Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

eu am trecut prin situatii similare cu "a cui e casa" si inca mai trec. Diferentza e ca locuim in casa mea - si i-am explicat clar ca eu atita am putut sa fac, sa faca el una mai breaza in care sa ne mutam daca nu-i convine. Daca se poate, vreo vila. La munte. Si eu la mai bine vin bucuroasa. Nu zic nu.[:D] Au fost discutii de diverse tipuri - de la faptul ca el nu investeste in casa MEA, ca nu e a lui, e a mea, pina la complexe de genul "nu reusesc sa castig cit tine DIN CAUZA TA". Cred ca si acum, cumva, e convins ca nu e Zmeul Zmeilor in cariera pentru ca "i-am purtat eu ghinion" ca n-am avut dom'ne bunavointza sa stau la cratitza ca orice femeie normala. In scurta perioada cit am stat acasa cu bb, mi-a reprosat totusi ca nu contribui la venituri. Deci, rau cu rau dar mai rau fara. In ultimul timp, veniturile sint comparabile, da' complexele tot exista pe undeva si mai erup din cind in cind. De cind vine mama sa ma mai ajute cu bb, norii sint si mai negri. Nu pentru ca ar zice maica-mea ceva - nu e casa de la ai mei, nici maica-mea n-are ce sa zica - ci pentru ca dl. simte nevoia sa tot justifice in fatza soacrei ce a realizat el. Nu stiu de ce, ca nimeni nu-l intreaba si pe nimeni nu intereseaza. Eu am plecat de la ei mei in trening si papuci, asa ca nu s-au bagat niciodata si nu i-a interesat pe cine iau, de ce si cu ce "zestre". Interesul pentru evaluari de genul asta e numai in capul lui. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Parerea mea este ca sunteti amandoi de vina. Ca sa zic asa mie una nu mi-ar conveni ca atunci cand implinesc 40 de ani sa plec cu o valiza, dupa ce toata viata am investit in ap socrilor. Si fara nici o constrangere (cade ex - chirie) nu va veti lua niciodata o casa a vostra - ma rog poate castigati la loto. Cu banii in mod sigur veti lua mai multe lucruri copilului, mai multe mancare ... etc. O solutie pentru voi ar fi ca parintii tai sa stabileasca un pret la jumatate din casa, sa faceti un credit de refinantare ca sa acoperiti toate datoriile pe care le aveti, ceva pe termen lung, cu ipoteca pe casa. Altfel la fiecare cearta tu cu casa, el cu usa si valiza. Marturisesc ca asa o viata nu as putea trai, as prefera o camaruta, dar e a mea si am dreptul sa pun capul acolo, fara sa se uite nimeni mai-nu-stiu-cum ca nu sunt recunoscator socrilor. Si tot parerea mea e ca daca dupa 2 luni ati ajuns aici, nu vad prea bine relatia. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 7 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casa aia nu e a lui deci nu se pune problema ca nu ii ramane ceva din ea pentru ca nici nu exista motive pentru ca asta sa se intample. Din ce vor realiza impreuna saracutul sot va ramane cu 50%. Ambitiile sunt idioate. Cine a platit chirie stie cat de greu e sa strangi bani de avans de casa. Parintii lui nu-i spun nimic, ea nu i-a spus nimic, daca avea asa o problema trebuia sa-si ia una numai cu un rand de haine pe ea si se rezolva problema. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Or fi ei orgoliosi, dar nu poti sa le dai cu mana pe creier si sa le netezesti orgoliul...pur si simplu nu se poate, ori vrei sa traiesti impreuna si atunci faci niste compromisuri ori stai singur cu standardele tale. Eu aveam casa mea, cu acte, faceam ce vroia muschiul meu cu ea si totusi m-am mutat cu husbandul in camin la el unde am stat aproape un an pana am reusit sa ne cumparam ceva impreuna , sa va povestesc cum primele doua luni in fiecare sambata aveam program de dezinsectie dimineata si seara adunam un faras de gandaci morti din camera? Sau cum dintr-un sifonier cat un perete am ajuns la un vestiar de 40 cm latime din care dimineata imi scoteam taiorul si il scuturam sa nu fie Doamne fereste vreun gandac pe el? aveam tinuta obligatorie la job [:D] Cum nu mai faceam baie in cada mea super curata si confortabila ci faceam dus la dusurile de la capatul coridorului si inghetam de frig venind uda de-acolo in halat pana in camera? Cum am lasat balta patul meu de 170cm latime si dormeam impreuna pe un pat rablagit de 80 cm si ne reclamau vecinii de camera ca scartaim patul ala cam des? [:D] Si totusi...nu i-am reprosat niciodata ca ma tine in conditii proaste sau ca nu are posibilitati sau ca trebuie sa ma suporte cu hachitele mele... am fost amandoi suficient de dornici sa facem sa mearga carutza mai departe incat si acum ne aducem aminte de perioada aceea cu mare placere. Si ai mei desi au fost siderati cand m-am mutat n-au zis nici pas, iar ai lui de asemenea. Si nu ne-au spus nici unii, nici altii ce sa facem si cum si nu ne numara nimeni banii din casa. Singurul nostru regret a fost ca ne-am chinuit cam mult sa facem copii, dar am reusit si asta. De fapt asta e tot secretul, cat de tare vrei sa-ti mearga si cat de mult conteaza respectul reciproc...restul sunt trecatoare si remediabile, mie mama mi-a spus o data "cand te mariti sa nu te uiti la el, uita-te la ta-su, daca iti place cum se poarta socrul cu soacra, marita-te" si mare dreptate a avut. Si eu una... barbat mai orgolios si mai tenace decat al meu inca nu am cunoscut si recunosc ca nici eu nu sunt prea blanda si tot ne intelegem...ceea ce le doresc si lor... sa se inteleaga. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Ambitiile sunt idioate. Cine a platit chirie stie cat de greu e sa strangi bani de avans de casa. Parintii lui nu-i spun nimic, ea nu i-a spus nimic, daca avea asa o problema trebuia sa-si ia una numai cu un rand de haine pe ea si se rezolva problema. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Cum nu i-a spus nimic daca a spus 'casa e a mea, usa e a ta'? Asta inseamna nimic pentru tine? Pai scuza-ma ... eu sunt mama de baieti si ai mei vor avea casele lor cand vor fi mari, de la noi, de la parinti...dar daca vreunul sa fie atat de nemernic sa spuna asta nevestei cred ca si din groapa ma-ntorc sa-l urechez. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca si Andries, si eu m-as muta cu okii inkisi cu el...trebuie sa-i dai si lui sansa de a face ceva in viata,de a arata ce poate:uite, ei au putut( nu mai zic de noi,si noi am renuntat la "caldura" unui camin sigur, si am ajuns unde am ajuns) si pe cuvant daca inteleg "sfaturile" care imping spre o despartire...si uite asa mai ramane un copil fara doi parinti, desi celalalt e doar orgolios, nu are nici viciul alcoolului, violentei sau mai stiu ce...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andries De fapt asta e tot secretul, cat de tare vrei sa-ti mearga si cat de mult conteaza respectul reciproc...restul sunt trecatoare si remediabile, Andries

....si nu mai amestecati si restul familiei in rezolvarea problemelor voastre ))-se duce totul de rapa. va doresc multa intelepciune ! alina71 a fi om e lucru mare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie, in afara de chestia cu orgoliul, nu-mi suna bine faptul ca a fost plecat la printi o perioada si n-a cautat-o deloc, stiind ca e gravida. Plus ca odata intors, s-a apucat sa-i reproseze ca stau in casa parintilor ei si ca el vrea sa se mute de acolo. Pana s-au casatorit nu stia asta? De ce nu a pus problema inainte de a face casatoria..hai femeie sa discutam unde vom sta. Si sa o duca intr-o camarutza cine stie unde, departe de servici, mi se pare nesimtire. Ca asa vrea el, vezi Doamne! Noi am stat ani buni cu chirie platita de ai mei si n-a murit din asta. Acum stam in casa construita de ai mei si zau ca nu are nici un fior de orgoliu. Te gandesti mereu sa-ti fie bine si tie si copilului, ca uneori cu orgoliul mori de foame. Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mutatul asta "cu ochii inchisi" cu el... din partea femeii, da, ar fi o mare dovada de dragoste si de dedicatie. Da' din partea lui? El de ce nu-si pune problema ca atunci cind iubesti pe cineva nu-l tii in niste conditii foarte proaste daca ai alternativa? Din partea lui tot mare dragoste e? Cum ramine cu sacrificiul "comun" - ea isi sacrifica dreptul de a sta la caldura, dreptul la apa calda, dreptul la confort pt copilul care va veni, dreptul la liniste mutindu-se cu o batrina straina - si el nu-si sacrifica orgoliul, asta inseamna "sa se iubeasca"? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...