Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Parinteala neconditionata


Recommended Posts

la noi e greuta parinteala asta, amandoi copiii sunt atat de diferiti ca am de aplicat la fiecare in parte tipuri diferite de educatie. 

eu chiar trebuie sa repet o comanda de doua ori, pe un alt ton, altfel construita etc. 

am incercat multe teorii referitoare la cum e mai bine sa ti educi copiii si pana la urma am hotarat ca e mai bine sa am incredere in calitatile mele de mama si sa aplic ce cred eu ca li se potriveste, si sa nu mai mai las influentata de tot felul de curente la moda care se schimba de la an la an ...  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doar de doua ori repeti ???? Pai esti norocoasa ...eu repet de vreo 15 ori x 2 copii = 30 ori ...pe diverse tonuri si in diverse locuri in casa.

 

Dar va rog sa ma felicitati ...intotdeauna incep calma, cu prietenie, de regula jos, in bucatarie ...dupa care incep sa insist, sa urc la etaj dupa ei, sa expluc, sa ma irit, sa enumar consecinte ...da, stiu, mi-e rusine 5 min, sunt o mama rea !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu prin parinteala neconditionata  inteleg sa nu conditionezi dragostea pe care i-o arati functie de comportamentul bun sau mai putin bun al copilului, sa fii alaturi de copil, mai ales cand greseste. 

Insa nu cred ca exista parinteala fara limite, regului, conditii. Toti parintii pun limite/conditii copilului. 

Doar trebuie sa gasesti un echilibru al regulilor.

Iti trebuie multa rabdare si uneori sa stii cand sa alegi intre a genera un conflict sau a renunta si a lasa copilul sa aleaga singur. Poate ca asta e tot secretul!

Asa este Anja. Despre asta e vorba.

 

Sunt de acord si cu Buflea si mai cred ca nu exista parinteala neconditionata pura pentru ca la un momemt dat vrei nu vrei trebuie sa tii cont de caracterul copilului si de disponibilitatea  si temperamentul tau ca parinte.

 

 

Din punctul meu de vedere cuvantul "daca" nu inseamna neaparat conditionare. Mai inseamna si consecinta - negativa - a nefacutului ceva.

Si asta e OK daca nu e legat de bunastarea lui si pus in balanta cu dragostea parinteasca.

 

La parinteala conditionata capcana va apare in adolescenta. Un copil caruia i s-a dat de inteles ca e iubit mai putin daca nu face asta si asta sau a fost pedepsit luandu-i-se jucariile care sunt ale lui ar putea ca la adolescenta (mai ales cand va intra in contact cu alte forme de educatie) sa se indeparteze de parinti.

=====

 

Cat despre scoala.... am cooperat dupa cum ne invata in interviu.

Ea doar isi misca picioarele in timp ce o impingeam de la spate. [:)]

Am facut si fac in continuare orice efort e nevoie pentru ca ea sa ajunga acolo unde-si doreste.

Asupra a ce isi doreste i-am deschis eu ochii dupa indelungi conversatii si am indrumat-o sa-si aleaga  din tot hatisul dorintelor si gandurilor valorile corecte.

Nici nu imi pun problema sa nu faca vreo facultate. Chiar daca ea nu ar vrea.

Daca nu ar vrea as indruma-o sa mearga pe mana mea, la orice facultate doreste numai sa mearga, si dupa aceea daca vrea sa se faca artist de circ sau dansatoare la bara nu are decat.

 

Cand mi-a spus ca vrea sa fie sefa clasei a IV-a am ajutat-o si am impins-o.

Cand era in clsa a VII_a si mi-a spus ca vrea  la liceul X, nu am precupetit niciun efort in o ajuta chiar daca asta a insemnat batut la cap, ascultat, invatat cu ea.

Stiu ca multi ar spune ca nu e bine, trebuie lasat sa-si aleaga singur calea, sa se dea cu capul de sus, bla, bla, bla... Nu-s de acord.

Nu toti copiii se dezvolta la fel si nu toti sunt pregatiti ca la 13-14 ani sa-si imagineze viitorul.

Cand copilul are idei marete, insa lene mare, trebuie intervenit.

Cand copilul oscileaza si nu stie incotro sa apuce trebuie indrumat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despe motivarea copiilor spre invatatura, eu rezonez cu Androix ...soro, nu te lasa, stai in fundul lui cu ce poti mai bine ca sa scoti maximul din el. Daca la maturitate o vrea sa spele vase, e mai usor sa speli vase cu educatie decat sa faci cercetare fara ea ...

Nu vreau sa mai deturneze subiectul doar spre invatzatura,ca sa fii parinte e ceva mult mai complex...insa o rog pe Buflea sa-mi raspunda,tu crezi ca un copil care invatza DOAR impins de la spate,si doar cu tine ca parinte in circa lui ,poate face cercetare?(ma rog m-am legat d ecercetarea adusa de tine in discutzie ca poate fi vorba de altceva academic)

 

Chiar te rog sa-mi raspunzi!

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

is intr-o perioada mai neagra asa, si tind sa spun lucriurilor pe nume

 

e cumplit de insensibil sa spui unui parinte al carui copil nu invata de voie buna ca tre' sa se relaxeze si sa se multumeasca si impace cu ideea ca nu toti tre' sa faca o facultate. parca asa am citit p'aici.

 

ba pe... asa hai sa ne relaxam de la bun inceput si sa nu-i batem la cap sa se spele pe dinti ca nu toti tre' sa aiba dintii-ntregi in gura si si dentistii au nevoie de pacienti, sa-si exerseze undeva toata invatatura aia pe care au acumulat-o de buna voie si nesiliti de nimeni.

 

si stiti ce cred eu ca se va intampla cu un copil impins de la spate sa invete? daca e impins de la spate cu cap, va ajunge sa-i placa sau cel putin sa-si insuseasca rutina. Jumade din batalie castigata.

 

si da, cand o fi adolescent o sa tune si fulegere ca mama lui nu l-a lasat sa frece menta la tv ci l-a pus la invatat, but guess what? asta e ceva cu care pot trai.

 

daca e impins de la spate prosteste - invata incapatanat mic ce esti ca altfel mama naibii te ia - o sa dea inapoi parintelui exact ce i-a cerut parintele cu meajul asta, intr-un fel sau altul. 

 

si mai cred ca cei care stau asa impacati si zen cu privire la viitorul copilului fie au copii din aceia model, care exista si trebuie felicitati, fie in general asa is zen si nu se agita prea mult cu lucruri pe care le considera intrinsec imuabile.

 

 

Eu nu sunt zen. nici nu consider ca viata, oamenii si procesele sunt batuti/e in cuie. de aceea imi bat mintile sa reinventez roata si metode de invatare care li se potrivesc copiiilor mei, asa incat sa nu fie temele alea prilej de cearta si scandal ci sa fie cat de cat placute. probabil voi incarunti mai repede. probabil efortul meu se va dovedi inutil. probabil se va dovedi cumva in viitor ca vor fi reusit academic si fara sa albim noi parintii. 

 

dar e probabil si e un risc pe care nu mi-l asum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar de doua ori repeti ???? Pai esti norocoasa ...eu repet de vreo 15 ori x 2 copii = 30 ori ...pe diverse tonuri si in diverse locuri in casa.

 

 

Buflea, ai incercat vreodata sa fii la fel de ,,receptiva '' la cererile lor cum sunt ei la ale tale? Sa i lasi sa te roage de 30 de ori sa faci un lucru... O fi si asta tot un fel de conditionare...?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Androix:

 

nu am dispozitia sa stau sa insir metode si sa imi asum critici, asa ca nu o sa vorbesc decat tangentia despre cum facem noi temele.

 

ce face diferenta - un calendar cu teme pt acasa. la noi asta a fost cheia. odata ce scria pe perete ca e luni si e zi de readig, protestele au disparut aproape complet

 

si ce e important: fa invatarea fun. fii dispusa sa lasi metodologia rigida si sa creezi setea de a invata. poate trebe citita capra cu trei iezi, dar acelasi rezultat scolar il obtii si daca ii faci rezumatul si lui ii dai co carte de dinozauri. mare pacat ca in scoala se studiaza idiotenii precum literatura arhaica si nimic despre dinozari, de ex. sau zane. 

 

vezi link-urile astea, ia ce ti se potriveste. si din experienta crede-ma ca ia la fel de mult timp sa tii o predica inutila despre avantajele invatarii sau sa stai langa copil sa faci gramezi de margele sa inveti trecerea de la unitati la zeci si apoi la sute, de ex. doar ca rezultatele difera drastic.

 

https://www.splashmath.com/blog/2013/10/5-ways-make-homework-fun-kids/

 

http://www.sheknows.com/living/articles/838183/how-to-make-homework-fun-for-kids

 

http://www.wikihow.com/Encourage-Your-Child-to-Love-Learning

 

http://www.didactic.ro/jocuri

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, a raspuns Aqai pt mine ...daca nu ii placev sa invete macar il inveti sa isi insuseasca rutina. Tot Aqai a scris, nu poti sa fii zen, decat daca nu te intereseaza ...dar orice parinte isi dereste ca copilul lui sa ajunga profesional si social macar pe aceeasi treapta cu el, daca nu mai sus ...

 

Cat despre repetatul de 30 de ori ...da, am incercat si nu am rezistat. Parinteala este de fapt o combinatie intre personalitatea parintelui si a copilului. Dati voie si parintelui sa fie EL, sa se simta bine ca parinte ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...