Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

De ce nu sunt femeile egale cu barbatii ??? D-aia...pt. ca nu sunt. Nu au cum sa fie. Barbatii si femeile sunt complementari. Nu exista nici ca femeile sunt superioare barbatilor sau invers. Fiecare sex are "avantajele" lui, atuurile lui. Egale in constitutie...da, sunt - ca si pozitie in societate, drepturi in munca, in institutii...etc etc. Nu fac obiectul discutiei mele. Dar in viata de zi cu zi...nu e nimeni egal cu nimeni. Oricum e un subiect destul de controversat. Nu ii e locul aici..poate ar trebui deschis un topic separat pt. asta. Nu spun decat o singura kestie...ca asta-mi vine-n minte acum. Daca tot va considerati egale cu barbatii...nu va ofticati cand intr-o incapere nu sunteti lasate sa intrati primele si intra barbatii....sau cand nu vi se cedeaza locul in autobuz de catre un barbat...sau cand nu vi se aduc flori, la zile speciale, de catre soti. In aceste momente...brusc nu mai suntem egale cu barbatii...ne simtim chiar superioare, nu ?[hot]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi pare rau nici nu am rabdare sa citesc tot ce ati scris si imi cer scuze, poate nu am dreptate tocmai ca nu am citit dar asta e parerea mea........fata a ramas insarcinata , pustoica pana in 20 de ani a urmat repede o nunta (familia ei a insistat hai ca va dam casa si totul o sa fie bine), baiatul a fost presat desi poate nu avea de gand sa se casatoresca inca , pt moment a fost de acord apoi s-a speriat si a dat inapoi e "tanar si nelinistit" la ce va asteptati pt el era prea mult si vestea copilului apoi nunta .... a intrat in hora fara sa vrea si acum numai stie cum sa iasa. O sa-si revina cand vede copilul sa speram si poate mai creste pana atunci si ii vine si ceva minte la cap. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij
Eu nu vad de unde pana unde are vreo legatura egalitatea femeii cu barbatu' cu topicul de fatza. Adica ce inseamna ca femeia nu e egala cu barbatul? Ca tb sa execute tot, indiferent ce ii spune el sau cum? Nu vad legatura cu situatia de fatza.
Citeste si tu cu atentie ultimele 5 pagini (parca) si o sa faci apoi "legatura". Asa e...n-are nici o noima daca discutam asta aici...ca nu e pe subiect..din cauza asta nici n-am dezvoltat prea mult tema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by inni
De ce nu sunt femeile egale cu barbatii ??? D-aia...pt. ca nu sunt. Nu au cum sa fie. Barbatii si femeile sunt complementari. Nu exista nici ca femeile sunt superioare barbatilor sau invers. Fiecare sex are "avantajele" lui, atuurile lui. Egale in constitutie...da, sunt - ca si pozitie in societate, drepturi in munca, in institutii...etc etc. Nu fac obiectul discutiei mele. Dar in viata de zi cu zi...nu e nimeni egal cu nimeni. Oricum e un subiect destul de controversat. Nu ii e locul aici..poate ar trebui deschis un topic separat pt. asta. Nu spun decat o singura kestie...ca asta-mi vine-n minte acum. Daca tot va considerati egale cu barbatii...nu va ofticati cand intr-o incapere nu sunteti lasate sa intrati primele si intra barbatii....sau cand nu vi se cedeaza locul in autobuz de catre un barbat...sau cand nu vi se aduc flori, la zile speciale, de catre soti. In aceste momente...brusc nu mai suntem egale cu barbatii...ne simtim chiar superioare, nu ?[hot]
Off topic: nu cred ca are legatura egalitatea in drepturi a femeii cu barbatul cu bunele maniere; "kestia" cu intratul intr-o incapere, cu locul in autobuz, sau cea cu florile nu tine de egalitate, ci de bune maniere. Parerea mea. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by inni
Si poate in timp vei cunoaste omul care va vrea sa-ti stea alaturi indiferent cat de "femeie superioara" te vei crede. Poate se va ivi barbatul cu care te poti numi egala (se tot bate atata moneda pe prostia asta...oricat ati vrea voi sa fiti egale cu barbatii...nu sunteti si nu veti fi niciodata).
Mda, banui ca era mai bine cand femeia n-avea drept de munca si statea la cheremu stimabilului sotz. Ca exista diferente intre barbat si femeie si ca ei se completeaza unul pe altul nu cred ca ar contesta nimeni de aici. Insa de la complementaritate pana la ce afirmi... e cale lunga. Mie la starea civila mi s-a spus ca femeia si barbatul sunt egali in drepturi intr-o casnicie. Si despre asta e vorba aici, ca o femeie nu-i cu nimic mai prejos decat un barbat, si are dreptul sa ia propriile decizii. Iar pentru cine intreba care e legatura: pai legatura este cum de-a indraznit Magdalena, ca femeie si deci fiinta inferioara, sa nu respecte intru totul decizia suverana a sotzul, barbat si fiinta superioara (superioritate evident manifestata prin faptul ca are doua capete). Exemplele, asa cum a spus Akella, tin de politete. Daca un barbat iti deschide usa, o face din politete nu pentru ca femeia nu-i in stare sa deschida o usa. Cat despre 'vai saracutzul barbat, cat de lezat a fost el in mandria lui de barbat ca a fost luat de fraier sa investeasca in casa socrilor', e o aiureala, atata vreme cat inainte de nunta a locuit acolo bine mersi fara fitze si figuri, fitzele si orgoliul l-au apucat dupa nunta si cand sarcina sotiei era in pericol. Si nu cred ca-l punea nimeni sa puna termopane. Cat despre reparatii minore, si in chirie trebuie sa le faci, si daca schimbi un robinet stricat si vii cu pretentii la proprietar, cred ca-ti rade-n nas, ca doar robinetul era bun cand te-ai mutat, l-ai stricat, il suporti, salutare si bonjur. Ori fata a zis clar ca orice investitie in casa urma sa fie recuperata de la parintii ei, asta fusese stabilit. Asa ca, orice s-ar fi intamplat, el este vinovat ca nu a tinut cont de situatia sotziei care se afla intr-un moment delicat, si acum, ca refuza orice dialog. Ma rog, eu am dat sfatul pe care l-am crezut de cuviinta, acum sarcina/copilul e pe primul plan. Iar daca sotzului ii va veni mintea la cap, foarte bine. Daca nu, mai exista pe lumea asta si barbati care respecta femeile si nu se cred superiori, si da, exista si barbati care pot fi tati foarte buni, chiar daca nu sunt tatii biologici. Nu se termina lumea cu un barbat. Si faptul ca ai contribuit cu un amarat de spermatozoid nu iti da dreptul sa te numesti tata, e nevoie de mult mai mult. Si un copil da, are nevoie de stabilitate, ce stabilitate ofera un tata care o sterge englezeste fix in momentul in care este nevoie de mai mare sprijin din partea lui?
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaa...normal ca sunt bune maniere. Cum de nu m-am gandit ca unele drepturi sunt ascunse sub egida asta !!! Rusine sa-mi fie ! Daca stau sa ma gandesc si mai bine, barbatul are de "indeplinit" mai multe bune maniere vis-a-vis de femeie...decat invers. Dar logic ca nici asta nu vi se pare anormal. Deh...femeile rasplatesc cu gura mare [hot]. Ma mir ca nu mi-ati spus ca "femeie superioara" e pleonasm. Hai... va las... in a consilia Magdalenele (ca nici macar nu stiu care cum sunt) cum sa scape mai repede de porcul, magarul si nesimtitul de barbat. Sunt convinsa ca o veti face foarte bine, ca am vz ca aveti resursele necesare. [alcool] Divorteala placuta doamnelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...