Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatie care se va sfarsi rau


Recommended Posts

Eu nu vb de amestec Dana, in general oamenii se amesteca daca au permisiunea, daca n-o au, n-o fac, eu vb doar de o parere pe care ti-o exprimi fara sa-ti fi fost ceruta....pt mine e ca si situatia "mi-am luat rochie de mireasa, hai sa ti-o arat", iar tu imi zici "nu-i de tine, e prea alba, e prea lunga, etc"...cand eu de fapt iti zic ca mi-am luat rochie, ca am un prieten....pt ca vreau sa vezi, sa ma asculti, sa imi impart entuziasmul cu tine, daca tu vii si-mi zici ceva ce eu nu te-am intrebat nu e ok....eu te invit de fapt sa te bucuri alaturi de mine, daca vrei sa te bucuri, entusiasmeaza-te, zi-mi ca-ti place, daca-mi zici ceva cu "nu"....deja m-ai pierdut. Daca iti zic "mi-am luat rochie, hai s-o vezi si sa-mi zici parerea ta", situatia se schimba radical.

Pt unii chestia cu sora/frate mai mare cantareste cumva, provenind din generatii in care am fost crescuti de frati mai mari, acei frati mai mari isi iau si o autoritate de parinte.

Nu...nici fratele nici sora, nici mama, nici bunica nu este in masura sa-si exprime o parere, neceruta, despre ceva ce nu cunoaste doar bazandu-se pe presupuneri, ipoteze, etc. Nu e vb de a fi sau nu in masura de fapt, e ...am cerut sau nu am cerut parerea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pentru mine e o mare diferentza intre sora si prietena,e legatura aia de singe care spune tot!

 

Eu prietenii nu-mi permit sa-i dau sfaturi decit daca mi le cere.insa sora mii,da...imi permit sa-i spun cum vad eu lucrurile(cred ca asta doar o sora o poate face...exact asta face diferentza dintre sora si prietena,parerea mea),fara a se considera un amestec in treburile ei.

 

JG,multzumesc ca mi-ai raspuns(rog autoarea subiectului sa-mi permita sa poposesc pe subiectul ei cu intrebarile mele,totusi au multe in comun cu subiectul ei),ce nu ai spus,consideri un amestec faptul ca sora sau prietena itzi spun cum vad ele lucrurile?(Le mentzionez pe ambele ca tu spui ca nu faci diferentza intre ele...pentru mine personal e o mare diferentza)

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Pt unii chestia cu sora/frate mai mare cantareste cumva, provenind din generatii in care am fost crescuti de frati mai mari, acei frati mai mari isi iau si o autoritate de parinte.

 

Eu cred ca cel ce aduce in discutzie notziune de "frate mai mare"se situeaza automat intr-o pozitzie de inferioritate.

 

Deci daca sora mea imi spun"tu.sora mai mare"...ea e cea ce introduce in discutzia noastra temeneul d e"mai mare/mai mic"deci ea se pune intr-o situatrzie de inferioritate(nu cred ca e chiar cuvintul corect,ins anu stiu cum sa formulez altfel),nu eu o pun...nu eu am introdus notziunea de "mai mare/mai mic"in discutzie.

 

Neintroducind-o,automat eu o consider egalul meu.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Insusi titlul topicului arata stampila cu care vede autoarea relatia fara sa dea o sansa, nimic.....simplu, relatia se va sfarsi prost.....cine zice asta? Mafalda? Mama Omida? Posibilitatile sunt N....poate sa se termie ft bine, bine, civilizat, rau, ft rau

Asta  am notat si eu.......greu sa va inteleaga autoarea,pt ca ea deja a pus stampila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-o consider amestec, amestecul pp mai mult decat a-ti exprima o parere neceruta.

 

La fel de valabil e si situatia de superioritate, cand spui "eu, sora mai mare" in discutia cu sora/fratele.

 

Uite detaliile date de autoare "ea, sora mai mica".

Am intzeles cu amestecul,multzumesc ca mi-ai raspuns!

 

A doua parte n-am intzeles prea bine ce ai vrut sa spui! [batcap]

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...