Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

diferentza de varsta


Recommended Posts

Eu, din contra, cred ca e nociv sa fii sigur ca e pentru totdeauna. Sa fii constient ca exista si posibilitatea ca relatia sa nu mearga si ca exista viata si dupa aceea, e mult mai bine.

Mai ales la 23 de ani.

 

Edit sa spun ca mie mi se pare periculoasa implicarea totala. Trebuie sa existe o rezerva care sa fie numai a individului si pe care sa se poata baza daca lucrurile nu merg bine.

Hmmm...nu stiu imi place si nu.mi place raspunsul tau,in acelasi timp.

 

Sunt foarte de acord cu virsta,in zilele noastre nici eu nu consider  casatoria la 23 de ani ideala,insa da ...eu consider ca ea trebuie sa fie pentru totdeauna.

 

Relatzii potzi avea cite doresti...insa cred cu tarie ca...casatoria ar trebui sa fie pe viatza.

 

Asta insa cred ca are sanse mici sa se intimple,in cazul casatoriilor la virste tinere si foarte tinere.

 

Nu e exclus...insa sansele sunt mici ca o casatorie facuta la 20 de nai sa fie pentru totdeauna.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In momentul in care insa ai facut pasul casatoriei,da...consider ca implicarea trebuie sa fie totala,devotata...pentru ca eu consider casatoria ca o urmare fireasca ,o continuitate a relatziei.

 

Intr-o relatzia cred ca nu e obligatoriu sa te implici complet(mai ales daca esti si-n perioada de tatonare a terenului),sa te dezvalui de la inceput 100%...da trebuie sa pastrezi ceva ...si pentru tine.

 

Insa cind pasul urmator al relatziei este casatoria...da ,astept si dau toate cele insirate mai sus.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar m-ar interesa de ce barbatzii aleg partenere cu mult mai tinere decit ei(speculatzii pot s afac,insa m-ar interesa parerea barbatzilor),daca la femei se spun ca vad in partenerul mai in virsta  tatal...as vrea sa stiu ce vad barbatzii in femeile mult mai tinere decit ei(ca partenere d eviatza)?

 

Dana

Eu as intreaba de ce femeile (unele) aleg barbati mult mai tineri -vezi cazul Andreea Marin- ca e complet in dezavantajul lor. Ele ce vad in baietandri astia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alegerile sunt individuale bazate pe motivele si nevoile fiecarui individ in parte. 

Dana, "fenomenul" e intalnit destul de des, nu mai reprezinta si nu mai e vazut insa ca un "fenomen" ci a intrat in normalitate. Nu ma refer la diferente de 20-30 ani, alea sunt pt mine putin wow, de neinteles....insa atata timp cat nu ma afecteaza direct, nu ma bag, nu vreau sa inteleg. Eu stiu suficiente cupluri din generatia bunicilor, unde ea e mai mare cu 5-7-10 ani si nu era atunci nici o problema, nimeni nu-si facea griji....nu stiu de ce si de cand asta a devenit motiv de ingrijorare pt altii, nicidecum pt cei implicati direct.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG, nu inteleg mentalitatea asta, a ta si a unor barbati, in general: "nu vreau sa intru intr-o relatie cu o fata lipsita de experienta"! Ok, nu are experienta, si ce? E ciumata fata, sau ce? Nu inteleg chestia asta si pace! De ce trebuie musai experienta anterioara??

Ca asa orice fata, la un moment X al varstei (mai devreme sau mai tarziu) va si fara experienta, in fata primei relatii mai serioase! Asa, pe principiul asta, al respingerii din cauza lipsei de experienta, pai toate fetele de la o varsta in sus, n=ar mai avea nicio sansa la vreo relatie, ca nu vor avea niciodata experienta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce o framanta pe Michelle problema asta . Nu stiu daca vreodata m-am gandit la alegerile altora din prisma mea . Fiecare face alegerile lui . Daca m-as implica , fie si cu un sfat  , nu m-as simti bine . Cine sunt eu si de ce persoana respectiva ar trebui sa judece ca mine ? E vorba de persoane adulte .

Ioana .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu n-as respinge-o, dar as fi ingijorat, am zis.

 

Eu cand am inceput sa ma gandesc la relatii serioase care sa duca la casatorie (25 de ani) nu m-as fi angajat intr-o relatie cu un tip fara experienta. Virgin, nici nu mai vorbesc.

Cred ca tinerii capata experienta in relatii de mai scurta durata (6 luni-2 ani) si apoi se gandesc/pregatesc pentru casatorie.

Desigur vorbim in principiu...

 

Eu am mai multe prietene in jur de 40 de ani care sunt casatorite cu primul si singurul prieten pe care l-au avut. Nici una nu considera ca bine a facut si toate regreta ca nu s-au distrat si n-au avut si alte relatii. Nu stiu daca isi cauta pe altcineva paralel dar nu stiu daca ar refuza o idila.

Eu recunosc ca nici n-as putea sa concep sa fi avut un singur partener pentru toata viata. Stiu ca sunt femei care au avut un singur partener si sunt fericite si multumite cu alegerea lor, insa eu n-as fi fost. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...