Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 4 )


Recommended Posts

Ca_mila, si noi am terminat o cutie de colostru, nu I-am mai luat...ii mai dau cate un occilo si vit c din cand in cand. IIn dec a facut niste mucii si am indopat-o cu vit c si occilo si I-au trecutrepede.

O scot zilnic afara de 2 ori pe zi, indiferent de vreme. A fost cald si am stat cu ea 1-2 ore.... si pana acum e fost bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare, dragelor. Muraturica, poate iei in cslcul o vizita la Buc sau Cluj. In rest, iti doresc sa te linistesti. Noi ne spalam cu periuta cu ajutor. Are pasta de dinti dar nu mai stiu de la ce firma e , ptr ca o are ls tara. Tudor, m-a aburit, ca de fapt o colega l-a rugat sa-i cumpere si ca nu este cafea expresso si ceva la cutie. In fine l-am invitat sa bea cafeaua cu mine. M-a refuzat categoric. Asa, am fost cu copilul la control neuro. Mi s-a spus ca are doar 11 kg ceea ce este putin ptr varsta cronologica. Nu a tinut deloc cont de varsta corectata. Deci, Nectarie are 1,9 luni, trebuie sa stie 30 de cuvinte di sa lege minim doua fraze. I-a dat si o tampenie de joc cu 4 oua pe care trebuia sa le deschida si sa iasa niste pui.ei, aia ieseau foar daca apasai intr-un anumit fel.aaa, trebuie sa stie cum fac animalele di sa arate partile corpului. M-a csm lasat in ceata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor multumesc mult de raspunsuri.

Am luat in calcul si varianta Bucuresti, dar cu raul fetei de masina imi e peste mana. La Buc. nici nu avem unde sta...e mai complicat. Tg. Mures e mai aproape si socrii mei stau la 30 de km, deci am putea sta la ei sa nu facem drumul dus intors intr-o singura zi. Raul asta de masina e cumplit la Aurora. Eu stiu cum e ca am si eu, dar la mine e mai ok acum ca sunt adult.

Din ce citeam pe net se pare ca nu ar fi o problema umflatura la san in sine, daca nu se asociaza cu alte semne de pubertate precoce (par pubian, corporal, acne, crestere brusca in inaltime, etc).

Ile, daca imi poti da niste nume ti-as fi recunoscatoare. Nu stiu unde o sa ajungem, deci orice informatie e bine venita.

Fleur, si eu ma intreb cum o voi putea convinge sa o spal eu ca nici prin gand nu ii trece sa ma lase. Momentan isi face de lucru singura cu periuta fara pasta. Nici eu nu cred ca e ok sa inghita pasta cu fluor. La noi tot ce am vazut pana acum e cu fluor, trebuie sa caut si nenedent ca de aia chiar nu stiu. 

Ada, cred ca dr. ti-a recitat frumos din statistici ce ar trebui sa faca copilul la varsta asta. Nu toti copii se pliaza pe statistici, deci eu zic sa stai linistita. 

Va pup si sper sa aveti un weekend frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore ms de raspuns, noua ne-a mers tare bine cu colostru de aia voiam sa-i mai dau o cutie, numai bine mi-ar ajunge asa pana prin martie-aprilie.

 

fetele care vb despre nenedent, noi am renuntat la nenedent dupa ce am citit in cartea dr. mencinicopschi despre SLS, sulfat lauril de sodiu, substanta care se afla si in nenedent si nu este tocmai ok . Daca vreti va citez paragraful. Asa ca am trecut pe weleda, am luat de la farmacia dona.uitati aici un link despre pasta de dinti pt copii

 

http://criticomamica.blogspot.ro/2012/05/pasta-de-dinti-pentru-bebelusi-si-copii.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muraturica, eu o las cu mine in baie cand ma spal pe dinti si dansez si scot sunete vesele, ea e fff interesata de ce fac eu si dupa ce ma spal eu o intrrb pe ea daca vrea si e foarte incantata! Acum e suficient sa-I spun hai la baie sa ne spalam pe dinti ca e direct la usa de la baie. Mai noi isi aduce si treapta de la ikea cu ea....

 

Ada, sa faca propoziti in 5 limbi straine! Nu mai zic nimic......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre periute, mie mi-a recomandat dr pedodont, sa folosim periuta  normala pt copii si degetar, dar din material textil (nici nu stiam ca exista), cica ii mai bun ca sterge mai bine decat cel din silicon care aluneca, si sa stergem bine  inclusiv peretii laterali, adica interiorul obrajorilor. Iar despre pasta de dinti a zis ca i bine sa le alternam, ca fiecare are alt continut de substante care au proprietati diferite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu o las pe Ana sa se spele singura, se moflaie cu periuta, dupa care o mai spal si eu o tura. si ea cere singura, mai ales cand sta pe colac la wc , neaparat trebuie sa se spele si pe dinti.

 

De la o vreme ma striga ULU (Lulu), doar cand ii maraita sau vrea titi ma striga mami, si cam prescurteaza cuvintele, la dinti zice di, cum il cheama pe tata zice Ca (Caius), Da (Daria) avea o perioada cand zicea frumos cumva Daria, acum doar Da, asa altfel pronuntat decat un da cand o intrebi daca vrea ceva. Deobicei inteleg ce imi zice sau ce vrea cu tot cu prescurtari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca_mila, si noua ne-a fost bun colostrul, chiar I-a facut pofta de mancare, a reglat-o si cu scaunul dupa episodul de ecoli din toamna si in primul rand nu a mai racit, dar am zis ca trebuie si pauza. Ca sa se invete organismul sa lucreze singur si fara ajutoare. Acum fara sa intreb medicul nu I-as mai da.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor uitati o reducere buna la o carte, eu am comandat 2, una o dam cadou si una pt Ana,

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/superoferta/mbshop.cgi?database=16&action=view_product&productID=6612&category=00

 

iar aici este un filmulet cu interiorul

 

http://talentedenazdravani.ro/blog/tag/cenusareasa/

 

Lore , nici Ana mea nu a mai racit de prin septembrie, acum are putina febra si amigdalele cam marite, dar muci si tuse nu am avut, sper sa nici nu avem prea curand. Ma asteptam sa faca rubeola, ca se juca zilnic cu vecinul care a facut, inclusiv in seara in care i-au descoperit eruptia s-au jucat impreuna si se si iubesc, adica se mai pupa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...