Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sotul ma bate si cu soacra nu ma inteleg.Ce sa fac


Recommended Posts

Fetele au dreptate, asa un om nu se va schimba niciodata. Cateva luni poate se va purta frumos cu tine si pe urma o "incasezi" iar. Am si eu o experienta din asta in familie, soacra-mea a suferit ani de zile langa un astfel de "specimen" Macar sa nu faci un copilas, ca ii distrugi viata... Ingrid si Cristi 3 ani si 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De acord cu restul opiniilor. Nu stiu cum poti inca sa-ti mai pui intrebari de genul asta. Oricum, odata ce a lovit, nimic nu va mai fi la fel, nimic nu va fi ca inainte sa fi dat prima data. Nu stiu, mie mi-ar fi frica de el apoi, cum mai poti accepta o mangaiere daca nu stii exact cand ridica mana daca o face pentru a te lovi sau pentru a te mangaia? La 20 de ani ai toata viata in fata, de ce vrei sa-ti risipesti tineretea pentru un asemenea om? Cum poti sa spui asa usor ca n-ai nimic de pierdut decat timp din viata ta? Pai asta e cel mai pretios, pentru ca nu se stie cat ne-a fost dat si ce s-a dus e bun dus, nu se mai intoarce inapoi. Trebuie sa fim asa de atenti cui i-l daruim... Nici eu nu cred ca se va schimba. Nu te respecta acum si a vazut ca-i inghiti magariile, de ce iti imaginezi ca se va opri? Asa e natura lui. Am auzit si eu promisiuni de schimbare, de nshpe ori, si tot acolo ne-am intors, pana am obosit eu de promisiuni si-am spus 'stop'. A, un sfat: tot spui ca-l iubesti si de aceea nu poti sa pleci. Bun. Atunci ia o foaie de hartie si scrie acolo tot ce te faci sa-l iubesti intr-o coloana si tot ce-ti displace la el in alta. Sunt foarte curioasa ce rezultat vei obtine. Si chiar daca va fi pozitiv (ceea ce sincer ma indoiesc), incearca sa te intrebi sincer daca merita sa iti pierzi vremea langa un om care nu te iubeste, ca nu te iubeste, aia e sigur, pentru ca iubirea inseamna in primul rand respect, ori in momentul in care lovesti un om si-l umilesti, respectul fata de el e 0... ce sa mai vorbim de iubire...
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca acum cit mai esti tinara si poti sa-ti refaci viata. Fugi de el cit mai departe si nu te uita inapoi ! Fa-ti bagajele cind nu e el acasa si pleaca tot atunci, ca sa nu te mai inmoi. Nu te angrena intr-o relatie financiara cum e apartamentul. Sint bani aruncati. Pleaca si nu te mai uita inapoi ! N-are de ce sa-ti para rau, NU SE VA SCHIMBA NICIODATA ! Si nu uita, are dreptate, tu esti vinovata de bataile care ti le trage (mai putin de prima), ca II PERMITI SA TE BATA raminind cu el.
[pup] Karina [sofer] + Bogdanel [bicla] Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine [:D] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74100"] ajutor ptr alexandru[/url] [url="www.impactsolution.ro/helpalex/index.php"] Ajutor pentru Alexandru[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am deja o lista si am s-o postez aici: Ce nu-mi place la el: - nu imi place ca ma lovit evident - nu imi place ca e foarte gelos - nu imi place ca are niste prieteni care mie nu-mi plac - nu imi place cand se rasteste la mine - cand mai bea si pleca cu prietenii (asta mai rar) - cand se uita crucis ca ma duc la mama - ca e foarte dezordonat - ca e foare incapatanat - ca nu prea comunicam - ca e foarte orgolios Ce imi place la el : - imi place ca imi spune in fiecare zi ca ma iubeste -daca il trezesc la 12 noapte ca mi-e foame se scoala si se duce sa imi faca de mancare - cand am avut o problema grava a fost alaturi de mine chiar a plans alaturi de mine - ca intotdeauna mi-a luat apararea in fata lui maica-sa - ca nici nu vorbeste cu ea daca imi zice ceva sau ma deranjeaza cu ceva - indiferent ca suntem cu prietenii sau nu e numai cu mine si toata lume se mira ca e singurul dintre baietii care vine peste fete numai sa ma sarute si sa ma intrebe ce fac - ca imi face toate poftele - ma lauda la toti ca sunt vrednica - ca atunci cand nu am pofta sa fac ceva si trebuie sa fac face el in locul meu - ca face mancare si ma ajuta - ca ma alinta mereu - ca imi face mereu mici surprize - atunci cand e plecat undeva si il sun sa vina in 10 minute e acasa - e foarte saritor cand cineva are o problema si el poate sa il ajute Ar mai fi dar nu mai am timp acum sa mai scriu.O sa continui data viitoare.Va multumesc pentru mesaje si ma bucur ca mi-am facut prieteni noi. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexia, uite eu nu pot crede in minuni si vorbe, ci in fapte; si nu uita ca ultima oara nu te-a batut ca i-ai spus ceva maica-sii sau ca n-avea loc de tine in camera, ci erati cu "prietenii", dupa un party banuiesc, unde el si-a baut mintile. Deci faza ca intr-un apartament, voi 2, va fi paradisul... ma indoiesc si nu uita nici ca a obtine/cumpara un apartament nu e floare la ureche, dureaza... deci... ce faci? poate intre timp te arunca dintr-o masina in timpul mersului spre amuzamentul distinsilor prieteni daca vrei sa te imbeti cu apa rece, fa-o; ia raspunde-ti sincer in sufletul tau cat e iubire si cat e dependenta; caci nu-i asa, deocamdata ai un acoperis sub cap, mancare, tzoale cand probabil are el dispozitie sa-ti cumpere si deci de ce-ai pleca? e mai simplu asa, chiar daca o incasezi RESPONSABILIZEAZA-TE, fii stapana pe viata ta, nu te mai prostitua pt putin confort caci iata ce pret platesti - UMILINTA Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata draga ar trebui sa incepi sa traiesti in lumea reala si nu in basme si povesti cu ilene cosanzene si feti frumosi. Si mai inchide televizorul ala la care curg telenovele siropoase. Viata reala e un pic mai cruda. Daca tu nu te respecti pe tine, el cum sa te respecte? Eu nu cred ca il mai iubesti, dar iti place sa fii victima, ai nevoie de el sa iti dea doza zilnica de suferinta. Nici macar nu stiu de ce ai postat aici, pentru ca oricum nu vrei sa asculti sfaturile fetelor. WARNING: I have an attitude and I know how to use it!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata ai un acoperis sub cap, mancare, tzoale cand probabil are el dispozitie sa-ti cumpere si deci de ce-ai pleca? e mai simplu asa, chiar daca o incasezi
quote:

Nu e chiar asa cum spui nu stau cu el pentru un acoperis deasupra capului sau pentru niste toale si pentru o lingura de mancare.Spui chestiile astea si nici macar nu ma cunosti nu ma intereseaxa pozitia sociala si daca am toale de firma sau nu.E clar ca decizia de a pleca sau a ramane este la mine.E u tin cont de fiecare sfat de al vostru si in inima mea imi dau seama ca asa este voi vedeti lucrurile de afara si ganditi la rece. Pe cand eu nu ma gandesc ca nu o sa mai am bani sau toale are cine sa mi le ofere parintii mei aici e pur si simplu vorba de dependenta si cum sa trec peste ea.Sfaturile pe care mi le dati am observat ca ma indeparteaza mai mult de el si ma pune pe ganduri si poate incetul; cu incetul ma pot departa de el si voi putea sa imi formez o relatie pe care o merit si pentru care nu trebuie sa platesc cu umilinta in public.[si-eu][sm] alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

d
quote:
Originally posted by alexia_07
Am deja o lista si am s-o postez aici: Ce nu-mi place la el: - nu imi place ca ma lovit evident - nu imi place ca e foarte gelos - nu imi place ca are niste prieteni care mie nu-mi plac - nu imi place cand se rasteste la mine - cand mai bea si pleca cu prietenii (asta mai rar) - cand se uita crucis ca ma duc la mama - ca e foarte dezordonat - ca e foare incapatanat - ca nu prea comunicam - ca e foarte orgolios Ce imi place la el : - imi place ca imi spune in fiecare zi ca ma iubeste -daca il trezesc la 12 noapte ca mi-e foame se scoala si se duce sa imi faca de mancare - cand am avut o problema grava a fost alaturi de mine chiar a plans alaturi de mine - ca intotdeauna mi-a luat apararea in fata lui maica-sa - ca nici nu vorbeste cu ea daca imi zice ceva sau ma deranjeaza cu ceva - indiferent ca suntem cu prietenii sau nu e numai cu mine si toata lume se mira ca e singurul dintre baietii care vine peste fete numai sa ma sarute si sa ma intrebe ce fac - ca imi face toate poftele - ma lauda la toti ca sunt vrednica - ca atunci cand nu am pofta sa fac ceva si trebuie sa fac face el in locul meu - ca face mancare si ma ajuta - ca ma alinta mereu - ca imi face mereu mici surprize - atunci cand e plecat undeva si il sun sa vina in 10 minute e acasa - e foarte saritor cand cineva are o problema si el poate sa il ajute Ar mai fi dar nu mai am timp acum sa mai scriu.O sa continui data viitoare.Va multumesc pentru mesaje si ma bucur ca mi-am facut prieteni noi. alexia_07
Alexia,tu vrei sa pui in balanta lucruri total diferite.Cele de la capitolul b sint normale si nu pot contrabalansa capitolul A.Ar putea merge asta,ca nimeni nu-i perfect , daca n-ar exista bataia ,desi vad ca tipa la tine,are drept de veto...Tu pe ce post esti in "familia" asta? dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alexia tot e un pas inainte daca ai ajuns sa recunosti ca e dependenta. Am citit lista pe care ai facut-o, nu era necesar s-o postezi aici, era numai pentru tine. Dar daca tot ai avut curaj sa ne-o impartasesti, o sa-ti spun si opiniile mele. Ce ai scris la 'de ce il iubesti' seamana tare mult cu ce as fi putut spune eu despre fostul. Dar la ce-mi folosea ca acum imi spunea ca ma iubeste si ca sunt cea mai cea femeie din univers cand dupa doua minute eram ultima japitza si-mi sarea la gat ca un caine turbat? La ce-ti foloseste tie ca-ti spune ca te iubeste, cand in momentul in care te loveste, iti demonstreaza exact contrariul? Sa stii ca faptele vorbesc si conteaza mai mult decat cuvintele. Sotzul meu nu e genul care sa-mi spuna din 5 in 5 minute ca ma iubeste, dar asta o vad in comportamentul lui. Si fii convinsa, exista barbati care pot face toate punctele de la "ce-mi place" fara sa faca nici unul de la "ce nu-mi place" (din lista ta, evident, pentru ca nu sunt perfecti, cum nici noi nu suntem perfecte, dar de la o mica imperfectiune la lovituri e un pas urias, e ceea ce deosebeste un OM de un animal). Eu te inteleg, a trebuit sa aud 5 ani cat e de nepotrivit pentru mine ca sa-mi fac suficient curaj sa scap din dependenta care ma tinea pe loc. Si cand l-am cunoscut pe sotzul meu nu-mi venea sa cred ca exista cu adevarat, cand el e un barbat normal, care facea gesturi normale, dar care mie mi se pareau nu stiu ce minuni dupa relatia abuziva pe care o avusesem inainte. Sper ca tu vei fi mai inteleapta decat am fost eu si nu vei astepta atat pentru a te elibera. Mai citeste-ti o data lista, cu ochii mintii deschisi, si recunoaste: tot ce ai scris la punctul doi paleste vizibil numai in fata primei afirmatii pe care ai facut-o la punctul 1: "nu imi place ca m-a lovit, evident".
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...