Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

Mie mi se pare absurd sa se duca de rapa o familie pentru o casa. Absurd din partea lui sa nu vrea sa stea unde e mai bine si absurd din partea ei sa prefere casa sotului. Nici eu n-as sta in casa cuiva care imi zice " asta e casa mea, nu-ti convine, usa e acolo". Nu ar fi niciodata acasa. Mi se pare posibil ca el sa simta nevoia sa stie ca el e cel mai important, nu casa. Deci un raspuns de genul " tu si copilul nostru sunteti familia mea, daca tu esti nefericit in casa asta, plecam in alta parte" poate nu ar fi fost urmat de o mutare. Pana la urma casa nu i-o lua nimeni daca chiar era sa se mute. Si daca era asa de ingrozitor tot se putea intoarce inapoi. Dar macar facea efortul de a incerca. Eu cred ca ambii sunt imaturi din punctul asta de vedere, nici o casnicie nu va rezista asa daca modalitatea de a gestiona o criza este sa arati usa sau sa-ti faci bagajele si sa pleci. [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mihuta, interesant raspunsul tau...insa tind sa cred ca striaciunea de la el a plecat, motiv pt care ea are circumstante atenuate. super cool atitudine, ca ea sa se fi mutat pt a-i arata ca-l prefera..si apoi sa se intoarca. e clar ca ii dadea o super palma peste botic...super tare!!! zau! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Femeile care au motive sa fie sigure pe ele sunt dezirabile." - Userul Nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihuta, ei i-a zis doctorul sa stea calma si linistita. Unde e impaturitatea ca nu se apuca sa se mute la mama dracu doar penrtu ca vrea el. Si nu rezolva nimic, conditii mai proaste de trai pun un stres in plus pe familie daca pleci de la mai bine. A asteptat sa o vada cu burta la gura, ca de ce o sa faca? doar nu o sa vrea sa ramana fara barbat in prag sa nasca. De ce nu i-a zis inainte sa o lase insarcinata ca el nu poate trai cu ea in casa parintilor ei? "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta e, ca nu e nici calma nici linistita in situatia data. De vreme ce se framanta atat pe subiect. Linistea nu inseamna ca stai acasa si suferi, chiar daca suferi in doua camere nu intr-una. Eu nu zic ca el nu a procedat gresit, zic doar ca raspunsul ei a fost la fel de gresit. Fireste, noi nu stim toate faptele, dar din ce a spus, vad ca fiecare a inceput sa se cam uite in ograda celuilalt, ca parintii lui sunt asa si pe dincolo (doar stia ce parinti are inainte de a-l lua de barbat, nu ?), ca acum x timp a spus nu stiu ce, etc. Si nu a spus ce motive a invocat el asa de puternice ca nu mai suporta sa stea acolo. Eu nu vad de unde trageti voi concluzii ca vrea casa ei, de vreme ce de fapt nici macar a ei nu este, ci a parintilor ei. Asa ca chiar nu inteleg de unde pana unde s-a ajuns ca el de fapt incearca sa-i ia casa, parasind-o cu burta la gura in toiul iernii. Mie mi se pare un caz clasic de orgoliu copilaresc, de ambele parti. [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare destul de clar, nu ca vrea sa "ii ia" casa, ci ca il deranjeaza (probabil "sfatuit" si de ai lui) ca parintii ei nu au trecut casa pe numele amandurora dupa nunta. Ceva de genu': uitati copii actele casei pe numele vostru, cadou de nunta. Probabil se astepta la asa ceva. Eu inteleg ca il deranjeaza ca parintii ei au controlul asupra casei lor la o adica, dar solutia gasita pentru rezolvarea situatiei este doar o incercare de santaj. Dc. era un om ca lumea, statea acolo cu nevasta si indura, mai ales ca parintii ei nu locuiesc cu ei si in loc sa propuna aruncarea banilor pe chirie, ar munci si pune banii de chirie deoparte sa isi poata lua o casa a lor, in rate sau cum o putea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mod cert il deranjeaza, pentru ca nu se simte acasa. Probabil ca ar prefera sa stea cu chirie dar sa nu se mai simta frustrat ca sta in casa altcuiva sau cine stie, ca parintii lui n-au fost in stare de un ajutor similar. Intr-un fel e de respectat faptul ca isi doreste sa nu datoreze nimic nimanui, ca si faptul ca a precizat ca nu renunta la drepturile lui de tata. Daca isi freca mainile ca are unde sa stea pe vecie fara sa dea un ban sau spunea "ai casa, creste-ti copilul singura" as fi inteles sa fie blamat. Asa mi se pare ca e doar imatur, ca are ceva complexe de inferioritate si ceva frustrari adunate. Care s-au amplificat in momentul in care sotia i-a zis, eu nu plec de aici pentru ca tu nu esti in stare sa-mi oferi conditii similare de trai. Nu asta inseamna familie. [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Outeti sa-l huliti cat vreti, si sa il acuzati ca doreste sa aiba jumatate din casa cat doriti. Omul nu doreste nici o casa a altcuiva. In fond nu e altceva decat un barbat obisnuit. Sunt foarte putini cei ce accepta superioritatea femeii din aceste puncte de vedere (salariu, avere) - poate ca le este scris in codul genetic sa reactioneze asa (vedeti si parerile barbatilor de pe forum, totusi). Si chiar daca la inceput, cand dragostea e mare, consimt sa stea in casa ei, si sa considere ca salariul ei mai mare nu reprezinta o problema de cuplu, putini gandesc la fel peste ceva ani. Problema nu este modul lui de gandire - tipic masculin, si previzibil de altfel, ci faptul ca nu ia in considerare situatia sotiei, care este gravida. El pur si simplu si-a spus problemele lui. Chiar daca le considerati minore, pentru el nu sunt deloc minore. Oricat incercati sa gasiti logica, daca falfaiti responsabiitatea si maturitatea ca valori in fata lui nu se rezolva nimic. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie nu mi se pare barbat obisnuit deloc; trebuie sa fii necopt sau meschin sa pretinzi asa ceva unei femei insarcinate pentru ca ti s-a trezit mindria prosteasca de mascul, si sa-ti pui si viitorul copil intr-o asemenea postura, sa-ti tirasti nevasta in cine stie ce chirie si in ce conditii si sa creezi si mai mari incurcaturi financiare doar pentru ca in felul asta te simti mascul mi se pare penibil......; sunt lucruri mai importante intr-o familie pe care ar trebui pendulat; tocmai ar trebui sa profite ca au scapat de o grija, cea a locuintei, si sa-si rezolve restul problemelor financiare. nu s-a terminat viata de cuplu azi, si in citiva ani daca-l tin balamalele isi poate muta familia in casa lui, personala; oricum daca omul are asemenea frustrari ar fi trebuit clarificate inainte de casatorie....sau e doar influenta parintilor lui care tin sa-si vada odrasla stapin pe situatie.... vreo cinci ani, citi am stat in Romania dupa casatorie si noi am fost in aceeasi situatie, dar nu-mi imaginez barbatul facindu-si vreodata complexe de genul asta sau pe ai mei reprosindu-i vreodata; mai ales ca aici in Canada s-a intors roata, si eu nu voi mai avea niciodata un venit comparabil cu al lui ( si nici nu ma intereseaza problema, eu avind griji legate de copil in principal si pe loc secund de job); daca cuplul nu functioneaza ca echipa si nu se sustine reciproc se alege praful http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. cat timp ati fost impreuna inainte de casatorie? 2.ce varste aveti? 3.ce diferente de salariu sunt intre voi doi(nu cat castigati fiecare, ci cu cat castiga el mai mult). sunt multe de luat in seama, de ex., eu, daca as fi in locul lui, nu as investi in nimik din casa parintilor ei, tocmai pentru ca nu a noastra. lasa, ca ratele pe care le aveti trec, si puteti face altele. nu-ti mai invenina sufletul cu toate scenariile de genul:vrea casa, etc...poate i-au zis ai lui doar situatia de mai sus, adik sa intretina o casa ca nu e a voastra. in momentul asta, in locul tau, as sta si m-as gandi ce vreau? adik il vreau sau nu? daca da, se poate face si scenariul de mai sus:chirie apartamentul asta, si cu banii de aici se inkiriaza in alta parte, etc,sau pur si simplu m-as duce dupa el...daca nu il vreau, pey atunci nu avem ce discuta, va despartiti si gata...dar gandeste-te si altfel:greseli putem face oricare dintre noi, important e ca celalalty de langa sa fie in momentul acela mai destept cu o secunda... dupa parerea mea e clar ca te iubeste, ar fi putut fi mult mai grosolan si sa se desparta mult mai urat...cred ca e extrem de orgolios, si cine incearca sa-l manipuleze stie cum s-o faca...iar el duce o lipsa acuta de dorinta de comunicare, ca e clar ca nu vrea sa-ti spuna motivele pentru care face ce face...asa ca gandeste-te daca il vrei si fa asa cum iti dicteaza inima. si apoi vor ramanesi raspunsurile pe care o sa le dai fetei tale:da, mama, l-am lasat pentru ca a vrut sa plec cu el cu kirie...si la intrebarea fetei:si de ce nu te-ai dus? ce-o sa raspunzi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu pot intelege cum poti spune partenerului la doua luni dupa nunta "casa e a mea, usa e a ta", avand in vedere ca sotul nu a fost reclamat ca betiv, violent, drogat sau mai stiu eu cum. Eu nu concep sa faci asa ceva, sincer mi se pare o marlanie. S-a casatorit cu el gravida in 14s din moment ce acum are 22s la doua luni dupa nunta, stiau fiecare care pe cine ia si in ce conditii, ea inteleg ca ii cunostea parintii, el stia ca vor locui in casa socrilor, acum ce sa spun... gravida sau negravida ea si el orgolios sau neorgolios eu cred ca nici unul nu trebuie sa il santajeze pe celalalt, unul cu plecarea, altul cu sarcina si cu lipsa de conditii. Pana la urma cel mai mult va suferi bb, care saracul nu are nici o vina si nu l-a intrebat nimeni daca vrea sa traiasca in asa conditii. Eu cred ca amandoi au parte din vina pentru situatia asta si daca vor sa le mearga casnicia sa faca bine sa bage picioarele in apa rece si sa ajunga la un compromis. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...