Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by mariamunteanu
Inni, ce bine ca ne lasi... Drum bun, Maria
trebuie sa recunosc ca asta e "cel mai plin de maturitate" mesaj pe care l-am citit la acest subiect...mi-a demonstrat cat de impartiale pot fi unele persoane, mai ales ca dau si sfaturi, si nu se poate sa puna sentimentele, frustrarile proprii si multe alte lucruri urate intr-un subiect unde e vorba de un copil, ce se pare ca nu va avea parte pana la urma de ambii parinti.... esti [cool] maria, si daca o sa am nevoie de un sfat, e clar unde o sa-l caut[:-)))][:-)))][:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by inni
Si am uitat sa o admir (pt intuitia feminina extraordinara de care a dat dovada)....pe cea care m-a deconspirat. Intr-adevar..sunt barbat, dar n-am vrut sa va spun de la inceput de jena sa nu ma trimiteti la cratita.[hot]
Ce pacat ca nu mai scrii..dar eu tot iti raspund: nu te-am deconspirat, eu am pus o intrebare: sau esti barbat..?, ce sa fac daca nu citesti cu atentie. Iar la chestia cu egalitatea, stai linistita, cred ca am inteles ca te consideri inferioara barbatului, nu-i bai, da-i inainte, dar nu mai generaliza, ca eu nu ma vad la fel ca tine. Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by akella
quote:
Originally posted by magdalena67
haideti sa va citez mesajul care mi l-a trimis azi noapte: " sa stii camie foarte dor de tine, dar ma retine ceva sa vin in casa aia. te pup dulce. scuze ca am deranjat la ora asta." azi dimineata ce credeti: vreau certificatul de naster sa divortez. voi ce mai intelegeti? ca eu nimic stoian
Parerea mea: daca domnul cu pricina nu este Dr. Jeckyl and Mr. Hyde, atunci ar trebuie sa-si faca un control psihiatric serios, pentru ca nu cred ca este normal ca in interval de cateva ore sa-si schimbe hotararile. Nu pot sa cred ca face toate astea intentionat, pentru a-si baga sotia la balamuc sau in spital... Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Tindem sa-i judecam cu mintea noastra de adult,majoritatea trecuti de 30 de ani .Numai ca ei sunt la 20 de ani(daca mama are 40,cat poate avea fiica?!). Si din cate imi aduc aminte, la varsta asta(la care majoritatea sunt studenti intretinuti in parte de parinti) esti impulsiv rau,acusi iubesti acusi urasti ca nu ti-a raspuns la sms, acusi ai merge pana la capatul pamantului pt el si acum l-ai parasi ca ti-a spus Mama ca nu-i de tine...si tot asa.cel putin ei doi imi par genul asta,mai ales el. Impulsiv si influentabil. Si credeti ca o sarcina ii schimba peste noapte? Neah..daca se schimba,se vor schimba in timp,nu de pe o zi pe alta.Nu tin cu el, mi se pare dus rau de tot tipul,dar asta s-a vazut clar de la inceput..de cand cu "ma iubesti,imi faci copilul" Mai are vreunu' SeMeSeuri sau dupa caz scrisori de la douj de ani? Eu mai am pe un tel vechi,le-am pastrat special... [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by putzuruca
quote:
Originally posted by mariamunteanu
Inni, ce bine ca ne lasi... Drum bun, Maria
Maria ramai tu s-o consiliezi pe gravidutza cum sa divorteze. "Un cerc de prieteni nu se face cu compasul"
Citeste ce am scris mai devreme - sfatul meu a fost sa caute sa se impace cu sotul ei, nicidecum sa divorteze. Numai ca am mai sfatuit-äo sa nu plece de acasa in starea ei, ci sa-l convinga pe el sa se intoarca. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dov
quote:
Originally posted by mariamunteanu
Inni, ce bine ca ne lasi... Drum bun, Maria
trebuie sa recunosc ca asta e "cel mai plin de maturitate" mesaj pe care l-am citit la acest subiect...mi-a demonstrat cat de impartiale pot fi unele persoane, mai ales ca dau si sfaturi, si nu se poate sa puna sentimentele, frustrarile proprii si multe alte lucruri urate intr-un subiect unde e vorba de un copil, ce se pare ca nu va avea parte pana la urma de ambii parinti.... esti [cool] maria, si daca o sa am nevoie de un sfat, e clar unde o sa-l caut[:-)))][:-)))][:-)))]
Inna a spus ca ne lasa dupa ce a chelfanit-o pe Magdalena. Eu i-am urat drum bun. Nu am jignit pe nimeni, asa ca nu inteleg ce vrei sa spui. maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magdalena draga, incearca sa-ti stabilesti mai intai tu prioritatile. La modul cel mai serios. Fiindca jocul asta al lui si manipularea (acu' mi-e dor de tine, acu' bag divort) au loc deoarece el simte ca tu esti nesigura pe tine, ca nu poti sa te impui in fata lui cu o chestie cat se poate de logica: unde e iubire, nu e loc de ego si de orgoliu. Unde e iubire, nu se pune problema ce e al meu si ce e al tau. Ce, daca acea casa ar fi fost de la parintii lui tu ai fi sughitat sa stai acolo si ai fi inceput cu nazurile ca nu ai drept de proprietate? OK, el e imatur, nu realizeaza implicatiile acestei situatii asupra sarcinii tale, bun. Dar de ce nu i le comunici tu? De ce nu-ti sustii tu raspicat si definitiv punctul de vedere? Ramai ferma. Ezitand si mergand pe idei de genul ca poate i-a facut cineva farmece (precis Angelina Jolie [:D]), tu ii pui in mana arma cu care te joaca (nesiguranta ta!!), iar pretul este linistea ta sufleteasca intr-un moment cand tu ai nevoie vitala de siguranta si echilibru. Discuta cu el calm, intre patru ochi, cu afectiune sau cum vrei tu, dar fa-l sa inteleaga clar ca nu marsezi nici la manipulare, nici la santaj sau la alte mizerii de aceeasi categorie. Iti doresc puterea si maturitatea de a lua decizia buna!
[flo] Felicia [gravi] 5+
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
[url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]S-o ajutam pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dov
quote:
Originally posted by mariamunteanu
Inni, ce bine ca ne lasi... Drum bun, Maria
trebuie sa recunosc ca asta e "cel mai plin de maturitate" mesaj pe care l-am citit la acest subiect...mi-a demonstrat cat de impartiale pot fi unele persoane, mai ales ca dau si sfaturi, si nu se poate sa puna sentimentele, frustrarile proprii si multe alte lucruri urate intr-un subiect unde e vorba de un copil, ce se pare ca nu va avea parte pana la urma de ambii parinti.... esti [cool] maria, si daca o sa am nevoie de un sfat, e clar unde o sa-l caut[:-)))][:-)))][:-)))]
Sa inteleg ca ti-au placut comentariile lui Inni de genul "Daaa...normal ca sunt bune maniere. Cum de nu m-am gandit ca unele drepturi sunt ascunse sub egida asta !!! Rusine sa-mi fie ! Daca stau sa ma gandesc si mai bine, barbatul are de "indeplinit" mai multe bune maniere vis-a-vis de femeie...decat invers. Dar logic ca nici asta nu vi se pare anormal. Deh...femeile rasplatesc cu gura mare . Ma mir ca nu mi-ati spus ca "femeie superioara" e pleonasm." _____________________________________________________________ Nu i-am dat replica, dar nu cred ca cineva, cu atat mai putin Magdalena, are nevoie de asemenea interventii. Dov, daca vei avea nevoie de un sfat, ti-l voi da cu placere. Am trecut prin viata cu destule greutati, am trait destul printre straini, am plecat de acasa la 18 ani si cu toate astea am facut si facultate si doctorat, am stat cu chirie apoi am platit rate la casa - singura, din munca mea; mi-am intemeiat o familie fericita cu un sot minunat si 2 copii reusiti pe care-i cresc impreuna cu sotul meu. Toate astea demonstreaza ca sunt in stare sa fac alegeri bune si sa fac diferenta intre bine si rau. Reteta mea a dat rezultate bune, asa ca pot s-o recomand si altora. Rezultatele depind si de seriozitate, tarie de caracter si respect de sine. Stiu destule incat sa-mi dau seama ca in viata mai faci si compromisuri, dar si ca fiecare trebuie sa aiba o anumita demnitate si anumite principii si sa nu se lase calcat in picioare. PS Frustrari nu am, am noroc de o viata implinita. Cu bine, Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca si eu m-am aflat intr-o situatie putin asemanatoare cu tine. Locuim cu parintii mei si am avut o sarcina f grea, de la 3 luni am stat numai la pat. Stim cu totii ca o femeie insarcinata pote deveni dificila, eu asa am fost, pot spune ca am avut si o usoara depresie datorita problemelor de sanatate. Diferenta dintre noi este ca ne cunosteam f bine(9 ani) si nu am permis niciodata parintilor sa intre in viata noastra intima. Ai mei, desi impartim un apartament nu au stiut cand eu m-am certat cu sotul meu si nici motivele. Prerea mea este ca voi ati facut din asta o problema a intregului neam si nu imi pare corect. Faptul ca accepti imediat ajutor din partea familie tale(mnacare adusa de sora ta si nunta organizata de ai tai) ptr mine spune multe. Nici tu nu esti f sigura pe fortele tale iar el in fata familiei tale care te poate ajuta cu multe se simte inferior si asta il face sa reactioneze asa. Oricum copilul este pe primul loc si cred ca tu ar tb sa interzici familiei tale sa se mai bage intre voi si sa-i arati si lui ca astepti sprijin de la el si nu de la familia ta, asa facandul sa se simta capul familiei , sigur va vrea sa revina acasa alaturi de copil. Dc nu se schimba situatia nici dupa nastere clar aici e loc de un divort. Un copil nu merita tarat intr-o casnicie urata, are nevoie de stabilite. Iti doresc o sarcina si o nastere cat mai usora. Gabi si Alexandru-Ionut 19.04.2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabi_fer
Faptul ca accepti imediat ajutor din partea familie tale(mnacare adusa de sora ta si nunta organizata de ai tai) ptr mine spune multe. Nici tu nu esti f sigura pe fortele tale iar el in fata familiei tale care te poate ajuta cu multe se simte inferior si asta il face sa reactioneze asa. Oricum copilul este pe primul loc si cred ca tu ar tb sa interzici familiei tale sa se mai bage intre voi si sa-i arati si lui ca astepti sprijin de la el si nu de la familia ta, asa facandul sa se simta capul familiei , sigur va vrea sa revina acasa alaturi de copil. Dc nu se schimba situatia nici dupa nastere clar aici e loc de un divort. Un copil nu merita tarat intr-o casnicie urata, are nevoie de stabilite. Iti doresc o sarcina si o nastere cat mai usora. Gabi si Alexandru-Ionut 19.04.2006
O casnicie urita este atunci cind familia te ajuta la greu? Nu inteleg asta nici sa ma pici cu ceara...adica e OK ca un sot sa isi paraseasca nevasta dar familiei ii trebuie INTERZIS sa ajute? Si el trebuie sa "se simta capul familiei"? Pai ar fi indicat sa se comporte ca un "cap" de familia in adevaratul sens al cuvintului: responsabilitate. Asta nu o poti simula. Nu sotia determina pe sot sa foe responsabil. Nu sotia il "manevreaza" sa pice in rolul asta. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun dor ca tb sa invete sa se descurce si singura in vaiata. Daca simte ca ar nevoie sa vb cu cineva, k pote vb cu mama sa dc e ste cea mai buna prietena a ei mi zice nimeni ca tb sa tina totul in ea dar nu tb sa le permita sa intervina asa cum faca ei. Mai spune ca socrii nu s-au interesat despre situatia lor, la nasi sau alte cunostinte. Pai mie mi se pare normal Ce sa se mai bage, sunt adulti, formeaza o familie. Sunt sigra ca interventile familiei nu fac deloc bine relatiei dintre cei doi. Ajutorul familiei este bine venit dc ambii sunt deacord. Cand fetita din patecul ei va avea nevoie de una alta ca orice domnisoara ce va face? Va apela la mama sau va muncii din greu sa-i ofere cele necesare. Eu nu zic ca nu e frumos sa-ti ajuti copilul, dar mai tb sa il lasi si sa se loveasca sa vada cat de grea e viata. Mai multa independenta fata de familia ei ar face bine.Familia lui inteleg ca nu se baga. Iar faza ca a tb sa le cumpere haine de nunta, eu cred ca oamenii au venit cu ce au avut mai bun numai ca fam ei nu a fost multumita, pote sa nu-i faca de ras. Gabi si Alexandru-Ionut 19.04.2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...