Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

mey, pe mine cel mai tare m-a deranjat faptul ca majoritatea ati sarit gasindu-l vinovat 100%, si, o impingeti spre actiuni care duc sigur la divort, kiar daca nu e pronuntat cuvantul in sine. N-am zis ca nu e vinovat, ci doar ca eu m-as fi dus dupa el, ori isi venea in simtiri si reveneau acasa, si gata, ori el kiar reusea sa-si intretina familia, ori isi dadea muuult mai repede arama pe fatza decat in situatia asta, in care ba o suna, ba vine, ba nu vine, ba ar vorbi, dar n-ar mai borbi etc. plus ca eu kiar sunt convinsa ca nici parintii ei nu sunt imaculati, din tonul ales de mama in mesaj, e clar ca l-a "judecat" deja de mult. asta nu inseamna ca ai lui sunt mai rasariti, dar aici e vorba de ei doi doar si de bebe, air eu, pentru copilul meu, as face multe, totul.de-asta am intrebat si ce avrsta au, pentru ca daca au in jur de 20....ce poti cere la varsta asta? cat calm, daca ti se inoculeaza venin fin in sange? in fine, sunt multe de luat in calcul, dar magdalena refuza sa prezinte toate datele, pentru ca abia atunci o putem ajuta cu un sfat obiectiv si, normal, din inima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cat priveste ce a zis Inni, cum ca n-am fi egale cu barbatii...asta nu inseamna ca am fi inferioare, ci pur si simplu altfel. si apoi, asta e discutie lunga...pana unde ati merge voi cu egalitatea(daca se poate spune asa)intre sexe? ati duce si voi flori unui barbat la intalnire? adik sunt lucruri care se fac de ei si lucruri care se fac de catre noi....eu cel putin asa traduc ce-a vrut sa spuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca Magdalena a cazut intr-o cursa pe care si-o intind multe femei in Romania din frica de a nu ramane nemaritate. Vor neaparat la maritis, fara sa se gandeasca inainte cu cine. Ba se mai fac si ca nu vad anumite cusururi grave (un exemplu tot de pe forum e un iubit cu "usoare" probleme cu alcoolul) de care sa fugi mancand pamantul. Ei bine, nu, femeia crede ca-l va da pe brazda pe barbat, ceea ce poate se intampla in 1% din cazuri si asta cu multe sacrificii. Si mai grav este ca apare copilul cand relatia oricum scartaia dinainte. Eu cred ca problema lui este alta: a realizat ca nu vrea raspundere, nu vrea copil si nici insuratoare. Simte ca s-a strans latul in jurul parului si vrea sa scape. Treaba cu plecatul in chirie este un pretext. Spera ca Magdalena sa nu-l urmeze ca sa aiba motiv s-o lase balta. In cazul in care cineva i-ar cere socoteala, ar spune "am chemat-o dupa mine si n-a vrut sa vina, ea e vinovata. daca venea cu mine, acum eram impreuna". Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dooaaamne cat ati scris! Interesant ca azi noapte eu am fost acuzata ca judec si ca mi-as merita o sapuneala strasnica pt ca am indraznit sa-l fac iresponsabil pe sotul Magdalenei. Dar tu Inni,tu ? Eu macar am recunoscut ca l-am judecat pe sotul ei...sau ceea ce ai facut tu facandu-o harcea parcea pe fata asta ,se numeste altfel? Sau ca experta in copii traumatizati si experta si practicanta de casnicie perfecta ai sa-mi raspunzi ca ai analizat-o bine si rezultatul a fost ca e vina ei,n-are decat sa culeaga ce-a semanat. Uitai sa-i zic Magdalenei,vezi ca una dintre experta ti-a indicat sa incerci sa-l aburesti pe sotul tau si poate o sa functioneze...undeva vreo 10 pagini in urma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subliniez si eu, daca mai era nevoie, ca el si-a ales foarte prost momentul sa plece si sa o puna pe sotia sa sa se mute prin gazda dupa el, in loc sa-i fie sprijin. Deci bube-n cap are, cu duiumul. Pe de alta parte, sa fiu iertata daca gresesc, eu cred ca stiu ce simte el, si ce gandeste si ii dau unu la suta din dreptate. Sa explic: din cate am citit din postarea Magdalenei, vad ca ea si ai ei sunt foarte uniti, sunt o familie grozava de altfel, dar careia el simte ca nu ii apartine. El nu o are decat pe maicuta lui, in caz de la o adica. E posibil, atentie, posibil, ca boasele lui sa fi fost adesea minimizate, si pt asta nu era nevoie sa-i zica cineva ceva, atata doar ca nu e nimic placut pentru un barbat cand vede ca nevasta ii spune senina: "mamica si taticu au vrut ce-i mai bun pt noi, si s-au zbatut sa ne ofere, iar tu, ingratule, in loc sa taci (si sa faci sluj), mai faci si mofturi". Adica ia ciocu` mic si joc de glezne, ca te-am luat carpa-n [indecent]". E posibil ca el sa se fi simtit foarte singur si nebarbat in familia Magdalena. S-a insurat si a vrut copil, nu de nebun, ci pentru ca a iubit-o pe fata. Dar acum, a mai intrat in ecuatie un factor nou: investitia lui in casa socrilor. Asta inseamna urmatorul lucru: cand casa se va vinde, jumate din banii pe casa vor merge in contul sotiei (eventual al parintilor ei, pt ca e casa lor), iar cealalta jumatate la sora ei. Iar investitia lui (nu conteaza cat e de micuta) se duce in van. Bani munciti si pierduti. Mai e posibil ca el sa se simta tare insecure cand sotia ii face o neplacere (imposibil sa fie perfecta), iar el nu are un` se duce, un loc al lui. Nu era nevoie sa-i mai spuna ea cu vorbe, el stie foarte bine ca "casa-i a ei, usa-i a lui" la o adica. Si vine familia Magdalenei iute iute in aparatrea fiicei si ii bate obrazul: "bine, tinere, dupa cate am facut noi pt voi, tu de ce nu te implici?" In realitate familia Magdalena nu a facut nimic pentru el, ci doar pt fata lor. Un cui daca-l bate in casa aia, nu va fi niciodata cuiul lui. Daca un an de zile fumeaza doar 10 tigari pe zi si nu-si va lua scula aia de motor la care viseaza, ca sa ia termopane, ca e frig in apartament, nimeni nu o sa-i puna termopanele in brate, daca va considera ca are motive sa se desparta de sotie.Sa nu se fi insurat, nu-i venea la socoteala, ca o iubea pe Magdalena. Dar acum s-a dus si el la mama-sa, care i-o fi zis:" bine, mama, ce faci tu, te-ai bagat sluga la Magdaleni, sa te hamaleasca aia cum vor ei? Nu vezi ca astia sunt doar unul pt altul si tu esti de-al lor doar daca faci ce vor ei si fata lor?" Plus senzatia lui de neputinta si frustrarea lui ca nu castiga mai multi banuti, ca sa ridice si el nasu` intre ei. Repet, si-a ales foarte prost momentul sa faca o scena de orgoliu, dar ea tot s-ar fi produs la un moment dat. Barbatu-i barbat, oricat ne-ar placea noua sa fie altfel. Ideea cu platitul chiriei catre parintii fetei (nu la o baba in Militari) mi se pare una geniala. Daca el nu accepta nici asta, ei, de-abia de-acum incepe absurditatea si imaturitatea lui. De ce nu sta el de vorba omeneste cu sotia? Nu cumva discutia de la final a fost una uratica si nu cumva s-a simtit prost cand i s-a aratat usa? A venit cu o idee (proasta si utopica de altfel), dar nu a propus despartirea. Haideti sa judecam problema plecand de aici. Nu tin cu el, atata doar ca pe forum nu-i da nimeni si lui avocat din oficiu, ca la judecatorie, de exemplu.[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magadalena nu o sa-mi dea niciodata dreptate,cum sa-mi dea? Doar ei nu i-au zis nici da-te mai incolo... Iar daca-i asa, nu-mi ramane decat sa cred ca tanarul nu e in toate mintile, e o lepadatura inconstienta, care are reactii demne de manualele de psihiatrie. Si atunci asta e, mai bine sa fuga de tacanitul asta, ca cine stie de ce mai e in stare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
il iubesc dar nu pot face asta, chiar daca unora din voi vi se pare ca este o ambitie prosteasca, nu pot pentru ca asta ar insemna sa ma supun unor lipsuri mai mari decat pana acum, si pentru ca a sta cu chirie nu inseamna a avea o casa numai a noastra, oricat de bine te-ai simti poti sa ai surpriza neplacuta sa vina si sa ti se spuna ca nu te mai pot tine, si atunci ce as face as lua de la inceput cu bagajelul si cu un copil in brate sa caut alta chirie. Iar la noi chiar este pana la urma o problema financiara, de ce nu as strange acei bani pe care i-as da pe chirie pentru copil, pentru perioada cand voi naste si atunci chiar imi vor trebui bani, pentru operatie , pentru injectiile cu factor 7 care mi se vor face inainte si dupa operatie, si pe care le obtii destul de greu.
Spune-i si lui aceste lucruri cand te mai suna poate isi revine.Am si eu o intrebare cum te-ai inteles cu soacra ta inainte sa va casatoriti?Te intelegeai bine cu ea sau nu?S-ar putea ca ea sa-l influenteze pe sotul tau.El facea tot ce spunea mama lui sau avea un cuvant de spus in fata ei? Nu stiu de ce se poarta asa dar trebuie sa analizezi pe toate fetele problema asta.Pupici si numai bine. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Dar acum, a mai intrat in ecuatie un factor nou: investitia lui in casa socrilor. Asta inseamna urmatorul lucru: cand casa se va vinde, jumate din banii pe casa vor merge in contul sotiei (eventual al parintilor ei, pt ca e casa lor), iar cealalta jumatate la sora ei. Iar investitia lui (nu conteaza cat e de micuta) se duce in van. Bani munciti si pierduti. Mai e posibil ca el sa se simta tare insecure cand sotia ii face o neplacere (imposibil sa fie perfecta), iar el nu are un` se duce, un loc al lui.
Mai lasati povestea cu investitiile... Investitie e cind decizi sa te casatoresti cu cineva. Aia investitie! Din momentul ala totul e comun: viata, timp, copii, casa, masa, viitor. Nu mai exista "locul meu", "cuiul meu", "perna mea" samd. Nu mai e "viata ta". Nici "caminul tau". E AL VOSTRU. Nu-ti convine, nu te obliga nimeni sa ai familie. Ia-ti asseturile si traieste cu ele. Si grija sa nu le mai atinga nimeni. Locuiesti in acelasi loc cu "aleasa" sau "alesul", e de datoria amindurora sa il faca locuibil - in fond, si daca stai cu chirie, daca ti se strica robinetul iei altul, si nu ca sa pleci cu el la pachet, ci ca sa poti sa te speli. Si, daca iti e frig, iei termopane. Nu stai sa tremuri ca prostul, in ideea ca "nu e casa mea". Casa n-o fi a ta, da' sanatatea e, confortul e, si timpul petrecut acolo e al tau. Cu atit mai mult cu cit casa e a sotiei, sau a socrilor: e casa in care urmeaza sa iti cresti copilul, cum poti sa spui "stai ca nu ma intereseaza, ca nu-i pe numele meu"? Da' nevasta nu-i pe numele tau? Copilul nu e pe numele tau?! Cind ii cumperi lu' bb pampersi, ii cumperi in ideea ca ii porti TU? Nu pentru confortul lui? Si, daca are nevoie de caldura, aia nu tine de confort, nu cumperi si geamuri la casa? Poate sa inghete linistit, ca e problema de orgoliu?! Astea chiar sint calcule meschine si principii prostesti.... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Elise daca as avea proprietati imobiliare te-as lua de chiriasa sa-mi pui termopane[:D]
Ce crezi..ca ti le-ar pune moca ? Vei fi obligata prin lege sa-i scazi suma din valoarea chiriei.[:p]..(cred ca n-o stiai pe-asta...din mom ce savurezi ideea). Si oricum ti-ar pune cele mai ieftine termopane..ca doar nu e casa ei.[:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...