Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 4 )


Recommended Posts

Buna dimineata si multumesc de cafeluta. Am nevoie de portie dubla. 

Carmen, nici aici nu ninge. Ploua marunt, e o vreme orbibila.

Eu astept o zi mai friguroasa ca vreau sa dezghet frigiderul. Am tot felul de chestii in congelator in portii mici pt Aurora care se dezheata pana termin eu daca e asa cald afara. Asa imi trebuie daca nu mi-am luat frigider cu dezghetare automata.

Rocsy, cand ai zis de zona flamanda eu am citit cu diacritice si mi-a reiesit sinonimul de la infometata. Am ramas initial blocata pana m-am prins si apoi am ras de cat de aiurita sunt. Multa bafta cu invatatul limbii.

Si eu am steper si il ignor. L-am luat o data de mult intr-o incercare de a face totusi ceva miscare. Nu imi iese....eu si miscarea de orice fel suntem in antiteza. Ideea mea de exercitiu fizic se rezuma la piscina si sauna. DIn pacate se si vede....Carmen, felicitari pentru ambitie. Ile, si eu cred ca esti wonder woman. La cat esti de harnica mai ai si timp de sport.

Stiti cand ma bucuram eu ca Aurora nu e pofitcioasa si nu vrea din farfuria noastra daca o are pe a ei? Ei bine, gata cu faza asta. Acum, ori ca ii e foame ori ca nu, ori care are papa ori ca nu, vrea de la noi. Trebuie sa trecem si noi pe mancaruri baby friendly. De la noi nu ii prea pot da pt ca eu gatesc foarte iute. Probabil va trebui sa imi schimb stilul. Plus ca mezeluri nu vreau sa ii dau, dar mai vede pe la noi. Ieri a plans o gramada ca nu i-am dat salam. Nici eu nu l-am mai mancat si l-am pus la loc, dar ea tot nu se lasa. Chiar, ai vostri au mai gustat ceva mezel?

Carmen, si Aurora se enerveaza daca ii spun ca nu inteleg ce zice. Se agita, trage de mine sa imi arate.....

Va pup si ma duc la treaba desi pe vremea asta nu am chef.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rocsy, cand ai zis de zona flamanda eu am citit cu diacritice si mi-a reiesit sinonimul de la infometata. Am ramas initial blocata pana m-am prins si apoi am ras de cat de aiurita sunt. 

 

Chiar, ai vostri au mai gustat ceva mezel?

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  Hai ca ai fost tare !

 

Noi in general mancam foarte rar mezeluri, dar i-am mai dat atunci cand a cerut, nu mult o felie, doua dar i-am dat .... daca nu era scandalul cat casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

 

Tare poanta cu flamanda :)))

 

Rocsy va felicit ptr decizia de a pleca !

 

Ref la pofticiosi , eu ascund tot cand e ora de masa ptr ca imi cere tot ce vede. Mezeluri nu consumam decat rar asa ca nu a avut ocazia sa ceara.

 

Cred ca ii dau ceva masele ca e cu mana in gura tot timpul.

Incep sa o familiarizez cu olita, azi am prins momentul cu kk dar s-a ridicat ptr ca saracul copil e obisnuit in picioare dar perseverez:

 

La fel ma gandesc sa o dezvat de supt peste noapte, din ce citesc pe alaptare sunt sanse mari sa faca si peste un an la fel. Inca studiez metode :))

 

Multumesc de complimente :) dar exercitii fac dimineata, ma trezesc la 6 si asa am timp ptr mine.oricum 4 exercitii sunt o nimica toata

 

Poop

 

[mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

E. a gustat salam, dar nu ii mai place. El cere oricum tot ce mancam si noi. Nu mai putem nici ascunde chestii, ca deschide dulapurile si frigiderul. In extremis ii dam sa guste o firimitura din ceva ce nu e ok pt el, in majoritatea cazurilor nu ii place. Si bineinteles incercam sa cumparam si sa gatim cat mai compatibil cu el.

 

Sunteti niste ambitioase toate cele care faceti sport macar 10 min pe zi. Carmen, felicitari (am facut si eu tae-bo in tineretile mele si cred ca e primul pe care l-as relua, dar numai la sala. Imi dadea o stare fantastica, inteleg ca e un sport foarte complet). Eu, intre deszapezirea masinii si caratul copiloiului in brate+pescuit jucarii de pe jos, fac sport de nu mai pot de dureri de spate. Stiu ca nu e o scuza...

 

Azi am stat acasa si cu baiatul, e foarte frig afara si el are deja mucisori si tuseste de la secretii. Maine la fel probabil. Sunt terminata de oboseala si el doarme...

 

Cuvinte noi: pom (pomme=mar) si opa (hopa). A cerut un mar de pe o etajera de sus si tot il invartea repetand pom-pom. A trecut mult pana m-am prins... Hopa zice dupa mine cand ii ridic funduletul sa-i schimb scutecul. Am observat ca imita tot mai bine ce ii spunem si e interesat mai mult sa vorbeasca, fie si in limba lui. Doar numele lui si animalele, cu sunetele lor cu tot, nu ii ies.

 

Treaba cu numele s-ar putea sa fie psihologica, ma gandesc. Adica, sa nu faca inca diferentierea intre el (bebe) si alti copii (tot bebe). Desi pe un prieten de-al lui de la gradi il striga toata ziua: Da-da (David). Mai am de citit pe tema asta...ce bine-ar fi dac-as avea si timp.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !   [cafea] 

 

In fiecare dimineata avem scandal, d-ra Nati vrea si ea la gradi si de fiecare data ii spun ca trebuie sa mai creasca putin si sa nu mai aibe pampers ( asta mai mult din dorinta de a o face mai receptiva la olita ; nu sunt rezultate pana acum ). Astazi plange pentru ca nu merge, cand o sa fie momentul o sa planga de ce merge  [:D] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si multumesc de cafeluta.

Incet incet lapoviteaza si aici. Macar de s-ar transforma in zapada. Nu imi place iarna de loc, dar decat vremea asta mohorata mai bine zapada.

Fleur, eu cred ca nu as reusi sa ma adaptez la ierni asa grele. Felicitari Eric pt cuvintele noi. Imi pare rau ca e bolnavior, sper sa nu fie nimic serios.

Mai fetelor, nu mai stiu ce sa ma fac cu Aurora. A primit de sarbatori doua papusi frumoase. Una canta o colinda si alta un cantecel cand le apesi pe burtica. Pe ambele cand le aude cantand incepe sa planga cu o jale si niste lacrimi.....Le-am luat si le-am pus deoparte. Ea mai are jucarii care canta si alea nu o deranjau. Are un bebe albastru care zice tot felul de chestii si ala era marea ei iubire. Ieri i-am schimbat bateriile si de cand a reinceput sa cante mai tare plange si nu il mai vrea. Celelalte "cantatoare" tot nu o deranjaza. Se vede ca e cam suparata ca bebe a "patit" ceva.....Acum sa nu va inchipuiti ca astea la care plange canta tare. Sunt normale ca si volum, ca altele care le are si nu plange.....

Operatiunea olita ma sperie pe mine. Aurora sta daca o pui si cateodata face pisu. Caca face doar daca e mai constipata si face mai tare. Daca nu, sta pe olita si face cand ii pun pampersul. Oricum cred ca va mai trece timp pana va face exclusiv la olita. Ea chiar daca face pisu inainte sa o pun la somn de amiaza, se trezeste tot cu pampersul plin. O fi ok?

Va pup si ma apuc de munca. Va doresc de pe acum weekend fain ca nu stiu daca mai apuc sa intru. Sambata suntem singurele ca tati e plecat si duminca avem musafiri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...inca la munca, astept sa inceapa codul :)))

 

Multumesc fetelor pentru felicitari...mai am pana sa arat beton :))), dar sper ca pana in vara sa mai slabesc vreo 4-5 kg. Deocamdata reintru in toate hainele de inainte de sarcina, marimea 36...ca ajunsesem la 40 :((.

 

Oricum eu vreau sa o felicit pe Ile pentru tot ceea ce face, intrucat parca mai ieri zicea ca slabit nu stiu cate multe kg mancand niste biscuiti minune, acu face si sport la o ora pe care eu nu pot nici macar sa o pronunt...daramite sa ma trezesc... si cu 3 copii nu stiu cum e, dar imi imaginez ca este destul de greu, iar pentru faptul ca totusi isi gaseste 10-15 min pe zi pt sport, eu nu pot decat sa ma plec in fata ei. Ile, ai toata stima si tot respectul meu [flo2] , desi meriti o campie de flori, nu doar una. [i]

 

Fleur, da, asa este, este un sport foarte complet. Eu nu stiu cand trece ora. Si eu ma simt fantastic dupa o sedinta de tae-bo. Mi-a lipsit foarte mult pe perioada sarcinii si apoi pana am reluat.

 

Ca tot vorbeam de ora 6...de vreo 2 nopti Patrick se trezeste plangand in jur de 4, si mai adoarme la loc la 6...si tot de 2 nopti, desi nu doarme ziua foarte mult, adoarme dupa 12 noaptea.... [batcap]  sunt cam praf...

 

Cu olita doar se joaca...nici gand sa faca ceva in ea :((

 

Hai cu ninsoarea....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...