Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 4 )


Recommended Posts

Salutare,

 

Mi-am umplut frigiderul cu fructe si legume. Am luat si fructe congelate, ca sa prepar ceva cu fructe oricand am nevoie (mango cuburi si fructe de padure). Iaurt de baut, de ex., va dau repede reteta pana nu o uit de la tv:

 

1/2 cana iaurt, 1 cana lapte, 1 cana fructe la alegere (mango si capsuni sau orice alta combinatie)- se masoara cu aceeasi cana si se blenduiesc. Daca blenderul e puternic, fructele se pot pune in stare congelata. Se obtin sase portii.

 

Revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vreau sa fac niste biscuiti pt E., cu cereale bebe din alea cu fier. Daca ies buni, o sa va dau reteta.

 

In rest, nu avem noutati. Am avut un weekend linistit, doar sambata am iesit un pic cu E. la sanius in fata blocului, cred ca a fost ultima zi mai calduta, de azi iar a venit frigul. Am un lenesut care sta cat sta in sanie, apoi nu mai vrea, nici macar sa mearga pe jos, se lasa moale pe vine.

 

Vineri am fost la Ikea (fara bebe) si i-am luat, printre altele, un mic cort de joaca, cautasem de Craciun sa-i iau dar nu mi-a trecut prin cap sa caut acolo.

 

Stiati ca azi a fost, chipurile, cea mai deprimanta zi a anului, international decretata? Pentru mine nu pot zice ca a fost asa.

 

Rocsy, lasa ca un pic de plictiseala nu strica deloc. Eu cu una bucata specimen ultra-energic, nu am o secunda de plictiseala.

 

V-am zis ca in ultimul timp ne da desteptarea intre 5 si 6 dimineata?

Asta ca s-o consolez pe Ca_mila, a carei Ana se trezeste la 7. E bine!

 

Ali te-ai apucat de sport? Noi lustruim banda de alergat si nu ne induram nici unul din noi sa o atacam. Stiam ca un minimum de 20 de minute pe zi de exercitiu energic e suficient pt efecte benefice pe termen lung. Nu doar slabit, ci si sanatate a inimii etc. Stam bine cu teoria...

 

Ce sa va mai zic... Eric imi da impresia uneori ca e un omulet mare, caruia doar cuvintele ii lipsesc. Deschide tot, umbla peste tot, se baga peste tot, intelege tot. Deschide usile de vreo 2 saptamani, da drumul la microunde si la masina de spalat. Cand taica-su repara sau instaleaza ceva hop si el cu o surubelnita un cleste ceva. E innebunit sa scoata bateriile de la orice, ne-a vazut pe noi schimband bateriile. La bucatarie cand fac mancare insfaca si el un polonic ceva si e disperat sa-l las sa amestece si el.

Facem suc natural cu storcatorul clasic, impreuna, pune si el cate o jumatate de mandarina si o stoarce, la sfarsit duce coaja la gunoi.

Murim de ras ca da sa puna el insusi la loc opritoarele de la wc si de la cosul de gunoi.

De curand deschide si frigiderul, se agata de maner si trage pana se deschide.

Asa ca am de cumparat iar opritoare, pt. usi si frigider.

 

In alta ordine de idei, are o comunicare speciala cu ta-su, sau cu noi in general, nu stiu. Ieri era taica-su plecat la cumparaturi. Cu 1 minut sa zic, inainte sa apara la usa, E. imi spune aratand cu degetul afara: brum-brum. Parcase ta-su masina.

 

Este un smecher care, atunci cand are interes,ne da cate un pupic atat de dulce incat ne trece orice suparare am avea. Le da insa cu multa zgarcenie, uneori in cel mai bun caz impinge capsorul spre noi sa il pupam. Uof, nu mai putem de drag.

 

Va pun doua poze, una cu cortul si alta cu E. la sanius.

 

Pupici!

 

 

post-115893-0-90029100-1390236877_thumb.jpg

post-115893-0-42112000-1390236945_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Rocsy te inteleg perfect, eu si cu 2 ma simt ca in vacanta si abia astept sa o duc pe dra la gradi de pe la toamna!

 

Fleur bravo ptr achizitii, macar in poze sa vedem zapada ca altminteri ioc !!

 

Fructele congelate imi plac si mie, am pus merisoare, catina, capsuni, visine, trebuie sa incep sa le folosesc mai des.

Am pus in crema de tort si a iesit yammi!

 

Ai mei baieti se culca devreme, gen 8-8.15 dar la 6.30-7 sunt in picioare.

Nu/i bai ca sunt obisnuita, bambina pe la 8 se trezeste.

 

Si eu cred ca si 10 min de sport pe zi sunt suficiente. Reclamele ne fac sa credem ca numai in spatiu organizat, cu echipament special si cu abonament in dinti putem sa facem sport! Consumatorism!!

 

Un scumpic E!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, nu stinsesem focul ....asta era treaba ca am uitat focul aprins :(. Eric e clar un barbatel deja . Acu are si cort... gata ! La suit pe munte :).

Hai s va zic ce veste am primit azi. Nu stiu daca eram deja pe forum la odisee cu voi in martie 2012... nu mai retin exact...dar pe 8 martie 2012 ( eram gravida in 3 luni jumate), unul din cateii pe care ii ingrijeam a fost impuscat in fata casei mele si a murit.si catelusa mea a fost impuscata si ea in picior dar ea nu a murit. Am operat-o si a scapat desi operatia nu I-a rezolvat problema. Cine I-a impuscat? Iovan....sigur il cunoasteti. Am facut un circ monstru, a venit si televiziunea, a fost anchetat vreun an si a fost achitat pana la urma ca in romania nu faci inchisoare daca esti bogat. L-am blestemat in fel si chip .... ce aflu azi? Ca a murit in accident aviatic....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor. Va dau cafea. Noi suntem bine. Nectarel creste. Nu este grasut dar s-a inaltat mult. A inceput sa vorbeasca din ce ince mai bine. Stie o groaza de cuvinte si imita tot.Cat despre ce s-a intamplat aseara, eu sunt revoltata pe autoritati. Nu este posibil sa nu reusesti sa-i localizezi, atata timp cat cei care asculta tel si localizeaza pe altii, pe ei nu i-au putut salva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Ioana : mai grav este ca transporta o echipa de chirurgi de elita, rezidenta a murit, daca nu ii gasea mai mureau 2 .... imagineazati-ti trauma psihica prin care trec medicii, odata ca s-au prabusit, a doua oara ca au vazut cum se stinge colega lor din viata si nu puteau face nimic .... eu plang cu lacrimi amare . In ceea ce priveste scandalul cu cainii, te inteleg perfect, si mie imi subt dragi cainii dar acum refuz sa cred ca intreg accidentul a avut loc din cauza unui caine, ca pana la urma viata umana primeaza inaintea oricarui alt lucru. Mai degraba face parte din ciclul mortilor stupide, a destinului etc. Groaznic !!!

 

Ada : ghinion total .... exact cum spuneam mai sus ! Destinul .... Pana si cauza accidentului a fost stupida, din seria evenimentelor "asa a trebuit sa se intample".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenind : cata rabdare ai sa povestesti fiecare detaliu la activitatile pe care le intreprinde micutul Eric  [:)] , bravo Fleur ! Dupa 2 luni de la comanda initiala, a juns cortul si la noi. In prima saptamana a fost distractie maxima, acum sta singurel in camera fetelor, am impresia ca nici nu il mai vad .... il mai las o perioada dupa care il impachetez si o sa il mai scot la primavara  [:D] 

 

Ile : te poti simti in vacanta si u doi copii in loc de trei ? ZZZZuper  [:D]

  

Astazi stau acasa, ieri a stat sotul .... nu avem bona, e bolnava !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. 

Cateodata mi-ar placea sa tac din gura cand este cazul, dar nu reusesc intotdeauna.

Stirea despre accidentul aviatic a fost una din putinele din ultima vreme care m-a impresionat profund. Cand zilnic auzi la stiri despre tot felul de atrocitati parca devi mai insensibil. In schimb, asta cu accidentul m-a dat peste cap. 

Misiunea oamenilor alora avea un scop nobil. Oricum e transplantul in tara asta cum e, daca mai mor si echipele pe drum....ne ducem naibii. In plus, nu pot sa imi inchipui cat e de cumplit sa vezi cum colegi de ai tai se sting in fata ochilor tai pentru ca nimeni nu va poate gasi in timp util. Aveau telefoane functionale de pe care am inteles ca vb cu colegii lor din Bucuresti si Oradea. In tot timpul asta nimeni nu ii putea localiza. Mi se pare desprins din teatrul absurudului. Din cate am inteles cei care au murit ar fi avut sansa sa traiasca daca erau gasiti mai repeded. Asta nu e doar trist ci si revoltator.

Inteleg Ioana ca Iovan de care spui era pilotul. Nu stiu cine e omul ala si daca el era bun sau rau. Nu spun ca e normal ca a impuscat caini, dar nici nu pot/vreau sa cred ca isi merita soarta (a lui si a intregii echipe din avion). Nu stiu daca e normal ca atunci cand moare un om in conditii atat de stupide sa consideram ca a primit ceea ce trebuia. In plus, daca el chiar merita o soarta cruda pentru ce-o fi facut la viata lui, refuz sa cred ca Dumnezeu a ales sa il pedepseasca "la pachet" cu alti oameni. In mintea mea nu asa functioneaza pedepsele divine, daca astea chiar exista. 

La fel ca si Rocsy, consider ca viata umana primeaza in orice conditii. Accidentul acela aviatic a distrus vietile a mai mult de doi oameni care au murit. Chiar nu pot sa cred ca vietile unor oameni s-au dus "in schimbul" vietilor de caini care au fost luate de unul din ei si ca asta e un lucru echitabil. Oricat m-as gandi, nu e nimic echitabil aici. 
Ioana, nu vreau sa intelegi ca am ceva cu cainii. Nu am nimic cu ei, dar nu pot sa ii pun pe aceeasi scara cu oamenii. 

In complet alta ordine de idei, sunt moarta de somn si am o gramada de treaba. Ma enerveaza vremea asta ca nu pot scoate fata pe afara din cauza vantului.

Ieri am scos-o putin si din greseala, cand o dezbracam de geaca, i-am prins putina piele de la gat la fermoar. Nu e nimic grav, nu a ramas semn, dar mi se taie picioarele si acum cand povestesc.

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...