Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul ma bate si cu soacra nu ma inteleg.Ce sa fac


Recommended Posts

Draga fata , fetita , omul acesta este pentru tine un strain . Tu singura ai zis ca parintii tai nu te-au batut niciodata , atunci cum ii permiti unui strain sa dea in tine? In occident , pana si parintii care isi bat copiii pot fi decazuti din drepturile parintesti.Chiar daca va cunoasteti de mult timp , nu ii esti datoare cu nimic , si in nici un caz cu tineretea sau cu viata ta .Si , asa cum ai citit , sper , ceea ce a scris Ymcar ([flo]pt. tine , Ymcar), mai citeste si o propozitie de la mine: NU EXISTA NICI UN FEL DE ARGUMENT ,NICIODATA , PENTRU CA UN BARBAT SA-SI BATA SOTIA!!!!!!!!!!!!!Indiferent ce a facut , sau n-a facut ea , nu are dreptul sa isi bata sotia . De aceea exista avocati:daca nu-ti convine ca nu a facut sarmale sau nu i-a zambit dulce mamei-soacre in timp ce aceasta o facea *****, te duci si contactezi un avocat . Ceea ce te sfatuiesc si pe tine!DIVORTEAZA!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Exista un mare Motiv pentru mine sa nu ramin linga sotul care m-ar agresa, dincolo de toate. Cind iti doresti o familie, vrei sa ai ce e mai bun si vrei, aproape firesc, sa ai copii (spun aproape fiindca nu toti isi doresc sau isi mai doresc copii). Copiii vor prelua mare parte din ceea ce vad imprejurul lor, inclusiv violenta domestica. Exista o teorie conform careia copiii imita chiar si la virsta adulta ceea ce au vazut acasa fiindca li se pare familiar si confortabil. Desigur, o cearta cu batai nu suna ca si cum ar fi confortabil insa, din pacate, mintea umana e capabila sa aplice solutii cunoscute. Asadar daca un baietel stie/vede/aude, ca urlind tipind si lovind va rezolva o situatie in favoarea lui, mai tirziu, asa va si face, chiar si daca uraste in ansamblu violenta. E o chestie dictata din subconstient, e un tipar pe care-l aplica la nesfirsit, daca nu li se schimba "scenariul". Cind ai fost un copil abuzat, agresat, certat, primul impuls este sa reactionezi dupa acest scenariu cunoscut. Ori sa ripostezi/lovesti/urli ori sa te stringi mic intr-un colt, asteptind sa treaca. Este ceea ce ai vazut ACASA. Ginditi-va bine la asta. Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faci? Sa faci ce vrei. Daca iti place viata asta, succes in continuare. Daca nu-ti place, schimba ceva - si cred ca singurul "ceva" care mai poate fi schimbat dupa ce ati ajuns in faza asta e machomanu'. Nu conteaza ca esti dependenta de el, nu conteaza ca ti-a fost si mama si sora si frate o perioada - nici macar ca-l iubesti nu conteaza asa mult, il poti iubi si de la distantza. Conteaza doar sa faci ce crezi tu ca e mai bine pt. viitorul tau - pentru viitor, nu pentru trecut. Cand te trezesti maine dimineatza nu iti retraiesti trecutul, ci consecintele alegerilor de acum. Eu n-am avut puterea sa "ma rup" de mare dragoste de la 17 ani decit dupa ce am platit un pret cam mare, si sper sa nu fie si cazul tau asta, sau al altcuiva. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ELIZA MIRON fa-te tu odata Xena si frige-i un fier de calcat in gura sa-i sara vreo doi incisivi, un canin si cativa molari si-ai sa vezi ca n-ai sa mai fii vinovata ca se-nvarte pamantul! Si daca ai sa spui ca e mai puternic si n-ai sa reusesti, baga-i vreo doua diazepame in ciorba si pe urma pune-i o "posta" la picioare sa simta arsura o luna macar, sa-l usture si cand respira! Presupun ca nu mai trebuie sa specific ca va trebui sa ai bagajele duse din timp de la el...
Ce-mi plac femeile curajoase si pasionale! [cool] Uneori, singura solutie momentana este sa dai si tu pana echilibrezi raportul de forte. Si ca sa vada celalalt ca nu esti un sac de box. Cel mai sigur este insa sa chemi politia. ============ How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne...nu-mi vine sa cred ce citesc!!!???? Cum poti tolera asa un comportament? Sincer nu e durere mai mare pentru o femeie decat sa indure umilinta, asa gratuita fara nici un interes(vb ceea copil nu aveti, esti libera ca pasarea cerului...sau poti fi!) Mai si atat de frumoasa e lumea, si sunt oameni atat de frumosi in jurul nostru...nu vad de ce o femeie ar sta cu o bruta.... am primit o singura palma la viata mea , la 20 de ani, pentru ca aveam independenta financiara ...a doua zi la politie am fost, insa spre "ghinionul" meu nu aveam semne si nu s-a putut face nimic... nu stiam pe unde sa fug, si la cine sa apelez, nu aveam pe nimeni sa ma sprijine, habar nu avea nici pamantul de ce se intampla... in fine...daca vrei o viata normala o si poti avea. Depinde numai de tine... [url="http://br.pg.photos.yahoo.com/ph/lucianna_ishiy/detail?.dir=39edscd&.dnm=2ea4scd.jpg&.src=ph"]vacanta Filipine[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/frezia_2004/detail?.dir=3b8c&.dnm=5848.jpg&.src=ph"]vavanta Brasil[/url] [gravi]16+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka Mai esti mortala cu fierul de calcat[:D] Am ras cu lacrimi desi e de plans!!!
quote:
Originally posted by anca74
quote:
Originally posted by ELIZA MIRON fa-te tu odata Xena si frige-i un fier de calcat in gura sa-i sara vreo doi incisivi, un canin si cativa molari si-ai sa vezi ca n-ai sa mai fii vinovata ca se-nvarte pamantul! Si daca ai sa spui ca e mai puternic si n-ai sa reusesti, baga-i vreo doua diazepame in ciorba si pe urma pune-i o "posta" la picioare sa simta arsura o luna macar, sa-l usture si cand respira! Presupun ca nu mai trebuie sa specific ca va trebui sa ai bagajele duse din timp de la el...
Ce-mi plac femeile curajoase si pasionale! [cool] Uneori, singura solutie momentana este sa dai si tu pana echilibrezi raportul de forte. Si ca sa vada celalalt ca nu esti un sac de box. Cel mai sigur este insa sa chemi politia. ============ How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.
Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006 http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abuzul fizic este mai intotdeauna insotit si de abuz verbal si emotional. El te-a manipulat dintotdeauna (ca sa te izoleze incet-incet de cei dragi), iar acum ca esti in puterea lui, tin'te "trai pe plai" si el isi descarca frustrarile asupra ta. Pe masura ce suporti si ii gasesti scuze, limita ta de toleranta se va mari si se va mari, iar tu nu-ti vei mai da seama cand s-a ajuns de la o palma si o imbranceala la pumni si la smuls parul din cap eventual. In plus, iti spala si creierii, creandu-ti tot tie sentimente de vinovatie ("m-ai provocat, e vina ta"). [bang] Nu te "aperi" daca dai si tu in el, ci dimpotriva, ii joci jocul, el se pare ca are nevoie de aceste dusuri de adrenalina. Violenta nu e un raspuns la violenta. Verisoara mea a incercat si asta, ajunsesera de se bateau parte-n parte, ba chiar ea (de disperare, ca sa-l sperie) descoperise ca el se calmeaza si se face ca un mielusel daca ea incepea sa urle isteric si ridica obiecte (casetofonul, televizorul etc.) ca sa le arunce vezi Doamne pe geam. Asta il speria pe moment, dar dupa aceea ea ramasese in postura de psihopata si asta ii dadea lui si mai multa apa la moara. Nu-ti doresc un scenariu din asta. Ma tem ca despartirea e singura solutie. Sau o terapie pentru amandoi (fiecare separat).
[flo] Felicia
http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911 ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca rapid! Bine au zis fetele, faptul ca te-a izolat face parte din strategia lui. Si eu sincer nu cred ca-l iubesti (sau il mai iubesti), ci esti dependenta de el, tocmai pentru ca a avut el grija sa te izoleze de lume, si daca au trecut ceva ani de cand sunteti impreuna si mai e si primul barbat din viata ta, cred ca deja e obisnuinta. Nu stiu cat efect ar putea avea terapia pentru el, de obicei astfel de exemplare se schimba rar. Sunt niste caractere aparte, sau mai bine zis niste non-caractere, pentru ca sunt niste carpe inferioare care nu stiu sa isi demonstreze superioritatea decat prin violenta fata de o persoana care nu poate riposta pe masura fortei lor fizice. Din pacate am avut si eu parte de o relatie de genul cum spui tu, doar ca noi n-am ajuns la casatorie, dar reusise si pe mine sa ma izoleze de prieteni si sa ma faca sa ma cert cu parintii pentru el (chestie pe care acum nu pot sa mi-o iert) si se simtea bine numai cand ma vedea plangand. Am avut si un episod cand a sarit la gatul meu, de fata cu o prietena de-a mea, numai pentru ca i se nazarise ca am spus eu ceva de maica-sa, cand eu de fapt nu spusesem nimic de genul a ce "auzise" el. Din fericire, am deschis ochii la timp si am rupt relatia. Nu pot sa spun ca a fost usor, pentru ca si eu aveam impresia ca-l iubesc, a fost primul barbat din viata mea, eram de 5 ani impreuna. Dar dupa ce mi-am jelit inima franta o vreme, am vazut altfel lucrurile, am reusit sa vad cum era relatia noastra de fapt, ca nu mai era vorba de iubire, ci de obisnuinta. Si am trecut mai departe. Iti doresc sa ai curajul necesar sa pleci, forta sa nu te intorci inapoi cu nici un pret, intelepciunea sa vezi realitatea asa cum este si puterea de a o lua de la capat, langa un om care sa te iubeasca intr-adevar.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...