Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

inni, nu sunt deloc de acord cu ce spui tu, dar asta nu conteaza, ca avem cu totii dreptul la opinie. Ce vroiam eu sa zic este ca as putea sa ti-l arat pe sotul meu ca cel despre care spui ca nu poate exista, adica un barbat "ahtiat dupa burta nevestii gravida cu primul copil", ca sa te citez. Cand am fost insarcinata cu primul copil (si cu al doilea, dealtfel), sotul meu era exact asa cum il descrii, si chiar "se gudura pe langa burta nevestii". Asa ca nu mai generaliza, ca mai sunt si barbati care sunt super-mandri de statutul de tata, inca dinainte de a aparea pe lume "minunea". Si stii cum ma alinta pe vremea "burticii"? "Sexy mama" Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pey Clover, pana acum era bine ca omu' asta sa fi castigat ceva bani, era "parlit" ca nu-si permitea nici o kirie sa aiba, acum nu e buna nici kestia cu statutul social? tz tz tz...e clar, asta orice ar face, tot nu e bine. cat priveste cum reactioneaza barbatii in fata primului copil, pana se naste, multi habar n-au ce-i asteapta, nu simt "sentimentul" de tata pana nu-l vad, nu traiesc cu el...pana la urma si la coada sunt si femei carora sentimentul de mama li se trezestela mult timp dupa nastere...stau marturii atatea povesti aici pe dc, asta nu inseamna ca dupa aia n-au fost mame bune. si Marcellina, unde am intalnit copiii astia? 10 ani de invatamant sunt de ajuns? daca nu, poate cei 30 si ai socrilor? sunt de ajuns?nu inseamna ca sunt ratati, dar afectati sunt sigur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma urmelor el a paasit caminul conjugal. O bila neagra pentru el. Indiferent de motive nu lasi caruta si pleci in lume ca nu e satisfacut orgoliul de mascul. Iar faptul ca magda nu a plecat cu el nu a facut-o pentru ca nu il iubeste, a facut-o pentru ca a gandit cu 5 minute inaintea lui la consecinte. Servilismul fata de barbat nu l-am suportat nicodata la o femeie. De ce sa se supuna femaia deciziilor barbatului? Cu ce e ea mai prejos decat el? Hai ca s-a rasculat feminista din mine. Totul se face prin comunicare din partea ambelor parti. Daca nu exista comunicare atunci se duce naibii totul de rapa. De aceea i-am si dat sfatul sa-l sune si sa vorbeasca cu el despre problemele lui. Si in legatura cu faptul ca nu ar exista barbati care sa se gudure dupa burta gravida a femeii ,te inseli amarnc inna. Era bine sa nu generalizezi(nu exista niciun barbat). Ba mai exista din fericire . Dar hai sa-ti fac pe plac si sa-i consider exceptii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu, ei nu sunt de mult timp impreuna, ci din contra, au cam precipitat lucrurile. Iar daca la 'domnu' nu-i convenea din start situatia, putea sa procedeze altfel: sa puna frumos deoparte banii pe care i-ar fi dat pe o chirie si sa-i foloseasca mai incolo pentru a lua un apartament al lor. Pentru ca atata vreme cat veniturile familiei sunt modeste, nu vad cum ar reusi sa intretina un copil, sa plateasca si chirie si sa puna si ceva deoparte pentru apartament (sau sa plateasca o rata, ca se mai intampla sa ia omul si apartament in faza de constructie, sa iasa un pic mai ieftin). Nu mi se pare ca 'domnu' a facut nu stiu ce mare sacrificiu ca a stat in casa pusa la dispozitie de socrii. Nu cred ca i-a cerut nimeni sa investeasca in ea, din moment ce au locuit acolo si inainte de nunta inseamna ca apartamentul este locuibil, mobila cumparata o puteau lua cu ei daca se mutau. Macar aici ar fi primit inapoi orice banut investit, in timp ce in chirie, nici vorba si poveste de asa ceva. Chiar daca nu-i convenea situatia, nu era acum momentul sa izbucneasca si sa plece de acasa. Lucrurile astea se lamuresc inainte sa te apuci sa faci planuri de nunta si copil (ca Magda spune ca el a vrut tare tare copil). Nu ti se trezeste orgoliul cand sotzia e deja gravida si mai are si o sarcina cu probleme. OK, casnicia inseamna compromis, dar in situatia de fata, de ce trebuie sa faca numai ea compromisuri, si mai ales compromisuri care sa ii puna sarcina in pericol? Mie imi suna a ceva de genul 'daca ma iubesti, te arunci in cap de la etajul 4'. Cat despre faptul ca lui i s-a spus ca apartamentul va fi impartit intre surori si ce astepta sau nu astepta el, nu poti sti niciodata ce-i in mintea omului. Mai spuneam eu de ex-ul meu (si nu pot sa nu compar experientele, ca si pe ala il apucau orgoliile de mascul in cele mai nepotrivite situatii): eram deja despartiti, nici vorba de vreo reconciliere intre noi, el insa nu voia sa renunte si ma cauta tot timpul. Si ce credeti ca-mi spune intr-o zi (el planuia cica sa plece la munca in Spania/Italia): ca a zis maica-sa ca mai bine sa dea Dumnezeu sa nu plece decat sa vina si sa investeasca banii in casa mea! Deci... Si ca sa revin la discutie, dupa cum vad eu problema se pune asa: cine este pe primul loc? Dupa mine, evident, copilul. Iar in interesul lui este ca mama sa stea linistita tocmai pentru ca acest copil sa poata veni pe lume sanatos, nu sa se 'piarda' pe drum. Iar pentru asta, mama trebuie sa aiba grija de ea, nu sa alerge sa implineasca mofturile aiuristice ale unui asa-zis sotz si viitor tata, care nu-i in stare sa-si puna sotzia si copilul nenascut mai presus decat orgoliile personale. Si da, atata vreme cat el a fost cel care a dorit acest copil, nu l-a facut ea singura, ar trebui sa se 'gudure' in jurul burticii si sa-i ofere tot sprijinul posibil sotziei care se afla intr-o situatie asa de delicata. Faptul ca e barbat nu e o motivatie ca sa n-o faca. Iar faptul ca nu bea si nu o bate nu sunt neaparat calitati suficiente pentru a-l face un sotz bun.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

il iubesc dar nu pot face asta, chiar daca unora din voi vi se pare ca este o ambitie prosteasca, nu pot pentru ca asta ar insemna sa ma supun unor lipsuri mai mari decat pana acum, si pentru ca a sta cu chirie nu inseamna a avea o casa numai a noastra, oricat de bine te-ai simti poti sa ai surpriza neplacuta sa vina si sa ti se spuna ca nu te mai pot tine, si atunci ce as face as lua de la inceput cu bagajelul si cu un copil in brate sa caut alta chirie. Iar la noi chiar este pana la urma o problema financiara, de ce nu as strange acei bani pe care i-as da pe chirie pentru copil, pentru perioada cand voi naste si atunci chiar imi vor trebui bani, pentru operatie , pentru injectiile cu factor 7 care mi se vor face inainte si dupa operatie, si pe care le obtii destul de greu. el din cate vad are acum o singura problema :putem fi impreuna si daca stam separati, voi ce intelegeti prin asta, vin cand vreau, te caut cand vreau si in rest e treaba mea. vi se pare normal ceea ce se intampla, poate eu nu pot intelege unele lucruri, dar totusi daca era atat de bazat pe ceva, pe faptul ca poate tine aceasta casnicie chiar si cu chirie, de ce nu s-a mutat la batrana in apartament asa cum mia spus ca va face , caci imi spune ca sta la matusa sa, ca acolo sia dus lucrurile.nu credeti ca era normal atunci cand te gandesti sa faci un pas ca acesta sa iti intrebi si sotia, daca este bine sau nu, sa mergeti impreuna sa cautati acea casa, sa va placa la amandoi, sau sunt doar o parte din bagajul lui care trebuie mutat? lucrez la o firma de imobiliare, dar nu s a pronuntat niciodata sa incerc sa caut ceva , nu doar a venit si mia trantit ca el a gasit o camera si asta e, daca il iubesc merg cu el, daca nu , nu. si am mai pus problema si ieri, daca ma mut cu el si intro buna zi ma trezesc cu casa goala de lucrurile lui si cu datorii la propietar sau eu mai stiu pe unde , atunci ce fac? pentru ca daca stau sa ma gandesc asa cum a plecat acum, o mai poate face de multe ori, si atunci ce am sa spun copilului? sunt foarte constienta de traumele care pot aparea la un copil, dar oare nu il voi traumatiza mai rau daca sta, pleaca de cate ori este greu? stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand astepti un copil mai ai timp sa cauti nod in papura partenerului? Faptul ca el a plecat, inseamna ca au avut ceva discutii inainte si n-au ajuns la nicio concluzie. Pey daca esti casatorita, iti cunosti sotul, e imposibil sa nu gasesti impreuna cu el solutia problemelor. Dar pt asta ai nevoie de timp de comunicare si dezbaterea problemei. Insa e mai simplu sa-i arati usa cand el spune ca pleaca. Cat despre statutul social, financiar sunt total de acord. Cum faci un copil cand ai datorii, facultati de platit si stai f prost financiar? Pey copilul are nevoie de f multe si necesita bani nu numai dragoste. Ca degeaba il iubesti daca n-ai ce-i da sa manance. Sunt de acord ca fiecare alege pt el, dar mie situatia mi se pare a doi oameni iresponsabili care actioneaza dupa impulsuri. "Un cerc de prieteni nu se face cu compasul"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by magdalena67
il iubesc dar nu pot face asta, chiar daca unora din voi vi se pare ca este o ambitie prosteasca, nu pot pentru ca asta ar insemna sa ma supun unor lipsuri mai mari decat pana acum, si pentru ca a sta cu chirie nu inseamna a avea o casa numai a noastra, oricat de bine te-ai simti poti sa ai surpriza neplacuta sa vina si sa ti se spuna ca nu te mai pot tine, si atunci ce as face as lua de la inceput cu bagajelul si cu un copil in brate sa caut alta chirie. Iar la noi chiar este pana la urma o problema financiara, de ce nu as strange acei bani pe care i-as da pe chirie pentru copil, pentru perioada cand voi naste si atunci chiar imi vor trebui bani, pentru operatie , pentru injectiile cu factor 7 care mi se vor face inainte si dupa operatie, si pe care le obtii destul de greu. el din cate vad are acum o singura problema :putem fi impreuna si daca stam separati, voi ce intelegeti prin asta, vin cand vreau, te caut cand vreau si in rest e treaba mea. vi se pare normal ceea ce se intampla, poate eu nu pot intelege unele lucruri, dar totusi daca era atat de bazat pe ceva, pe faptul ca poate tine aceasta casnicie chiar si cu chirie, de ce nu s-a mutat la batrana in apartament asa cum mia spus ca va face , caci imi spune ca sta la matusa sa, ca acolo sia dus lucrurile.nu credeti ca era normal atunci cand te gandesti sa faci un pas ca acesta sa iti intrebi si sotia, daca este bine sau nu, sa mergeti impreuna sa cautati acea casa, sa va placa la amandoi, sau sunt doar o parte din bagajul lui care trebuie mutat? lucrez la o firma de imobiliare, dar nu s a pronuntat niciodata sa incerc sa caut ceva , nu doar a venit si mia trantit ca el a gasit o camera si asta e, daca il iubesc merg cu el, daca nu , nu. si am mai pus problema si ieri, daca ma mut cu el si intro buna zi ma trezesc cu casa goala de lucrurile lui si cu datorii la propietar sau eu mai stiu pe unde , atunci ce fac?pentru ca daca stau sa ma gandesc asa cum a plecat acum, o mai poate face de multe ori, si atunci ce am sa spun copilului? sunt foarte constienta de traumele care pot aparea la un copil, dar oare nu il voi traumatiza mai rau daca sta, pleaca de cate ori este greu? stoian
Mey eu tind sa cred ca voi ati facut nunta pe nv si abia acum v-ati descoperit. "Un cerc de prieteni nu se face cu compasul"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...