Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

diferentza de varsta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ok, o fi si experienta anterioara buna la ceva, dar parca se pune prea mult accent in zilele noastre pe ea... Daca exista acel "ceva" intre parteneri, nici n-ar mai trebui sa conteze cate relatii anterioare a avut fata, pana la varsta ei, si cate relatii a avut si baiatul pana la varsta lui. Vorbesc de oameni relativ tineri fara alte casatorii la activ (sau ma rog relatii) din care sa fi rezultat copii... alea da, mi se pare normal sa se discute de la inceput.

 

Intre prietenele tale si sotii lor, clar scartie ceva, daca se gandesc cu regret in urma, ca s-au casatorit cu el... Si nici nu sunt sigura ca daca nu se casatoreau cu sotii lor, ar fi mers totul ca uns... Depinde de sansa, de destin, cu cine crez ca pe potrivesti la un moment dat, pe ala simti "sa-l iei", nu te mai gandesti stai ca-i primul, mai stau, ca-i al doilea, ca-i al optulez etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu n-as respinge-o, dar as fi ingijorat, am zis.

 

Eu cand am inceput sa ma gandesc la relatii serioase care sa duca la casatorie (25 de ani) nu m-as fi angajat intr-o relatie cu un tip fara experienta. Virgin, nici nu mai vorbesc.

Cred ca tinerii capata experienta in relatii de mai scurta durata (6 luni-2 ani) si apoi se gandesc/pregatesc pentru casatorie.

Desigur vorbim in principiu...

 

Eu am mai multe prietene in jur de 40 de ani care sunt casatorite cu primul si singurul prieten pe care l-au avut. Nici una nu considera ca bine a facut si toate regreta ca nu s-au distrat si n-au avut si alte relatii. Nu stiu daca isi cauta pe altcineva paralel dar nu stiu daca ar refuza o idila.

Eu recunosc ca nici n-as putea sa concep sa fi avut un singur partener pentru toata viata. Stiu ca sunt femei care au avut un singur partener si sunt fericite si multumite cu alegerea lor, insa eu n-as fi fost. 

 

Uite asta nu pot pricepe : o relatie e opusul unei casatorii si e facuta sa te distrezi ?

 

Poate sunt eu de moda veche, insa in orice, e nevoie de respect. Fata de celalalt si fata de sine insusi, mai ales cind suntem tinuti/tinute in brate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, o fi si experienta anterioara buna la ceva, dar parca se pune prea mult accent in zilele noastre pe ea... Daca exista acel "ceva" intre parteneri, nici n-ar mai trebui sa conteze cate relatii anterioare a avut fata, pana la varsta ei, si cate relatii a avut si baiatul pana la varsta lui. Vorbesc de oameni relativ tineri fara alte casatorii la activ (sau ma rog relatii) din care sa fi rezultat copii... alea da, mi se pare normal sa se discute de la inceput.

 

Intre prietenele tale si sotii lor, clar scartie ceva, daca se gandesc cu regret in urma, ca s-au casatorit cu el... Si nici nu sunt sigura ca daca nu se casatoreau cu sotii lor, ar fi mers totul ca uns... Depinde de sansa, de destin, cu cine crez ca pe potrivesti la un moment dat, pe ala simti "sa-l iei", nu te mai gandesti stai ca-i primul, mai stau, ca-i al doilea, ca-i al optulez etc...

 

Desigur, dupa cum spuneam fiecare om e o exceptie, fiecare relatie e unica. Spuneam ca vorbesc in principiu, generalizand, desigur.

Relatiile prietenelor mele sunt relatii normale cu bune si rele... in care (ele cel putin) au facut sex cu aceeasi persoana de 20 si ceva de ani. Si regreta ca n-au avut si alte experiente. Nu mi se pare greu de inteles...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite asta nu pot pricepe : o relatie e opusul unei casatorii si e facuta sa te distrezi ?

 

Poate sunt eu de moda veche, insa in orice, e nevoie de respect. Fata de celalalt si fata de sine insusi, mai ales cind suntem tinuti/tinute in brate.

 

Nu asta vreau sa spun.. cred ca majoritatea dintre noi si-au imaginat ca prima relatie e pana la moarte, dar in general nu e asa. E foarte normal ca tineri de varste apropiate sa intre intr-o relatie, indragostiti, sa creada ca e pentru totdeauna. Apoi se despart, apoi o iau de la cap si astfel capata experienta. Bineinteles ca nu experienta este scopul initial al acestor relatii, niciun tanar de 18 ani nu-si rpopune "hai sa am 3-4 relatii de scurta durata, ca sa acpat experienta pentru cand voi vrea sa ma insor"; e doar urmarea fireasca.

Si chiar daca e doar distractie, n-are nicio treaba cu respectul. Poti sa alegi sa petreci timp cu cineva fara intentii serioase, poti sa alegi sa ai o relatie strict sexuala cu cineva, nu inseamna ca nu respecti persoana respectiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dana, "fenomenul" e intalnit destul de des, nu mai reprezinta si nu mai e vazut insa ca un "fenomen" ci a intrat in normalitate.

Emanouela,o fi intilnit des prin lumea asta a VIP-urilor,insa totusi intre oameni normali,parca nu prea am intilnit doamne trecute de 40 in compania junilor de 20.

 

Insa vreau s avad ce spun si barbatzii...

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desigur, dupa cum spuneam fiecare om e o exceptie, fiecare relatie e unica. Spuneam ca vorbesc in principiu, generalizand, desigur.

Relatiile prietenelor mele sunt relatii normale cu bune si rele... in care (ele cel putin) au facut sex cu aceeasi persoana de 20 si ceva de ani. Si regreta ca n-au avut si alte experiente. Nu mi se pare greu de inteles...

Nu inteleg. Deci prietenele tale fac sex cu aceeasi persoana de 20 si ceva de ani? Da cine e persoana aia frate? Trebuie sa fie ditamai harmasaru.. [fal]

Nu ma mir ca ele regreta ca n-au si alte experiente, dar nu e tirziu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emanouela,o fi intilnit des prin lumea asta a VIP-urilor,insa totusi intre oameni normali,parca nu prea am intilnit doamne trecute de 40 in compania junilor de 20.

 

Insa vreau s avad ce spun si barbatzii...

 

Dana

Asa e. O fi fenomenul des intilnit, dar nu tine prea mult din pacate. Cind incep femeii sa-i cada toate cele, pleoape, tzitze, fund, el imediat se intorloaca cu partenera cu care joaca in ultimul firm. [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...