Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Evenimentele unui cuplu


Recommended Posts

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

dar ce parere aveti?

 

Ce modificari ar avea de facut femeile?

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gifevenimente-cuplu.png

 

Ufff.....tot femeile, bietele, ar trebui sa faca modificari?! [:D] [:(]

Si barbatul sa stea ca pasa Hassan, pasiv, si sa urmareasca privelistea oferita de respectivele "modificari" si imbunatatiri? [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista un cuvant similar pentru misoginism insa care sa aiba referinta fata de barbati?

Nu e prima data cand constat aceasta tendinta de a persifla barbatii. Cand am mai atras atentia mi s-a spus ca e doar o gluma,

Acum e tot o gluma?

 

 

1.  Poate nu e tocmai o gluma, e ceva intre gluma si persiflare (ironie). Sau ma rog, asta a fost intentia.

 

 

2. Asta se intampla si pentru ca cred ca mi-a ajuns sa tot citesc gramezi de articole sau titluri de articole de genul "Cum sa fii cea mai buna la job", " Cum sa fii buna gospodina" , "Cum sa faci o cina romantica", "Cum sa il impresionezi",  "Cum sa fii frumoasa", "10 lucruri care plac barbatilor" , "Cum sa fii cea mai buna mama" etc. 

 

Cele mai multe articole sunt adresate femeilor, si oricum de multi ani se induce ideea ca femeia trebuie sa fie buna la toate, sa le faca pe toate etc. 

Nu stiu, eu una cred ca am ajuns la saturatie, si ma enerveaza ca nu vad sfaturi pentru barbati in aceeasi ecuatie. Nu mi se pare chiar cinstit [:D] [:(]

 

Iar cu intrebarea de la acest topic mi se pare ca se induce ca toata puterea unei relatii de dragoste se afla numai in mainile femeii, numai ea trebuie sa o gestioneze, sa nu "oboseasca" relatia, etc etc.

 

 

 

3. Am cautat si am gasit ca varianta femeilor pentru misoginism ar fi misandrie:

 

MISANDRÍE, misandrii, s. f. (Med.) Repulsie patologică față de bărbați.

 

Hmm, sa fim seriosi, nu simt nici ura nici repulsie fata de barbati, dar uneori imi vine sa ironizez anumite chestiuni ce tin de barbati, atata tot.

 

 

4. Imi pare sincer rau daca te-ai simtit ofensat, mai cu seama pentru ca tu si Rufus sunteti niste barbati  de pe acest forum pe care eu una chiar ii apreciez,  aveti ca barbati si ca oameni  multe calitati - sunteti cu capul pe umeri, sunteti niste tati buni si implicati, barbati responsabili, deci clar nu faceti parte din categoria barbatilor pe care o mai iau eu uneori in zeflemea. 

 

Recunosc ca exista si barbati ca lumea, cu multe calitati de admirat, insa exista si destui alti barbati carora le lipsesc multe din aceste calitati. Asta este.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand esti intr-un grup eterogen orice afirmatie care aduce sau poate aduce atingere in mod direct sau indirect demnitatii unei persoane sau membrilor unui subgrup al acelui grup, este un gest cel putin regretabil. Daca se si repeta, probabil ca cineva va reconsidera modul in care apreciaza un astfel de mediu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, in cazul de fata nu mi se pare ca esti tocmai drept. 

 

Poate SI EU m-am considerat "atinsa in demnitatea mea" "direct sau indirect"  de textul: " Evenimente care declanseaza oboseala unei relatii de dragoste. Ce modificari ar avea de facut femeile?"

 

Atunci, daca vorbim de corectitudine stricta, corect ar fi fost " (...) Ce modificari ati face voi? (nu voi femeilor, nu voi barbatilor)"

 

Si  zic sa nu facem din tantar armasar  - dintr-o oarecare gluma-ironie, care a fost oricum declansata spontan de ceea ce am scris mai sus, sa devina si ajunga  "un gest regretabil". 

 

Daca va fi nevoie,  imi cer scuze tuturor, asta nu ar fi o problema,  nu imi cade rangul, nu imi pica nasul.
Dar sincer acum, repet, nu mi se pare foarte cinstit in acest context. 
 

 

PS: sa nu mai vorbim ca femeile nu cred sa poata face ceva modificari in respectivul grafic - de ex. in cazul sarcinii, al cresterii copiilor. 

 

 

PS2. Oricum, am luat aminte de aceste observatii, si o sa incerc sa fiu mult mai atenta pe viitor [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...