Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Odiseea Curcanului


Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Waw,ce imensitate! Are loc in cuptor?!...

Soacra mea a gatit un curcan de Craciun de 6kg, impanat cu ficat, ciuperci, merisoare, stafide si cu un sos de anason. Gustos cei drept! Tot de la ea stiu ca nu este bine sa ai pasare pe masa de Rev. Daca este sa ne luam dupa superstitii ar trebui sa avem masa aproape goala.;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-un articol:

„De la Crăciun până la Bobotează, în Bihor se mănâncă porc, fiindcă acesta scurmă pământul mereu înainte, şi peşte, fiindcă acesta înoată tot înainte. Găina, care râcâie pământul înapoi, simbolizează regresul, trecutul”, a spus Crăciun Parasca, amintind că numele lunii ianuarie vine de la zeul Ianus, care era înfăţişat cu două feţe opuse. 

Sursa: 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce e aia racaie? Noi ca sa fim siguri am exclus si curcanul, daca e unul racaitor? [:-)))]

 

Cand cauta mancare prin tarana, gaina da cu ghiarele si scurma...superstitia spune ca in felul asta imprastie norocul si bunastarea, le arunca in spate...

Alte pasari de curte, adica rata, gasca, curca nu racaie. De ce sa nu le halim de Revelion? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand cauta mancare prin tarana, gaina da cu ghiarele si scurma...superstitia spune ca in felul asta imprastie norocul si bunastarea, le arunca in spate...

Alte pasari de curte, adica rata, gasca, curca nu racaie. De ce sa nu le halim de Revelion? [:)]

Ba eu as hali. Superstitia asta e de la barbata-meu din familie si o tine una si buna. Uite chiar am sa-i explic asa cu racaiala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...