Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Parinteala neconditionata


Recommended Posts

Nici eu nu am auzit de cazuri in Suedia, dar am vazut la TV un reportaj despre cum, in Finlanda, unei mame de origine rusa ii luasera copiii. Si ea povestea cam acelasi lucru ca in reportajul din link.

Cred ca adevarul este undeva pe la mijloc. Poate ca si autoritatile fac exces de zel, mai ales cand sunt implicati emigrantii, pe de alta parte, poate ca si mama recurgea cateodata la metode neortodoxe de educare.

Desi sunt total impotriva violentei, ma gandesc ca este abuziv sa iti ia copilul de acasa fara o investigatie serioasa. In fond ar tb sa ia in considerare intai binele copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asta zic, chiar daca parintii gresesc, mai intai cel de la protectia copilului sa vina sa discute, sa se implice, nu direct sa ia copiii.... NIci copiilor nu le e mai bine in alta parte, la leagane, cu niste straini???

 

In Norvegia or fi legile mai dure decat in Suedia? Ca ce am citit despre femeie aceea Irina, m-a ingrozit de-a dreptul...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E cu doua taisuri, ca cei de la protectia copilului spun probabil ca oriunde ii e mai bine unui copil decat intr-o casa unde e batut. Stiu, suna dur dar cred ca asta spune legea. Nu stiu exact.

 

Rusoaica exagereaza cu multe acolo, nu cred ca in Norvegia sa fie altfel, dar nu stiu. Ea spune ca pedofilia e legala, printre altele, ceea ce e hilar. 

 

Si eu cred ca imigrantii sunt mai expusi la incidente din astea, venind din tari unde ori nu e lege ori nu se aplica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam aceleasi lucruri povesteau si rusoicele din documentar despre Finlanda. Si mie mi s-a parut ingrozitor. Adica, daca vecinul se supara pe mine si tranteste o minciuna cum ca eu abuzez copiii, eu raman fara copii, si tot eu trebuie sa demonstrez ca sunt nevinovata, si nu serviciile sociale sa demonstreze ca sunt vinovata.

 

Si mie mi se pare ca articolul Liei este cam idealist. Iar scoala suedeza  nu mai este de mult considerata cea mai buna in Europa, chia vor sa ia masuri in a face invatamantul mai competitiv.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, da, e cu 2 taisuri problema, insa, si bataia are totusi mai multe grade de gravitate:

- bataia permanenta, un mediu unde copilul e batut non stop aproape - acolo da, poti spune ca il iei imediat,

- bataie ocazionala, ca forma de pedeapsa pt ceva ce a facut copilul - aici ar putea interveni consilierea catre parinti, si daca acestia coopereaza, nu li se ia copilul...

- si mai sunt ocazionalele "palmute la popou" - aici iar, avertisment, nu poti duce copilull la leagan pt asa ceva. De ex. auzisem, tot in Norvegia, de o familie de romani, carora le-au fost luati copiii, ca unul din parinti ii daduse  palma la popou (si au fost parati de cineva care i-a vazut). Nu-s de acord in principiu nici cu palma la fund, dar nici sa instiutionalizezi niste copii doar pt asta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E idealist in unele descrieri, de acord. Eu l-am dat exemplu pentru cum descrie ea relatia copil-parinte-educatie, fara obligatii, nervi, strigate dar in acelasi timp cu reguli si explicatii. 

 

Tiltul ales mi se pare aiurea, nu e Suedia in frunte, dar e Finlanda care adopta aceeasi metoda a necompetitiei in scoala. 

 

monica, nu exista palma sau bataie ocazionala, ambele sunt considerate abuzuri. E legea asa si nu ai ce comenta (nu ma refer la tine, o spun la modul general). De asta spun ca e greu de inteles pentru imigranti care vin din tari unde e permis sau instituit ca "educatie". Dar iti spun sincer inca o data ca nu am auzit de asa abuzuri ale institutiilor statului asupra parintilor. E posibil, dar atunci ca e un abuz al statului si nu invers. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si discutabil mai este si asta cu "paratul de catre vecini sau alte persoane". Poate fi o opinie gresita, o forma de razbunare pt anumite conflicte etc... Nu e in regula aplicarea legii fara niste dovezi clare de vinovatie din partea parintilor.

Ce zicea si anja mai sus

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...