nu sunt ai tai nici 50% si nici nu se pune problema de varuit sau altceva. Nu ii pune nimeni sa investeasca bani in casa, mai ales ca mai mult ca sigur arata oricum mult mai bine ca apartamentul unei gazde. Iar mobile si bibelouri, astea si le iau dupa ei fara probleme. Ma intreb foarte serios daca voi stiti cum arata un apartament de inchiriat si cat costa chiriile. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marcellinna Chiar crezi ca va fi un tata bun? Un tata bun nu-si face socoteli gen "iau copilul,il trantesc sub nas maica-mi,ca n-am de gand sa platesc pensie alimentara". Am ramas stupefiata la vestea asta.Asta-i inca iresponsabil pana-n maduva.
Nu ai tu dreptul sa judeci cat de bun tata va fi acel om pe care nici macar nu-l cunosti. Poate va deveni cel mai bun tatic din lume pt. fetita lui. Cum poti sa-i pui Magdalenei o asemenea intrebare ? Cum arata un tata bun,ideal, in acceptiunea ta ? Poti sa definesti ? Si daca da, stii tu ca definitia ta e cea corecta si perfecta care i se potriveste oricarei persoane ? Il mai faci si iresponsabil...Pai sa ma ierte Dzeu...dar daca as fi in locul Magdalenei ti-as zice vreo doua de sa ma pomenesti. Nu conteaza ca ea si-a deschis sufletul aici...ea il poate face in fel si chip...dar nici tu, nici eu, nici nimeni nu are dreptul sa-i aduca jigniri. (scuza-ma ca "m-am luat" de postarea ta...dar pe-asta am citit-o acum...fiind pe ultima pagina...mi-a sarit in oki..si din cate am spicuit...sunteti foarte multe care ganditi asa..."exterminator") Daca ar fi sa folosesc cuvintele tale.."iresponsabili" au fost amandoi. Un copil nu se face cand nu ai o situatie materiala clara si o pozitie sociala consolidata cat de cat. Daca n-ai una din doua...tragi ponoasele..accepti consecintele..cum vor face ei, ca alta solutie n-au. Si cu atat mai mult, in situatia de fatza, despartirea nu e o solutie absolut deloc. Trebuie sa iasa la liman impreuna...ca tot impreuna le-a placut sa intre. Si as vrea si eu sa aud despre un barbat care e ahtiat dupa burta nevestii gravida cu primul copil (ca la al 2-lea deja se schimba calimera)...sa-l vad si eu p-ala care se gudura ca un catel in asteptarea prajiturii. Nu-mi veti da nici un exemplu pt ca nu stiti si pt ca nu exista. Toti se schimba dupa ce se naste bebele. Asa ca draga mea Magda....nu cred ca ti-ai dori sa cresti singura copilul. Daca nu te bate, nu te injura, nu bea, nu umbla cu femei...nu e barbatul de lepadat (deocamdata)..sunteti impreuna de mult timp..macar pt. anii irositi nu-i "mai arata usa". E foarte urat cum ai procedat..si probabil ca gestul tau il urmareste in fiecare zi. L-ai dat afara. L-ai gonit de langa tine. Tu ai accepta asa ceva ? Ma gandesc cum trebuia sa actioneze el in situatia data. Sa zica "nuu..te rog...nu ma izgoni...ma fac cuminte pt. totdeauna..promit". Asa ??? Bineinteles ca sta mereu cu gandul la plecare. Locul nu-i apartinea (a trecut peste asta locuind impreuna atata vreme)..si acum cu atat mai mult nu-i apartine pt. ca i-a confirmat chiar gurita ta. Actiune-reactiune...logic, nu ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca astept sa-mi zica Magda vreo doua. Sunt deacord ca l-am judecat,poate prea aspru pt gusturile tale. In viziunea mea (si chiar cred ca exista asemenea barbati)sotul se gudura pe langa burta nevestii gravide. In fine nici nu-ti mai raspund la alte argumente Inni. Auzi tu,nu te bate nu te-jura nu bea,nu umbla la femei,bun si-asa.Ce daca te pune in pragul iernii sa risti sarcina mutandu-te in casa straina cu o batrana? Tre sa tragi de el DEOCAMDATA...cam asa ai zis tu Inni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inni, Hai ca era sa crap de ras! Pe langa gluma vulgara ca un copil rezulta dintr-un act sexual care vezi doame e placere(presupun ca numai cele cu FIV-ul sunt scutite de glume de-astea), poti detalia cum e cu statutul social? Cat despre situatia materiala, banii vin si de duc, locurile de munca se pierd. Ce statut social vrei tu sa astepte toata planeta ca sa faca un copil? Ce statut social vezi tu la mare pret in Romania? Vroiai sa-l ia numai doctor la clinica particulara? Fotbalist celebru? Eu una ma bucur pentru barbatul roman. Cu femei ca voi, masculinitatea lui e in floare, nestirbita, femeia supusa si totul merge conform datinilor. Eu il rog pe domnul magdalena67 daca citeste pe aici sa isi faca un cont si sa ne spuna cum l-a dat ea afara pe usa, neinfricata si tafnoasa. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...