Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by anca_vlad
parintii mei s-au casatorit dupa 8 luni de cand s-au cunoscut si anul acesta implinesc 31 de ani de casnicie! crezi ca timpul petrecut inainte conteaza, eu zic ca nu, conteaza sa fi OM sa ai caracter si onoare, cat despre respect se vede cu ochiul liber ce stie el despre a respecta!
Si ai mei dupa 3 luni. Dar au trait alte vremuri...cu casa moca si serviciu asigurat. Deci astea nu mai deveneau imediat motive de cearta intre soti. Pe atunci asa se casatoreau...care statea un an cu gagicu...era aratat la coltu strazi drept rusinea satului ...ca uite dom'le..."p-asta nu o mai ia barbatu'" In zilele noastre nu prea iti mai da mana sa faci asa ceva. Nu crezi ? Si oricum sunt rare cazurile cand te intelegi bine dupa un timp scurt de cunoastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by anca_vlad
parintii mei s-au casatorit dupa 8 luni de cand s-au cunoscut si anul acesta implinesc 31 de ani de casnicie! crezi ca timpul petrecut inainte conteaza, eu zic ca nu, conteaza sa fi OM sa ai caracter si onoare, cat despre respect se vede cu ochiul liber ce stie el despre a respecta!
Exact!
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb
quote:
Originally posted by anca_vlad
parintii mei s-au casatorit dupa 8 luni de cand s-au cunoscut si anul acesta implinesc 31 de ani de casnicie! crezi ca timpul petrecut inainte conteaza, eu zic ca nu, conteaza sa fi OM sa ai caracter si onoare, cat despre respect se vede cu ochiul liber ce stie el despre a respecta!
Exact. Reusita unui mariaj nu sta in numarul de ani petrecuti inainte. Da' credeam ca expertele matrimoniale stiau deja asta [:D] Elle
[flo][flo][flo][flo][flo] [URL="http://s81.photobucket.com/albums/j201/vladut05112003/"]POZE VLADUT[/URL] "Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb
quote:
Originally posted by anca_vlad
parintii mei s-au casatorit dupa 8 luni de cand s-au cunoscut si anul acesta implinesc 31 de ani de casnicie! crezi ca timpul petrecut inainte conteaza, eu zic ca nu, conteaza sa fi OM sa ai caracter si onoare, cat despre respect se vede cu ochiul liber ce stie el despre a respecta!
Exact. Reusita unui mariaj nu sta in numarul de ani petrecuti inainte. Da' credeam ca expertele matrimoniale stiau deja asta [:D]
Prefer sa fiu experta matrimoniala (nah..daca tot m-ai ridicat la rangul asta..adica banuiesc ca intru si eu aici [:D]) decat experta in divort. Prefer sa casc okii mult si bine...decat sa iau ce-mi pica, cand imi pica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by inni
quote:
Originally posted by anca_vlad
parintii mei s-au casatorit dupa 8 luni de cand s-au cunoscut si anul acesta implinesc 31 de ani de casnicie! crezi ca timpul petrecut inainte conteaza, eu zic ca nu, conteaza sa fi OM sa ai caracter si onoare, cat despre respect se vede cu ochiul liber ce stie el despre a respecta!
Si ai mei dupa 3 luni. Dar au trait alte vremuri...cu casa moca si serviciu asigurat. Deci astea nu mai deveneau imediat motive de cearta intre soti. Pe atunci asa se casatoreau...care statea un an cu gagicu...era aratat la coltu strazi drept rusinea satului ...ca uite dom'le..."p-asta nu o mai ia barbatu'" In zilele noastre nu prea iti mai da mana sa faci asa ceva. Nu crezi ? Si oricum sunt rare cazurile cand te intelegi bine dupa un timp scurt de cunoastere.
Asa ca sa vezi ca nu erau tocmai roz lucrurile pe vremea aceea nu au avut casa moca, ci au stat cu chirie cred ca vreo 3 ani,si nu s-a intamplat la sat ci intr-un oras frumos al acestei tari, eu m-am nascut relativ repede adica la un an dupa casatoria lor, ne-am mutat in casa de la stat cu chirie cand aveam eu 2 ani si jumatate. ai sa spui acum ca ei au putut sta in chirie si nu au patit nika de ce nu ar putea si magdalena sa o faca, raspunsul e unul singur au stiut sa tina aproape unul de ltul cu toate ca erau poate doi copii si au stiut sa se respecte...iar la momentul respececti venitul lor le permitea asa ceva.......acum cu 16 mil pe luna sa ma ierte dumnezeu e cam greu! pS eu 16 mil i-am terminat in prima zi de salariu! [URL="http://s81.photobucket.com/albums/j201/vladut05112003/"]POZE VLADUT[/URL] "Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by inni
quote:
Originally posted by anca_vlad
parintii mei s-au casatorit dupa 8 luni de cand s-au cunoscut si anul acesta implinesc 31 de ani de casnicie! crezi ca timpul petrecut inainte conteaza, eu zic ca nu, conteaza sa fi OM sa ai caracter si onoare, cat despre respect se vede cu ochiul liber ce stie el despre a respecta!
Si ai mei dupa 3 luni. Dar au trait alte vremuri...cu casa moca si serviciu asigurat. Deci astea nu mai deveneau imediat motive de cearta intre soti. Pe atunci asa se casatoreau...care statea un an cu gagicu...era aratat la coltu strazi drept rusinea satului ...ca uite dom'le..."p-asta nu o mai ia barbatu'" In zilele noastre nu prea iti mai da mana sa faci asa ceva. Nu crezi ? Si oricum sunt rare cazurile cand te intelegi bine dupa un timp scurt de cunoastere.
De unde deducem ca lipsurile financiare sunt o piatra de hotar la intemeierea unei casnicii. Adica vrei sa zici ca ai tai de-aia s-au inteles bine dupa 3 luni de relatie, ca au avut casa de la stat. Rezulta ca si Magdalena ar trebui s-o duca bine cu sotul ca au un acoperis deasupra capului, nu crezi? Crezi ca a avea o casa de la inceputul relatiei este o conditie suficenta pentru reusita unei casnicii? Nu mai este nevoie de respect, de implicare, de dragoste, de sustinere reciproca? Cand ai toate astea, iti da mana sa faci orice nebunie, inclusiv sa te mariti dupa un an. Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inni eu am spus ca faptul ca n-o bate si nu bea NU sunt atuu-uri suficiente pentru a face din el un sotz si un tata bun. Nici pe departe nu am spus ca poate fi betiv, violent, etc, etc, dar daca e un tata bun, astea nu conteaza. Nu stiu unde ai vazut tu ca as fi sustinut asa ceva. A, si eu chiar nu-s feminista inraita si cred ca barbatul si femeia au fiecare rostul si rolul lor bine definit, insa poate imi explici tu de ce is domne barbatii astia asa 'specie superioara' de o femeie nu va ajunge in veacul vecilor sa fie egala cu un barbat? Si nu-i cazul aici sa stabilim a cui a fost vina, si nici sa improsti cu noroi si sa sustii ca si-o merita din plin. Se dorea un sfat pentru cineva aflat intr-o situatie ingrata. Nu inseamna ca nu suntem oameni, ca nu gresim, ca nu facem niciodata in viata alegeri gresite. Trebuie doar sa gasim cea mai buna iesire dintr-o problema. Iar solutia in acest caz nu este sa se ploconeasca in fata acestui individ (ca sa nu-i spun altfel). Iar pentru asta nu consider ca si-ar fi dat vreun 'aer de superioritate'. Si ca sa-ti raspund si la alte intrebari, da, exista relatii unde totul merge foarte bine de la bun inceput, eu de exemplu m-as fi casatorit cu sotzul meu si la 2-3 luni dupa ce l-am cunoscut. Si da, faptul ca stai 10 ani cu om si cantaresti toate lucrurile inainte de a face 'marele pas' nu-ti ofera garantia ca intr-o zi nu-si ia catrafusele si te lasa. Aici nu-i cazul de generalizari, este un caz particular si trebuie tratat ca atare.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu iubita, nu am zis ca ccc casa e suficienta. Dar o conditie este. Nu va inteleg atitudinea. Sunteti dispuse sa stai in cort cu barbatul iubit ? Nu va ganditi si voi.."ba frate/...ma marit..ma marit...da' io unde naiba stau?".."daca fac copil...unde stau?" Nu vi se pare o conditie esentiala in 2007 ??? CASA ???? Si da, lipsurile financiare pot duce la destramarea unei familii atunci cand cei doi nu sunt suficienti de maturi ca sa treaca peste ele. Nici eu nu m-am maritat cu Tiriac. 2 ani numai eu stiu cum am tras de bani si de 1 singur salariu..pt. ca celalalt era blocat cu o rata..numai eu stiu cat ma carcoteam sa-mi cumpar o pereche de ciorapi ca sa ma vad scapata mai repede de datorii... Asa ca am habar de toate. Numai cine n-are...comenteaza in plus. Si nici acum...dupa atatia ani..nu-mi permit totusi sa dau 16 mil intr-o zi...nu ca n-as putea si n-as avea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-as fi casat cu sotul dupa 3 luni..dar nu aveam unde sa stam. Am asteptat sa terminam facultatea si apoi ne-am luat casa. Si abia apoi am facut nunta. Am gresit se pare. Normal ca nimic in viata asta nu-ti ofera o garantie...insa intotdeauna divortul e solutia ideala. Asa ca Magda...go for it. Divorteaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...