Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

daca tu nu ai sta in casa parintilor ei, cu toate ca pana la nunta tot acolo ai stat, si nu ai avut nimic de comentat, atunci nu crezi ca ar trebui sa te bizui pe ceva, pe un loc unde sa stai? el mi-a oferit o camera intrun apartament de bloc cu o batrana la un loc, undeva la marginea militarului tinand cont ca eu lucrez undeva in centru , stiind ca nu pot folosi metroul pentru ca imi este foarte rau in el, si ca va trebui sa lucrez pana cand nasc ca sa pot face 1 an vechime sa pot lua indemnizatia de crestere a copilului. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Prost moment si-a mai ales domnul sa isi impuna orgoliul masculin, cu un bebelus pe drum. Nici eu nu am inteles ce il deranjeaza din moment ce locuiti singuri. Si daca el nu e in stare sa asigure o casa (pe numele lui) sotiei si viitorului bebe, de ce sa fie furios ca exista o casa care nu il costa nimic? Doar pentru ca e a sotiei (ca fiind a parintilor ei, ma gandesc ca e ca si a ei)? Am mai auzit de socri care se plang de viitoarea nora sau viitorul ginere ca nu au "zestrea" potrivita, dar sa se planga ca ea are prea mult.... si ca asta ar fi motiv ca cei tineri sa o ia de la lingura... nu prea inteleg. Daca zici ca parintii tai nu i-au reprosat asa ceva... desi chiar daca ar fi facut-o, nu prea ar fi acum momentul sa faca pe jignitul. Ar putea-o lasa pe mai tarziu si intre timp sa puna osu' la munca sa asigure el o casa familiei lui. Eu una nu as pleca cu chirie insarcinata, cat de mult l-as iubi. Iti urez tot binele din lume si sa ii vina mintea la cap sotului tau. Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare, dar cred ca "statu' intr-o camera cu chirie din motive de orgolii" e doar un pretext. cel mai probabil, i s-a facut frica de responsabilitati - s-a trezit brusc (ma rog...) si insurat, si cu un bebe care va veni. si simte nevoia sa mai copilareasca si/sau sa fuga de responsabilitati. multi fac asta... la diferite varste asta la prima vedere... a 2a intrebare- i s-a reprosat vreodata "e casa mea si fac ce vreau" (de catre tine, de catre ai tai?) -------------------------- "blonda, 1,75, 90C, nu vand nimic, doar ma laud..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frate, atata egoism n-am vazut! Magdalena, sa nu te puna dreku sa vinzi, ca mie-mi pare cusuta cu ata alba. Adica pana acum n-a avut nici o problema sa stea in casa alor tai, acum dintr-o data nu-i convine. Dupa ce e un munte de egoism, mai e si iresponsabil. Sa plece si sa-si lase femeia gravida! [alcool] Eu zic asa: nu te agita, ca toate astea-s de fatada, teatru, cu alte cuvinte... se poate ca parintii lui sa-l atzatze si sa-l intarate pana intr-acolo incat sa te faca pe tine sa cedezi punand problema la modul: ori sa te muti cu el undeva cu chirie (lucru la care ei nu se vor astepta de fapt de la tine, ca e clar ca nici un om normal n-ar pleca din casa lui cu copil mic sa stea cu chirie) ori sa-l treci in acte. Simplu. [:D] Insa sincera sa fiu, cu un tip cu caracterul lui (sau mai bine spus cu lipsa lui acuta de caracter) n-ai sa faci mare lucru... din pacate... Ai grija de tine si de copilash. Voi sunteti cei mai importanti in toata ecuatia asta. Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

s-a prostit, acu, exact cind ai mai mare nevoie de el. nu renunta nici intr-un caz la apartament, ba daca vine cu coada intre picioare, as zice sa faci niscai figuri, sa se invete minte. mi se pare o atitudine copilareasca, de macho man cu ghiul de tinichea. daca pune astfel de conditii, ar trebui sa aiba o alternativa rezonabila, si cum el n-are ... sa faca bine sa dea dovada de maturitate si sa stea cu nevasta si cupilu. paranoic vb, as zice ca poate incearca sa-ti forteze mina sa il faci co-proprietar la casa, ceea ce nu-i corect deloc. tu stai lini, vezi de treaba ta si pe domnul lasa-l in pace. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pot spune ca in momentul in care a inceput ca el pleaca intradevar atunci i-am spus casa e a mea, usa e a ta, este alegerea ta si nu te pot intoarce din drum. am incercat sa discut cu el in toate modurile posibile, sa ii arat toate aspectele , dar el a tinuto una si buna "eu plec cu chirie,daca ma iubesti vii cu mine" stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum isi gasesc barbatii astia momentele prielnice e un mister pentru mine. Spune-i atunci sa isi bage mintile in cap si sa decida daca familia lui esti tu si copilul sau ai lui. Cata lume nu ar vrea sa nu stea cu chirie si el face fite. E mai boem de vrea viata intima in camera cu copilul si cu baba alaturi? Plus ca baba probabil o sa va tina in relativ frig si bezna ca e prea scumpe toate. Cred ca nu realizeaza ce spune cand zice sa mergeti cu chirie. Daca nu vrea sa se intoarca, lasa-l. Lasa-l sa stea cu ochii pe intuneric in camera lui inchiriata si sa se gandeasca ce bovina a fost. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Vreo solutie? Nu stiu ce situatie financiara aveti, dar poate a-ti putea sa vindeti casa parintilor, sa depuneti un avans la o banca si sa cumparati o casa cu credit ipotecar, impreuna...
Sa nu cumva sa faci asta!!! Daca vrea casa lui/voastra, sa puneti bani si sa luati una, impreuna, nu sa vina el cu pretentii la casa ta. Deja este dubios, eu mi-as pune mari semne de intrebare. Parintii tai stiu bine ce au facut, caci sunt oameni in varsta, care au trecut prin viata si stiu mai multe ca voi. In cazul unui divort el n-are nici un drept la casa. Ai grija ce faci. Trebuie sa fii cu picioarele pe pamant, mai ales acum ca vine o responsabilitate pe care se pare ca el nu prea vrea sa si-o asume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai reflectat putin la povestea asta; in plus, am citit si ce au postat celelalte fete mai sus. Intr-adevar, ar fi o greseala mare sa vinzi casa. Daca el face astfel de prostii (intr-un moment delicat din viata voastra) dintr-un orgoliu impins dincolo de limite, nu stiu ce surprize iti poate oferi in viitor. Si eu sunt de parere ca incearca sa-ti forteze mana, din simplul motiv ca stie ca-l iubesti nespus... Incearca sa fii tare, sa te mentii pe pozitii, pentru a-i oferi copilului un acoperis stabil (ca doar nu te da nimeni afara din casa parintilor, pe cand un proprietar iti poate arata oricand usa...) Daca te iubeste, va face ce-i mai bine pentru familie (compusa deocamdata din 2 insi si un copil pe drum) si nu pentru nu stiu ce orgolii masculine... Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sigur va spun ca sub nici o forma nu as face greseala de a pleca si nici de a accepta sa se vanda casa.in primul rand acesta este acoperisul pentru copilul meu, eu consider ca deja parintii mei au facut mult prea multe eforturi pentru a ne sti bine pe toti 3, ceea ce nu pot sa spun si despre ai lui.poate imi veti spune ca sunt rea, ca sunt egoista dar acum stau si ma gandesc ca intradevar asta s-ar putea sa fie adevaratul motiv al plecarii lui.acum ceva timp in urma s-a dus la parintii lui acasa pentru cateva zile, vreau sa va spun ca de cand a ajuns acolo si pana a plecat nu m-a cautat odata, ceea ce de obicei nu ii statea in caracter, daca il sunam eu bine, daca nu , nu conta. asteptam si eu cand a venit sa ma intrebe cum m-am simtit, ce face puiutul, dar el cand a venit a spus ca pleaca. nu vreau sa imi scot in evidenta parintii, dar spuneti voi cum sa nu respecti si sa admiri niste oameni care te ajuta neconditionat in toate privintele. Eu am o sora mai mica decat mine cu destui ani pe care ai mei o puneau sa vina cam in fiecare saptamana la noi cu mancare si care dormea cu mine ca sa nu raman singura de cate ori pleca el in misiune sau la tara .drept multumire dupa ce s-a intors dintr-o misiune,a intrebat de fata cu ea" asta ce cauta aici, nu imi face placere sa vina aici cand sunt eu acasa" va dati seama in ce sit. am fost pusa si cum s-a simtit ea in momentele acelea. sunt multe de spus, si acum imi dau seama de ele,incep sa le judec . stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...