Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort dupa 2 luni de la nunta?


Recommended Posts

Ea a zis ca au stat acolo de la inceputul relatiei lor. Majoritatea mesajelor sunt sa nu plece cu chirie, nu sa-i dea lui un sut in fund. I-as fi zis acelasi lucru si daca ea nu era insarcinata. Ce urmeaza? Daca ea are salariu mai mare nu mananca friptura niciodata tot anul ci numai cartofi ca traiesc o multime de oameni asa? E infantil peste limita suportabilului acest sot si esuez sa vad rostul compromisului ei. Unui copil nu ii dai ce vrea doar pentru ca vrea, il lasi sa-i treaca crizele, ii explici de ce nu se poate si astepti rezultatele. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 278
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[quote
quote:
Originally posted by mihuta Eu nu vad nimic rau in a incerca
Uite ce e rau in a incerca. Cedand la astfel de atitudini absurde, ea transmite un mesaj si stabileste un fel de a negocia pentru restul casniciei. Asa cum pentru un copil de un an jumate care se da cu fundul de pamant ca sa obtina ceva solutia cea mai buna ca sa nu se mai dea cu fundul de pamant in fiecare zi este sa nu cedezi pentru ca in cele din urma copilul sa inteleaga ca datul cu fundul de pamant nu ajuta, asa si cu barbatii de genul acesta. Dc. ea cedeaza la pretentii absurde, echivalente cu datul cu fundul de pamant, el va intelege ca si pe viitor, daca el face tantrumuri absurde de genul acesta, nevasta lui va ceda. Si va mai urma inca un tantrum si inca unul, la fiecare neintelegere. Asta e garantat! Eu cred ca se va intoarce cand va vedea ca asa nu merge. Cred ca ea ar trebui sa ii dea putin timp, apoi sa ii explice frumos, ca il intelege si ii intelege frustrarea si el are dreptate si hai sa stam de vorba sa vedem ce plan pe termen mediu/lung am putea face sa iasa bine in cele din urma pentru toata lumea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si nu mi-a venit sa cred nici de ce-i in stare sotul, dar si anumite "sfaturi". Mai ales cele cu incercatul in chirie sunt fara de pret[bang] Total de acord cu ce-a scris Ruxij in mesajul anterior. Si mai mi-a placut exemplul dat de Clover cu salariul mare si mancatul cartofilor [:D] Cred ca mandria are rostul ei, dar daca tu nu esti in stare sa asiguri macar o garsoniera mai treci peste. Ca nu le-a cerut nimeni sa renoveze, sa cumpere mobila sau mai stiu eu ce. Locuiesc si gata. Dar unora li se uraste cu prea mult bine. Oricum este un terbil semnal de alarma in casnicia Magdalenei alegerea sotului ei. Si eu sunt in grupa celor care spun sa nu care cumva sa vinzi apartamentul ca sa dati avans pentru vreo locuinta comuna. Ori plecati de la 0 ori pauza. Este aparatamentul parintilor si cu asta gata. Multa sanatate si ai grija de bebe, Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre un barbat si un copil este aceea ca un copil nu are de ales, indiferent de ce simte. In general, intr-o casnicie e bine sa te gandesti si la ce simte/crede celalalt. Atitudini gen ignore sau a nu ceda pot cauza mult rau. Ea trebuie sa ia in calcul ca varianta lui este alta decat a ei. Sa gestioneze situatia este foarte greu. Dar sigur, depinde ce iti doresti si cat iti este de usor sa iei in calcul un divort, pentru ca de cele mai multe ori se ajunge aici. Mie mi-a trebuit un divort sa inteleg ca foarte greu diferentele materiale intre soti, atunci cand ea este cea care are mai mult, pot trece neglijate - mai ales cand sansele de recuperare a diferentei sunt aproape nule. Sigur, exista si exceptii de la asta - dar sunt rare. Se pare ca sotul Magdalenei nu este o exceptie. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clover, [:D] si sigur ca nu mananci cartofi in cazuri din astea, ii dai si lui icre negre,[:D] dar iti spun sigur ca el se simte chiar mai rau decat e in realitate: adica de 2 lei, intretinut, incapabil sa ofere sotiei ceva. In cazul unui divort, urmatoarea sa alegere va fi cineva care ii va putea oferi senzatia ca este, de fapt, un barbat adevarat. Chit ca este vorba de o somera. Si nu vor avea poate amandoi dupa ce bea apa. Indiferent ca suntem de acord sau nu cu modul lor de gandire...asta este. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata si scuze ca nu am mai intrat dar acasa nu mai am internet.Ce pot sa va spun am vazut parerile voastre si ma bucur nespus ca cineva se gandeste si la mine. ce va pot spune in primul rand este ca sotul meu nu a dat nici un semn de viata pana acum. in legatura cu apartamentul va pot spune din nou, nu este al meu, parintii ne-au lasat sa stam acolo dar atat, si astea au fost discutii purtate de parintii mei cu el, cu ai lui, la vremea respectiva.parintii mei au spus clar ca apartamentul nu va fi niciodata doar al meu, pentru ca eu mai am o sora, si li se pare normal sa fie impartit intre noi 2 in mod egal.mai mult de cat atat ei ne-au spus ca orice am investi in casa aceea daca va fi vanduta banii ni se vor restitui. ma intrebati de ce nu am stat de vorba cu el, am incercat aproape o luna de zile sa ajungem la un rezultat favorabil, in fiecare zi nu am auzit decat ca el pleaca cu chirie, fara alte comentarii. oricum zilele astea am auzit atatea lucruri incat sincer stau si ma gandesc daca merita cumva sa lupt in continuare sau sa ma linistesc. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. n-am sa inteleg niciodata barbatii complexati de faptul ca sotiile lor castiga mai bine, au o casa de la parinti etc.....Exista (poate reprezinta majoritatea...) dar eu nu o sa-i inteleg niciodata....in loc sa fie mandri ca au asa sotie, ca ea a ales sa imparta ce are cu ei si nu cu vreun altul....ei fac mofturi si sunt complexati. Asadar....nu cred ca sotul Magdalenei are vreo scuza. 2. Inseamna ca am eu un sot super care, desi nu e neaparat incantat de faptul ca sta intr-un apartament cumparat de socri, face fata in aceasta situatie cu brio. Si cand vom putea avea casa noastra, o vom avea, cat timp nu putem....stam aici ca-i foarte bine. Daca nu aveam nimic??? Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quoteam incercat aproape o luna de zile sa ajungem la un rezultat favorabil, in fiecare zi nu am auzit decat ca el pleaca cu chirie, fara alte comentarii.[/quote] ii este bine totusi la ai tai in casa, la numai 2 luni de la casatorie si fara nici un lat motiv decat discutiile cu maica-sa si nu-si doreste decat sa plece? Totusi e prea suspect faptul ca nu da nici un semn de viata. Sigur va iubeati? Am inteles ca nu poti vinde nimic ca este si al sorei tale, deci e clar ca nu te-a luat pentru "avere". Totusi ai spus foarte clar ca el pleaca cu chirie si nu se desparte de tine. A mai fost ceva.... care nu e spus. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 7 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magdalena, sotiorul tau a dat bir cu fugitii. S-a vazut cu atatea obligatii pe cap , se simte coplesit de responsabilitati (sa intretii o casa, sa cresti un copil nu e usor mai ales daca veniturile nu sunt din cele mai mari)si a motivat fuga cu faptul ca nu mai suporta sa stea in aparatamentul socrilor. Din punctul meu de vedere e un las. Nu e in stare sa tina piept problemelor. Si acum , sa zicem ca te-ai fi dus dupa el in camaruta aceea si cu o batranica pe langa voi. El nu si-a pus problema ca din momentul in care va veni bebelusul, in casa aia nu va mai fi liniste? Cum va suporta batranica plansetele copilului la 2 noaptea? Pai o sa va dea afara in 2 timpi si 3 miscari. Asa ca mai bine si-ar baga mintile in cap si ar lasa orgoliile de 2 lei la ai lui sau pe unde vrea el si sa se intoarca acasa , acolo unde ii e locul. Pana la urma nu e singurul barbat aflat in situatia lui. Poate ca asteapta de la tine un semn , sa-l chemi acasa. Suna-l si invita-l la o discutie serioasa , fara certuri, o discutie intre doi oameni maturi si puneti cartile pe masa. Asa vei vedea ce vrea de fapt. El ce varsta are?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa dau de el, dar are telefonul inchis. azi a fost cautat de cei de la unitate si l-am sunat pe unchiul lui ca sal anunte. ce sa va mai spun ca mama ne a luat ptr amandoi de la servici tel Zapp si ma suna acum si imi spune ca are de plata cam 50 de dolari? ma ia groaza deja si imi vine sa inebunesc de nervi. stoian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...