Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011 (56)


Recommended Posts

Hello!

 

Somleac sanatate Ilincutei!

 

Delia bravo pentru pipi la WC! Noi tot n-am scapat de pampers la somn, nici la pranz nici de noapte, desi de cele mai multe ori e uscat, cum ma gandesc sa nu i-l pun intr-o zi atunci uda tot patul [bang] [bang]

 

Miki eu sunt in aceeasi situatie, L desi nu-l mai loveste cum facea are zile cand zice : "Vreu sa-l trag de ureche si sa doara!" Deci constient! Sau: "Vreau sa bat Bodan si el plange" Eu cred ca e bine ca deseneaza, eu l-as incuraja sa o faca in continuare, asa isi exteriorizeaza sentimentele care altfel s-ar aduna in el si l-ar umple de frustrari si atunci poate ar deveni violent cu A, asa are o supapa de refulare prin desen. Eu as intra in jocul lui si as intreba de ce e trist el in desen, daca e abandonat de mama lui si a ramas orfan si atunci i-as propune daca nu vrea sa fiu eu doar mama lui si a nimanui altcuiva etc. as testa sa vad cum reactioneaza, e un fel de terapie prin joc, macar fictiv sa simta ca e el cel mai important si esti doar mama lui in intregime in acele momente (din joc) in care nimeni altcineva nu mai conteaza decat el. [pup]

 

Acum ma roade si pe mine ceva: cat de corect vb fluturasii vostri? L spune initial corect un cuvant apoi il stalceste in felul ei cand il foloseste in propozitii, insa daca insist il spune corect (de exe zice "Veau aut" si eu o corectez: zii "vreau" si spune exact asa, zii "iaurt" idem insa cand imi cere zice tot ca ea, adica "Veau aut" Uffff sper ca ati inteles, ma gandeam daca sa merg la un logoped insa nu stiu caci de zis corect poate si zice, dar cand vb tot pe limba ei o face!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

neata, va multumesc pt randurile scrise, a fost tare bine sa citesc parerea a cineva din afara..stiu ca el sufera, e clar si o stiu de mult..

el sta acasa de cate ori e cazul, plus ca nu mai sufera ca merge la gradi, de cand am inceput aici merge de placere, nu-l obliga nimeni, de aceea speram sa fie mai bine..cea care sufera e andra ca sta acasa, si recunosc ca ma bate gandul ca sa elimin si diferenta asta, cat mai curand sa o trimit si pe ea cu el la gradi..

acum de ex el a vrut sa mearga la maicamea, se lipeste si cerseste afectiune non stop pana te sufoca, ieri am vorbit cu ea si mi-a zis ca nici la wc n-a putut merge fara el, e mai rau ca un bebe..

yvy, macar L e mai mica, o pun si pe seama varstei..V al meu a crescut si facem 3 ani de cand sunt impreuna ca frate si sora..toata ziua il dragalesc si ii arat si ii spun cat il iubesc, mai ales ca el cerseste atentia asta, e f afectuos,..andra nu e asa, ea ca sa-i dai un pupic trebuie  sa te rogi toata ziua de ea :)

cerseste atentie mai rau ca un bebelus, mi s-a atras atentia si de la gradi asta noua ca se prosteste ca un bebe..ma pune inca sa-l tin/mangai ca un bebe, sa-i arat poze constant cu el bebelus, sa-i povestesc cum il alaptam/spalam/ingrijeam..mi-a cerut chiar si sa-l duc la casa aia unde a trait el cand era bebe cu mine si cu tati, adica apart pe care l-am vandut..sau in parcul in care il plimbam cand era bebelus..si tot felul de ciudatenii din astea...

o sa incerc sa intru in jocul lui prin desen cum ai zis yvy,desi vad ca se deschide la altii nu la mine..el oricum se exteriorizeaza, nu numai prin desen, e si violent cu sorasa de cate ori are ocazia, nu da in ea, dar o sicaneaza toata ziua, ii smulge din mana pe orice pune ea mana, ii tine teorii pe un ton raspicat..mie imi tranteste replici fara nici o problema, adica nu le tine in el,..ba cred ca le face si special uneori..urla cat il tin plamanii la fiecare nemultumire, deci exteriorizare avem din plin..

oare o fi cazul de psiholog ceva ? nici nu stiu ce sa mai cred..

 

delia, multa bafta la gradi..si bravo pt pisu [flo2] unde o duci la gradi ? si eu vreau sa o bag pe andra in primavara, oare s-o putea asa in mijlocul anului daca n-a fost inscrisa ?

cris, de la alevia e ceaiul antitusiv ? o sa-l incerc, oricum toate ceaiurile/siropurile/tincturile pe care le ia sunt pe baza de aceleasi plante:sovarv, cimbrisor, patlagina, lemn dulce, podbal..etc acum am studiat aseara statiunile balneo, ma gandeam in vacanta asta din februarie sa facem o cura la niste bai din astea pe parte de orl, laringite, bronsite, etc..din ce am citti, govora ar fi indicate..e cam trista staiunea, dar asta e..

 

yvy, cu vorbitul noi nu excelam,. andra mea e peltica sau nici nu stiu cum sa zic..vorbeste asa in varful limbii si clar stalceste cuvintele..acum mi-e tare draga, dar oare mai incolo asa va ramane ? asta e, va fi farmecul ei daca da..

 

va pup si o zi cu spor [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello am vrut sa zic. Scriu de pe tel.
Miki eu nu cred ca e cazul sa te alarmezi asa cu mersul la psiholog; uite de exe si la noi cand suntem amandoi acasa si e si mamaia L ne cheama pe toti langa ea si face circ daca nu venim toti la apel cand vrea ea neaparat, asta mai ales cand plange B! Vrea sa-l lasam singur acolo ca si zice : "Lasa Badan singur acolo ca plange".
Deci si eu ma vad peste ani in situatia ta. Plus ca nu vrea sa-i dea nicio jucarie din cele cumparate anterior nasterii lui care erau ale ei, recunoaste hainele de pe el pe care le purta ea la 10 luni si urla ca-s ale ei si sa-l dezbrac, acum mananca piure de mere cu pere pasat in scaunul de bb si lui B ii dau in scoica ca nu-l lasa in scaunel ca e al ei si uite asa le dau amandurora din aceelasi bol terci de fructe cu lingurita, zice ca ea e un bebelus baietel si la fel zice s-o iau in brate, ma pune mereu sa-i dau tzitzi (nu suge efectiv, dar le tine in gura asa), cu mine nu merge niciodata de manuta ci doar in brate, de aceea am renuntat sa mai ies la cumparaturi doar eu cu ea sau in alte parti ca mi-a rupt spatele, desi cu ceilalti merge pe distante lungi singurica pe jos si exemplele pot continua la infinit. Eu nu i-am refuzat nmk daca s-a putut si a vrut, aveam zile cand veneam de afara cu ea in landou cu suzeta lui in gura si cu B in brate. Eu zic sa citesti si pe blogul Otiliei Mantelers Joc si emotii ca si ea are cam aceleasi probleme cu baiatul care e cel mare din cei 3 copii si eu acolo am citit ca jocul lui preferat si acum la cca 6 ani este urmatorul: el e un pisoias mic si amarat pe care mama lui l-a abandonat pentru ca e o mama f rea si el plange si e f f trist ca e singur si ea intra in joc si spune: "Vaiii ce mama rea ai, nu vrei sa fiu eu mama ta pisoias mic si amarat si abandonat?" Si el rade si zice ca DA si jocul continua; zicea ca atunci cand a nascut-o pe fetita cea mica el ii cerea sa joace acest joc de zeci de ori pe zi si acum are zile cand mai vrea sa se joace astfel! Citeste cand ai timp ca e f interesant modul asta de terapie prin joc.

Acum intrebare (poti sa-mi raspunzi pe PM): la ce gradi e V? As vrea sa schimb gradi la L si am vazut ca esti multumita, sunt cateva aspecte care nu-mi plac si momentan o tin acasa ca abia am pus-o pe picioare dupa pneumonia asta oribila, insa vreau sa o retrag de acolo si caut alternative.

La fel Madutza imi poti spune unde sunt Cata si Cristi ca parca ei sunt la gradi separate si tot de stat (pe PM).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da yvy, nici eu nu cred ca e cazul sa ma alarmez..si maica mea imi spune sa ma calmez ca asa sunt unii copilasi, f gelosi dar nu inseamna ca va ramane mai tarziu cu urmari..

L este la fel cum era V, m-ai facut sa retraiesc momentele :)

stiu de blogul otiliei, l-am citit si rascitit, i-am si cerut parerea odata :) l-am regasit pe V in atatea povesti de-ale lui fisu ca nu-mi venea sa cred ca sunt relatarile ei si nu ale mele..de jucat ma mai joc si eu cu el asa, avem animalute care joaca roluri..sau uneori inversam, eu sunt copilul si el mama/tata sau doamna de la gradi..si sa stii ca se simte diferenta, doamna de la gradi nu mai tipa acum, niciodata n-a vorbit urat despre ea, se vede ca in sfarsit s-a adaptat f f bine aici la gradi si se simte in largul lui..

cred ca eu trebuie sa ma schimb, am ramas cu nostalgia ca ai mei copilasi se vor iubi si se vor impaca minunat, ca nu vor fi gelosi deloc unul pe altul, ca totul va fi numai lapte si miere..

 

cu gradi iti scriu pm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

delia, felciitari pt pipi!! Sunteti pe drumul cel bun! locul de joaca este pe la Salajean. La etaj inca mai au de facut ceva investitii, dat in 1-2 luni cred ca e gata. Vor pune si camere de luat vederi sa vezi ce fac copilasii jos, va fi super [:)] [:)]

 

miki, yvi, e drept ca eu nu am avut pb astea de gelozie cu Cristi, dar si el a avut momente cand a vrut sa-l tin in brate ca pe bebelus, sa-l legan cum o faceam cand era bebe, sa vada poze cu el mic. I-am facut pe plac si am facut acelasi lucru si cu Cata, desi ea nu mi-a cerut ca sa vada ca sunt amandoi mari acum, la acelasi nivel si ca nu mai e nici unul bebelus. Apoi le-am aratat poze cu mine si sotul cand eram copii, sa vada ca si noi am fost bebelusi si acum am crescut "atat de mari". De atunci ma tot pune sa-i povestesc cum era in copilaria mea? [:)] [:)]

Citisem undeva despre dreptul primului nascut, nu mai stiu daca de la voi am auzit sau de unde...ca el (primul nascut) sa fie primul in diverse situatii: sa i se puna primul farfuria in fata, sa fie pupat primul, chestii de genul asta, nu stiu daca faceti si voi asa.

 

acum citesc o carte "Cum sa fi o mama buna pentru baiatul tau", baietii se exprima verbal mult mai greu, sau deloc in comparatie cu fetele, poate de asta L spune clar ce ar vrea sa faca, iar V deseneaza.

 

Cu vorbitul Cata sta destul de bine, nu il spune pe r decat ocazional, daca o pui sa repete nu-l mai spune. Are si ea un cuvant pe care-l salceste desi il poate spune corect: mamanc, in loc de mananc

 

mary, hai ca mai aveti putin timp 2 in1 [:)] . Te-ai pregatit cu de toate?

 

cami, cand veniti la Bucuresti?

 

cris [pup]

 

Cata a fost la tetru azi cu gradinita, este a doua iesire, i-a placut, mi-a povestit ce a vazut si s-a intors fara fular...si altul nu mai am sa-i dau  [bib]

 

Cristi mai merge la logoped doar asa...de drag, mi-a spus d-na (logoped, psiholog) ca e pregatit de mers la scoala si ca tb sa-l pun mereu sa povesteasca sa-si largeasca vocabularul. Din punctul meu de vedere vb f mult [:)] [:)] , abia acum pot spune ca-mi face capul calendar [pk]

 

sa vad daca mai stiu sa dau PM [ups]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetele cucuiete!!

Nici Ioana nu vorbeste ff bine. Pe r nu il spune deloc si are in vocabular si cuvinte care trebuiesc traduse:)). Ea de altfel a vorbit destul de tarziu... Vara trecuta a inceput sa vb bine, pe la 2,2 ani asa... Stie insa ff multe cuvinte in engleza si cantecele/poezioare in engleza pe care le-a invatat singurica, pe tableta. Mai vine dupa mine cu o carte si ma roaga: mami hai sa invatam engleza:))).

Miki si eu cred ca daca deseneaza si spune, se exteriorizeaza, nu are nevoie de psiholog. Cred ca este doar o etapa din viata lir si vor deveni foarte apropiati odata ce vor putea comunica mai bine si vor putea avea activitati comune. Ei se joaca impreuna? Le place sa stea unul cu altul?

Ma gandesc ca odata cu sudarea relatiei dintre ei doi, va gasi ca si sora lui il iubeste mult. Nu stiu dc m-am facut inteleasa prea bine.... Eu nu cred ca " el primul", "pe el mai mult" etc va ajuta la depasirea situatiei . Ma gandesc ca daca legatura dintre ei ar fi mai stransa poate in locul geloziei ar aparea deagostea pentru surioara si asa usor , usor ar accepta familia in firma actuala, cu 4 membri:))

Uite avem niste prieteni care au 2 fetite ( 7 ani, respectiv 2,7 ani) si care procedeaza asa: daca una din fetite greseste sunt certate si pedepsite amandoua ( indiferent care a gresit)... Si am intrebat si eu: de ce?.. Mi-au spus ca astfel sufera impreuna si se coalizeaza .., practic spun ei ca ele tb sa stie ca tb sa fie impreuna si la bine si la rau.

Nu stiu dc procedeaza corect, eu nu fac asa, jnsa e si asta un mid de a vedea lucrurile. Personal gasesc ca cea mai buna solutie pentru gelozia dintre frati este sa ii apropii pe ei, sa poata" coaluza", sa stie ca au un sprijin unul pe altul si la bune dar si la nazdravanii:))

Acum sper sa nu te superi ca am spus asa... Eu asa cred si asa am si incercat sa le apropii oe ale nele cat mai mult.. Pana acum mi-a iesit.. De aici inainte va fi mai greu ca Ruxi da semne ca ar trecd in faza de domnisoara si nu stiu cata rabdare va mai avea cu sora-sa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...