Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Odiseea Curcanului


Recommended Posts

  • Administrators

Dupa maratonul sarmalelor si dupa cateva scatoalce prietenoase primite in glezna de la niste colege dragute de forum ... pentru ca mi-am permis sa iau in saga ironica marea crapelnita de Craciun [soricel] ... vin cu acest topic dedicat curcanului ...Si curcanul merita un topic in flacari, nu-i asa? Nu numai sarmalele va rog. [clo] ca doar nu suntem un popor al sarmalelor only.

 

Acum ca tot vine marea crapelnita de sfarsit de an ... [hia]  am cumparat un curcan de 3 kile si ceva - pe care scrie Made in France si hranit biologic ...

 

Va rog asadar doamnelor si domnilor, sa imi spuneti care sunt secretele unui curcan bine facut la cuptor. Il vreau pe masa, bine rumenit la masa de REVELION.

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Al meu a fost made in Romania , hranit cu cereale si iarba verde (de acasa) la ferma parintilor mei , si a avut 12 kg.

Eu m-am inspirat de la Nigella Lawson  si Jamie Oliver , nu mi-a placut gustul de sage in umplutura . Na ,gusturile nu se discuta.

 

Edit, sa nu se inteleaga ca am pus curcanul intreg pentru Craciun , trebuia sa comand alt cuptor inainte, am  preparat doar pieptul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

woooow, ce curcan mare... 12 kile?tocmai citeam  un curcan trebuie sa stea cam 40 min per kilogram ... cate ore a stat ala de 12kile? 10 ore?  [flo2]

 

Tocmai acum ma uitam la reteta asta a  lui Jamie - dar ma gandeam ca nu vreau sa ii pun umplutura. Nu inteleg care e rostul umpluturii ...

Eu m-am ingragostit de salvie - acum vreo 2 ani - e super faina.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NwIdfCbWtK4

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se mananca pasare de anul nou sau e doar o superstitie ca nu e bine sa se manance?

Ca tot aud in jur ca e de preferat a se gati peşte si nicidecum pasare de Revelion.

Nici noi nu mincam pasari ci peste, tot din cauza acestei superstitii si ne merge foarte bine, nu fi de deochi [il] . Englezii maninca curcan de craciun, nu stiu ce maninca de anul nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...