Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Parinteala neconditionata


Recommended Posts

Mai este Barnevern in Norvegia, alti destepti, care au luat de langa parintii lui, un copil indian (la fel, rezident, nu cetatean al statului) pt 2 motive: dormea cu parintii in pat (lucru de neacceptat in No) si ca manca cu mana (parintii motivand ca asa este cultura indiana etc). Ma rog, cultura pe care nici eu nu o imbratisez, ca nici noi nu mancam cu mana... dar oricum, nu era vorba de abuzuri, copilul crestea intr-un mediu linistit...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Exagerari si exces de zel si abuzuri exista si de o parte, si de alta, peste tot. Si aici s-au intamplat cazuri in care asistenta sociala si-a depasit atributiile, sau au exagerat, dar din cate stiu in final s-a rezolvat si copiii au ajuns inapoi la parinti.

 

La faza cu Norvegia si co-sleeping-ul (care oficial nu e recomandat nici aici, eu il practic din prima saptamana, pediatra mea l-a practicat cu ambii copii, HV  - asistenta pediatra - a spus ca atata timp cat avem grija sa urmam regulile de siguranta e OK, "happy rested mummy, happy baby"), eu cunosc mamici norvegiene (una romanca de fapt, care locuieste in Norvegia) care practica co-sleepingul si nu are nimeni treaba cu ele. Iar cea romanca ii da bebelui mancare romaneasca, nu norvegiana, si nimeni nu i l-a luat. Ma intreb oare daca asta era motivul pentru care au fost luati intr-adevar copiii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai este Barnevern in Norvegia, alti destepti, care au luat de langa parintii lui, un copil indian (la fel, rezident, nu cetatean al statului) pt 2 motive: dormea cu parintii in pat (lucru de neacceptat in No) si ca manca cu mana (parintii motivand ca asa este cultura indiana etc). Ma rog, cultura pe care nici eu nu o imbratisez, ca nici noi nu mancam cu mana... dar oricum, nu era vorba de abuzuri, copilul crestea intr-un mediu linistit...

 

Dar chiar asa este cultura. Si cu dormitul la gramada, si cu mancatul cu mana (cu o anumita mana).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...