Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul ma bate si cu soacra nu ma inteleg.Ce sa fac


Recommended Posts

Andrath, mie si rapsunsul ala mi se par bun, macar si-a rezolvat femeia conflictul. A dat pe afara, l-a facut cu ou shi otzet, si dupa aia, cind a vazut reactiile, si-a dat seama ca nu-i chiar asa de rau. So... e si asta o rezolvare. Si care ar fi problema noastra? Cind citesti o situatie de genul asta nu stii nici macar daca e reala, daca personajele exista, cu atit mai putin daca e exagerata sau nu. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Raspunsul e simplu, din punctul meu de vedere! O femeie care ajunge in situatia asta (si se recunoaste usor un pattern al acestor relatii - descris la "abuzul domestic") este deja izolata de lume, singura. Bataile si abuzul incep treptat, mai intai urlete, apoi un branci, apoi o palma, apoi un omor. Femeia accepta de la abuzuri mici pana la abuzuri mari pentru ca perceptia asupra ce i se intampla se modifica treptat, accepta din ce in ce mai mult ca pe ceva normal. Intre timp sentimentele pentru agresor se transforma in dependenta, singurartatea ei se adanceste asa ca nu mai vede lucrurile obiectiv. Ce cauta ele aici? Asteapta sfaturi despre cum sa infaptuiesti o minune: sa ramai langa omul pe care il "iubesti" fara sa mai mananci bataie, fara sa mai primesti amenintari, injuraturi, umilinte. Din pacate oamenii din jurul Alexiei nu fac ceva pentru ea. Soacra nu il trage de maneca pe fiu, prietenii au asistat pasivi la bataie si aruncat din masina. Daca unul din prieteni cobora din masina sa ramana cu ea - parandu-i-se ca agresorul nu merita prietenie, Alexia ar fi inceput sa vada ca ce i se intampla nu e normal. Deci cele care posteaza despre aceste probleme asta vor: sa nu plece dar sa nu mai manance bataie. ori asta NU SE POATE. Alexia, nu-ti spun sa pleci pentru ca stiu ca nu poti. Sper doar ca intr-o zi sa intelegi singura ca ce simti nu e dragoste, ca ce se intampla nu e normal si ca trebuie sa pleci. Am un singur sfat pentru tine: ia-ti serviciu. Stiu ca e oras mic dar e imposibil sa nu gasesti serviciu de secretara, agent vanzari sau vanzatoare la patiserie. Nu te uita cati bani iei, important sa iesi din casa, sa reiei legatura cu lumea, sa fii printre oameni. In plus povesteste parintilor ce ti se intampla, poate durerea lor te va face sa iei atitudine. si sa fii sigura: LUCRURILE VOR FI DIN CE IN CE MAI RELE, NU SE VOR REPARA NICIODATA. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tanti vrea empatie si intelegere sa spuna, dom'le, din capul locului, facem o colecta, ceva ...cumparam niste batiste si plangem in cor cu totii....ca viata e grea si barbatii e porci...dar numai un pic, pana cand ii spune ca o iubeste ca atunci se repara totul... Iar cu schimbarea directie cu 180grd nu am nici o problema fiindca numai prostii nu se rasgandesc, dar, sincer, ma enerveaza genul asta de intoarceri "ca la Ploiesti" fiindca opinia generala nu este in concordanta cu ce vrei tu.... Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca ele ajung acolo fara sa vrea, se schimba fundamental si incep sa accepte lucruri pe care ele "cele adevarate" nu le-ar accepta. Nu tine de inteligenta, clasa sociala, pur si simplu se intampla. Educatia conteaza, intr-adevar, daca din familie au invatat sa fie puternice. Nu stiu cat e necesar pentru ele sa fie intelese... mie imi pare rau ca nu reusesc sa le spun ceva care sa le ajute sa vada realitatea. Am inteles asta acum ceva timp de la Diana (remember?) ca nu pot sa fac nimic. De accea nu i-am raspuns initial Alexiei. Ci voua care aveti dreptate, aveti mare dreptate dar.. nu intelegeti ca ele nu pot face "the right thing". J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vorbim cu peretii. Atita timp cit alexia_07 pune in balanta cele rele si cele bune referitor la distinsul sot, iar una din "cele rele" e ca "m-a lovit evident", nu cred ca mai are sens sa ne racim gura de pomana. Alexia draga, daca nu te lovea evident (as intelege eu de fata cu prietenii) ai trece mai departe? Problema ta de fapt e ca te face de ris, sau ca te bate ? Atita timp cit te loveste, indiferent cit de multe lucruri bune face el, nimic nu justifica, nu compenseaza bataia. Tine minte ce-ti spun si sa-ti aduci aminte de mine peste vreo 10 ani daca vei mai fii cu el: bataia va fi un mod de viata pt. tine si probabil copilul/copii tau/tai vor avea aceeasi soarta. Atunci vei veni pe forum si vei spune: da, ma bate, dar e tatal copiilor mei si nu pot sa-l parasesc. Crede-ma, NU SE VA SCHIMBA IN VECI !
[pup] Karina [sofer] + Bogdanel [bicla] Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74100"] ajutor ptr alexandru[/url] [url="www.impactsolution.ro/helpalex/index.php"] Ajutor pentru Alexandru[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru l-am scris si eu, si cam toti ceilalti participanti la discutie. Dar putem scrie noi si cu fonturi de marimea 4, ca tot degeaba! Pacat de tineretea ei si de viata pe care o are toata inainte!.... [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10"] Deiu cu diploma - ma votati?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fata tu gindesti numai in prezent ?? El nu se schimba decit in rau. Va continua sa te bata si sa te abuzeze psihic. Probabil din inertie sau din rusie mai stai cu el, poate pur si simplu nu poti vizualiza un alt fel de viitor si te complaci in ideea ca ce sar face el fara tine. El e un dobitoc pentru ceea ce face, nu cred ca a ajuns sa constientizeze cu adevarat gestul lui. Din moment ce ti-ai dat seama ca nimic nu va fi mai bine de acum incolo ce te mai tine linga el ?? E foarte important sa realizezi ca situatia ta nu se va schimba brusc in bine, esti singura in masura sa faci ceva cu adevarat bun pentru tine si pentru cei ce te iubesc si sa pleci. Probabil nu stii inca dar ai aceasta putere in tine. Fa-o acum nu mai sta pe ginduri si nu mai analiza posibili "si daca". PLEACA P.S. Violenta nu are rost si nu poate aduce decit violenta. Nu sta sa o rezolvati parte in parte. PLEACA Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri). [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana29s/detail?.dir=/627fscd&.dnm=6377scd.jpg&.src=ph"]Dan Mihai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...