Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011 (56)


Recommended Posts

Hello!

 

Cami uite ca nu vb singura azi! [flo]

De la noi nmk nou, tot n-am dus-o pe L la gradi, n-am curaj dupa cat am tras ultima oara cu 2 saptamani de febra si apoi inca o saptamana de tratament intravenos, inca sunt cu amandoi acasa singura aproape toata ziua, deci se explica de ce nu am timp; ba am inceput si diversificarea la B si fac la piureuri si terciuri pentru el, alte mancarici pentru L, spal vase, spal rufe, aspir din joi in pasti, strang dupa L, deci timpul s-a scurtat parca. Mai rau ma intristeaza ca n-am timp sa ma ocup de L, sa facem activitati specifice varstei, sa o invat una alta, sa facem puzzle - nu prea o atrag astea didactice, ea e cu jocurile de rol, toata ziua imi spala prin casa si imi aspira (are un aspirator mic de jucarie, mop, matura etc, ce sa mai toate cele necesare), se pune la bucatarie si-mi spala vasele de am ajuns sa folosesc un flacon de Pur pe saptamana, imi face cafele si praji si mancarici la bucataria ei de lemn si ma serveste cu ele pe tava, imi face cumparaturile etc.

B e din ce in ce mai tipator, cere atentie ceva de speriat, cand tre' sa ma ocup neaparat de unul din ei incepe celalalt sa urle invariabil deci nu se lasa mai prejos niciunul (B nu facea scandal pana acum, il lasam in pat, in tarc si statea linistit cate un sfert de ora, acum urlaaaa daca-l las sa-i pun lui L masa sau altceva si invers L urla cand tre' sa-i dau lui sa manance si vrea musai atunci in scaunul lui de masa si uite asa trag efectiv de mine amandoi toata ziua, unul de o parte altul de alta [alcool] [alcool] )

Uneori ma simt sleita de puteri si-mi vine sa bag capul in pamant ca strutul ca sa am si eu 5 minute pentru mine.

In rest urez sanatate tuturor fluturasilor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor!

Noi raciti toti... Cred.Fetele sunt mai bine, nu par sa aiba mare lucru( doar durere de gat si putina tuse).Eu insa sunt praf in pat si chiar dc am facut pe viteaza si mi-am vazut de treaba si alergat astazi, acu m-a rapus cu febra mare si dureri in tot corpul( inclusiv ochii pe care nu ii pot tine bine deschisi). O trece sper... Acum csnd am zis ca au mai murit virusii de la frig...

Pup ca nu mai pot sta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

n-am mai apucat sa intru, nu-mi mai ajunge timpul, pfoai particip la un cros fara finish.

 

Roxi, cami am vazut pozele de pe fb . Sunteti frumosi/frumoase.

 

Cami ai dreptate, s-ar putea sa aiba legatura fb cu spargere de la voi. Exact asa un exemplu i-am dat lui Alex cand i-am explicat de ce nu sunt de acord sa aiba cont pe fb. Si-au pus doi colegi de-ai lui poza, si jos "ne facem de cap singuri acasa" super tare. Numa n-au strigat "hoti s-au obsedati haideti la noi"  Alex e singurul din clasa care n-are fb.

Eu de aia nici nu pun poze cu mine sau familia pe fb. Si nici nu imi place ideea in sine, parca dispare intimitatea, nici n-a venit bine Mos Nicolae ca deja toate cadourile sunt postate pe fb. Unde mai e bucuria aia in familie, daca tie iti sta capul sa faci poze ca sa le pui pe fb.

 

Ivy pai stiu ca ai tupeu sa te vaieti aici la noi, curatenia ti-o face fata, de servit te serveste ca pe o doamna, ce mai vrei? Stai sa vezi cand ti-a mai repara si baiatul prin casa , sunteti aranjati.

De gelozia asta si de fazele" si eu vreau taman cand fratele/sora mea primeste /face ceva" nu vom scapa pana la moarte. Exact asa face si Daria la cei 15 ani. Daca piticii au in mana ceva si zic waw, pai in momentul ala ii trebuie si ei, daca nu vor sa-i dea pleaca plangand si trantind usa ( bieinteles sa se asigure ca nervii mei au primit mesajul) ca pe ea nimeni n-o baga in seama in casa asta si oricum e cea mai oropsita si fratii ei sunt rai si fara suflet.

 

Cris multa sanatate. Asta va lipsea acum in prag de mutare.

 

Mary transmite in direct de pe ultima suta de metri, te rog. Desi pare incredibil am nostalgia acelor momente.

 

Roxi, Mada unde ati disparut?

 

Delia tu? Da e tare fumos la noi la biserica, dupa servim cafea , ceai pentru copii, biscuiti si mai stam cam vreo ora de povesti. Pe copii abia ii poti lua acasa ce jocuri incing.

 

Maine mergem in Ungaria la scalda, copii sunt super surescitati, m-au ajutat la facut bagaje, eu bagam ei scoteau, apoi invers ca au vrut sa ia toata camera cu jucarii cu ei. Ilinca a iesit afara in pijamale si in slapi, ca cica "e gata" Pana se va face ora de plecare ma vor toca marunt.

 

Miki sa stii ca si lui Vic i-a picat un dintisor. In semn de solidaritate cu Vladut. Spre rusinea mea , eu, zana maseluta, m-am scapat adormita si nu am prestat ce trebuia.  Am dres busuiocul cu nu l-ai pus bine si nu l-a gasit, bla, bla. Acuma imi pare rau ca am introdus ritualul asta. Daca stiam ca va trebui sa fiu de atatea ori zana si ca imi va fi atat de somn, sigur nu o faceam, de unde si zicala "da-i romanului mintea cea de pe urma". Asa ca aveti grija ce obligatii va creati cu mainile voastre sa fiti sigure ca le veti putea indeplini si pentru unul ca si pentru 5 si la 20 ani ca la 40 sau mai mult. [clo]

 

Noapte buna, vise placute, ingerii sa va sarute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, somleac  m-am prezentat [pk]

sa stii ca n-am lipsit din cauza de FB, as fi vrut eu.. [:)]  dar chiar asa par, fana FBului ?

o noapte am vizitat spitalul cu andra cu o criza de laringita, a doua noapte mi-a varsat vlad.. [batcap] o suspectez pe soa...a ca l-a indopat cu sarmale..

andra mi-a facut o criza duminica noapte, de am facut pe mine de frica..ne-am culcat sanatosi, fara nici un semn de probleme ..la 4 dimineata am auzit nsie zgomote langa mine de sufocare, noroc ca am adormit langa ea ca ea n-avea chef de somn, iar eu am picat inaintea ei..am trecut prin multe laringite cu ei, dar niciodata nu m-am speriat asa..efectiv se sufoca in bratele mele, stiam ca trebuie sa o scot la geam, dar la -15 grade nu stiam daca fac bine sau rau..am cautat aerosoli si n-aveam in casa decat flixotide, am aflat pe urma ca l-am facut degeaba, ca nu e pt asta..trebuia adrenalina/dexametazona..si din cauza aerosolilor, a trebuit sa mai stam vreo ora prin casa si am apucat sa-i dau vreo 4-5 doze de Aconitum de 200, ii dadeam la 15 minute..vreau sa va zic cand am ajuns la spital vorbea normal ( in conditiile in care cu o ora in urma nu avea glas deloc ), nu a vrut sa respire/inspire, parea ca n-are nimic..decat o mama nebuna care ii place sa se plimbe in miezul noptii [batcap]

bineinteles ca acasa pe urma a mai facut cateva crize, acum suntem binisor, dar tuseste neincetat, ca un magarus..

cam astea despre noi..

 

mary, iti doresc nastere usoara de pe acum..sa nu uit [:)]

cris, la voi pare gripa..

yvy, chiar asa sa nu scapam de gelozie ? eu mai trag sperante..

somleac, dar care e povestea cu zana maseluta ? eu nu stiu nici un obicei, va spuneam ca venise o prietena cu niste povesti cu bani la fiecare dinte cazut, ajunsese sa dea faliment..asa ca am zis ssssss... sa nu auda de astfel de povesti..bine, eu nu le-am ofeirt nicioadata bani gen recompense pt nimic, asta mi-ar mai trebui..

si asa V ma tine numai in niste replici, imi intoarce cuvintele.. "dar de ce ma intrebi pe mine asa ceva, ti se pare ca stiu eu asta " "dar de ce crezi tu ca ar trebui sa stiu asta " "dar de unde ti-a venit ideea ca eu as putea sa stiu asa ceva " si tot asa...bine, cred ca stiu de unde le-a copiat [:I]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!!

Somelac multumim de cafea!

Pana la urma doar eu am fost rau, fetele nu au mare lucru, Ioana incepuse ieri cu tusea si ma si gandeam la laringita, am scapat deocamdata.Si eu sunt mult mai bine!!

Miki si noi la fiecare rosu in gat o dam in laringite. Si da, o scoti putin in dreptul geamului si la -15.Apoi adrenalina(1ml+ 2ml ser si dupa 20 min 1 ml flixotide+2ml ser).Si eu am alergat cu ea in brate anul trecut de ziua ei...la fel a facut, cica are predispozitie. Eu ieri u-am tot dat ceai antitusiv si vad ca nu a mai tusit si am cam scapat... Sper.

La ultima laringita ceaiul minunat a avut efect soecaculos, in 2 zile nu mai tusea deloc.Sanatate multa! Dc te pot ajuta cu vreo info sa imi spui si iti tr nr de tel pe pm.

Va pup!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce faceti, fetelor?

 

am tot zis ca intru si n-am mai reusit....

 

Cris2ioana ma bucur ca esti mai bine, cum ai reusit sa racesti asa? bine ca fetele nu au avut mare lucru [pup] ai facut negresa zici? ia sa iau si eu reteta poate o fac si eu [:D]

o sa-ti dau si reteta de fursecuri, ies super bune, fragede.... [pofticios]

chiar este bun ceaiul ala antitusiv? este bine de stiut....

 

Cami dar cum sa nu iesi pe zapada? ce are? pe zapada este cel mai frumos, ca doar nu sunt zapezi cat casa. pai ce, daca este zapada, gata, nu mai iesi nicaieri??[:D]

eu nu astept sa se topeasca, chiar as vrea sa mai tina ca asa frumos este....am fost la sanius, la patinoar, ne-am bulgarit si tavalit de am ajuns de fiecare data uzi acasa [:D]

 

Somleac azi sunteti la scaldat? [:D] cred ca va distrati grozav [il]  abia astept sa ne povestesti. si mie imi place cum este la voi la biserica, tare frumos. si ca de obicei, aveti o groaza de ctivitati. [pk]

ai dreptate cu fb-ul...asa este, din pacate. multi nici nu realizam ce pericole sunt....

 

Mary hai ca mai ai un pic [olala] si tu ai facut negresa? musai s-o fac si eu ca vad ca toate ati executat-o si a iesit super [pofticios] 

 

Miky ce chestie...la spital sa nu mai aiba nimic [batcap] chiar ca pare aiurea, cine stie ce cred doctorii [alcool]  dar serios ca asa se intampla, cand ajungi la dr parca nu mai ai nimic [alcool] Vlad si-a revenit? a fost de la sarmale raul ce l-a avut?

 

Yvy imi imaginez cat de greu este singura cu doi puiuti. mai ales ca Larisa nu se lasa nicicum [:D] din primavara o s-o duci la gradi, nu?

de unde ai luat tu setul de facut curatenie? [:D] as vrea si eu sa-i iau ca este amatoare de facut curat si mancare [alcool] [:D]

 

Ailed ati reusit sa faceti vreo escapada prin Bucuresti? [il]

fetele din Bucuresti, nu mai faceti voi o intalnire, nimic?

 

Deea voi? hai si mai povesteste-ne, ce faceti?

 

Noi am stat zilele astea numai pe afara si mai ales in zapada....ca am zis ca de acum o sa plec cu schimburi dupa noi [alcool] Anastasia se treszeste cu nasul putin infundat dar dupa ceva vreme de la trezire nu mai are nimic.....sigur este de la tavaleala prin zapada si statul in frig, transpirat, alergat....[:D] dar mai facem un ceai cu miere, lamaie....oricum, ne bucuram la maxim de zapada [olala] cat mai este ca deja a inceput sa se mai incalzeasca in timpul zilei.

aseara chiar avea putin sange in nara stanga......dar banuiesc ca tot de la frigul de afara....

 

va [pup] pe toate si toti fluturasii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bunaaaaaaaaaaaa fetelorrr

 

imi place ca ati mai aparut prin zona

 

roxy spuneam ca nu ies cu masina

nu ca nu ies afara

si as avea mai multa mobilitate eu singura cu un copil

cu doi e putin mai greu ca sunt inca mici sa facem prea multe

tu stai in oras mare poti merge la patinuoar etceu pauza

nu pot decat sa ies afara din casa la zapada si atat

mie nu-mi place zapada decat daca sunt la munte

aici nu o suport

din cauza ca sunt f departe de constanta

tre sa fac la fete o eco si sa repet urocultura nu ma pot duce poersonal ca nu conduc pe zapada etc

f nasol

de aia nu-mi place deloc deloc

poate daca eram in oras nu mai era asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yvy cat despre gelozii e doar începutul

incearca ca in momentul in care sunt amândoi asa sa distragi atentia celei mari catre altceva si vei vedea ca va merge

si antonia a probat asta pe petra si a mers

a pacalit-o ))))\

si a vazut ca merge si acu asa face mereu

daca vrea o jucarie de la ea ii distrage atentia de la jucarie cu altceva care ii face placere

aia mica nu se prinde si intra in jocul ei

si apoi sa vezi cum topaie si zice i-am distras atentia ma joc cu nu stiu ce si am mai castigat 3 galbeni )))) ca la pirati la desene ))))

ca de acu inainte tot astfel de gelozii vor avea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIKI SANATATE BOLNAVIORILOR

 

cris ssanatate si voua .... eu cred ca mor virusii da cred ca tu ai fost racita nu ai fost virusata ca daca erai luau si copii cu siguranta

 

noi am mers aseara cu sotul la plimbarica si s-au alergat fetele mult de tot

am vrut sa ii iau antoniei o rochita frumpoasa frumoasa da nu am gasit

ca vine ziua ei si acu iubeste rochitele si bijuteriile dupa cum v-am mai spus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...