Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 4 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut fetelor,

 

Da, patanie mare a fost cu oglinda. Din pacate nu singura, nu stiu ce a avut ieri, a fost zi cu peripetii. Seara s-a fript la un degetel si are o basicuta de toata frumusetea! Daca va zic ca nu stiu cand s-a intamplat o sa ziceti ca sunt mama denaturata (chiar asa ma simt). SIngura sursa de caldura la care a avut acces e o lampa mica de birou, cu halogen, de pe birou de la mine. Il mai iau in barte la laptop, ca aseara, dar zau ca nu am vazut cand a pus mana pe lampa. intr-o fractiune de scunda, cred. Apoi imi arata degetelul si plangea tare. Cel de langa degetul mare, la care avea urma unei taieturi mai vechi (cu o foaie de hartie sa un creion, nu stim nici acum...)...Credeam ca si-a adus aminte de taietura. De unde, el plangea cu foc pana am vazut celalalt degetel, indexul, rosu la varf.

Ca sa nu mai pun la socoteala cateva cazaturi zilele trecute, cateva cu capul, la gradinita, la noi in pat...

Acum arata capul si zice au!...

 

Fetelor nu va povestesc toate astea ca sa ma "laud" ce zapacita sunt cu copilul, doar sa va fac atente ce rapid se pot intampla chestii nasoale. EI sunt la o varsta la care, cel putin al meu asa e, sunt foarte nazbatiosi si nu au inca nici o notiune de pericol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim la subiecte mai placute.

Am numarat cate cuvinte zice, mai precis le-am scris pe hartie in agenda mea de mamica, altfel nu credeam. Sunt 24 la numar, incluzand cateva interjectii, 4 cuvinte in franceza si doua in engleza (hot-dog, bye). Ultimele achizitii: a-tea (cartea), ba-na (banana), ne-ne(nez, nas). Pentru varsta lui, cred ca e bine .

Am citit si ce i-a zis dr. Adei si mi se pare totusi usor exagerat si oricum, teoretic. La legat cuvinte vad ca nu se inghesuie niciunul.

 

Rocsy, multumim pentru info despre dintisori. Si eu vreau sa stiu ce inseamna sigilarea dintilor, am citit despre asta, am o idee vaga dar nu ceva clar. Si de la ce varsta se recomanda. Eu am avut probleme mari cu dintii in copilarie si vreau sa fac tot posibilul ca el sa nu aiba.

A-propos de asta, aseara s-a spalat pe dinti, ura. Cu a n-a periuta cumparata, mai marisoara, electrica. Ii place dar fara buzz, il sperie. Pasta si-ar pune intruna trebuie sa i-o insfac din manuta la un mom. dat.

 

Acum e la gradi, l-am dus, l-a pus la masuta pentru collation (gustarea de dimineata) si mi-a adresat un Bye! dulce, facand si cu manutza.

 

Sper din suflet sa avem cu totii o saptamana lipsita de peripetii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite un link cu un filmulet, ultimul de jos care arata cum se face sigilarea.

 

http://netdent.ro/Prevenire-afectiuni-stomatologice/sigilarea-dintilor.html

 

 

Prima data i-am sigilat dintii de jos Sofiei, anul trecut prin noiembrie, astazi i-am sigilat pe cei de sus. Materialul care se foloseste contine fluor

.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

 

Muraturica Ref la dr endocrinolog Ina o rec pe dr Fica simona si echipa de la spitalul Elias.

Bafta! Puteti veni cu trenul, va cazam la noi :)

 

Fleur groaznica intamplare, sunt convinsa ca toti copiii sunt paziti de ingerasii lor, am trecut si noi prin multe dar s-au terminat cu bine. A mea si-a imbogatit vizibil vocabularul, zice orice dupa noi, prima sau ultima silaba gen pi-ii adik copiii:)), pacul e copacul sau capacul, ba e brate, pa paiele de plastic, apte,lapte , etc

 

Am innoit-o de primavara de la zara cu pantofiori, la noi zici ca este primavara, nici urma de frig sau zapada !cred ca e toata in Canada! :))

 

[mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Fleur, urata patania cu oglinda.....bine ca nu a patit nimic....

Din ciclul ce boacane mai fac piersicutele noastre. Si Onuta e mare cataratoare, de la urcat pe masa din bucatarie si dat cu telecomanda in lustra, pana la plimbat scarita de la ikea in toata casa pt a avea acces la lucruri interzise. Azi a facut un salt in tarcul cu jucarii direct de pe scarita, ieri a deschis pantofarul si era cocotata pe el.....deja imi mai trebuie 2 ochii si 2 maini...

Parca era saltul cu vorbitul nu cu cataratul.....

O sa-I numar si eu cuvintele inainte si dupa salt, asa de amuzament....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si poftiti la cafeluta.

Ile, iti multumesc mult de tot si de informatie si de ajutor. Daca o sa ajungem in Buc. o sa ne vedem cu siguranta. :) Sper sa ajungem de placere, in drum spre mare si nu din necesitatea de a merge la medic. Oricum, iti multumesc inca o data. 

Pana una alta am gasit o programare in Sibiu la endocrinolog pt joi. Se pare ca d-na la care mergem e super buna pe adulti.Nu stiu daca pot sa ma bazez pe ea a la long, dar macar sa aud o opinie specializata pt inceput. 

Multumim rocsy de info. Interesanta chestia asta cu sigilarea. Mie mi se pare ok, dar presupun ca are contestatarii ei, ca orice procedura. 

M-ati facut curiosa cu numaratul vostru de cuvinte. Voi le numarati doar pe cele care le zice clar sau si cele pe limba lor (Aurora de ex zice dodo la turn)? Suntele de animale se pun? :))Eu daca pun si sunete de animale si nume proprii (varianta ei) trec de 50.....Daca le pun numai pe cele care le zice clar cred ca suntem pe la 20.

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...