Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Discutii cu ciudati pe Internet, o noua moda la tineri (Chatroulette)


Admin

Recommended Posts

si pe mIRC erau  tot felul de nick-uri ciudate si oameni ciudati, cand nu mai era nimic ditractiv si incepeau sa o ia pe aratura ii inchideam si gata.

Nu cred ca sunt multi opii de 14 ani care sa fie asa inocenti :))))) la mine in cartier e o scoala primara intre locuinta mea si casa jumatatii mele, intr-o zi cand a venit la mine mi-a spus ca nu i-a venit sa creada ce fete sunt acolo la scoala, a zis ca daca merg acolo vor crede toti ca eu sunt in clasa a 8-a si treu sferturi din cele de acolo la facultate. :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sigur ca si acum 14-15 ani existau pericole pe net,pe diverse chat-uri...doar ca nu prea se stia inca de aceste pericole,lumea interneturlui abia le descoperea,plus ca nu totzo aveau internet.

 

Astazi orice om ce se respecta are macar un pc in casa cu conexiune la net,se cunoaste impactul internetului si pericolele  asupra copiilor si adolescentzilor,de asta e pericolul mau mare .

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca i controlezi,ce?te aștepti sa L intrebi de ce intra pe astfel de site uri,si la fel de Răspunsuri vei primi:din întâmplare,sau am vrut sa vad ce e,etc.Multi tineri acasa sunt îngeri si in anturaj se surprind prin nu știu ce fel de lucruri.Nu e vorba numai de educatia de acasa,desigur importantă si de baza,cat si influența societății,grupul de prieteni la care aspira,asta trebuie controlat si avut mereu contact cu grupul lui de prieteni.Numai intre prieteni îți vei cunoaște cum e copilul de fapt,pentru ca iese de sub influența părintească.

Deci,fiti prieteni cu prietenii copilului vostru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru io, mai acum vreo 3 luni, la fii-mea in camera sa vad daca a mai evoluat cu invatatul.

 

Pe scaun, intr-o lumina difuza ce batea din spate, vad o silueta ciudata cu o esarfa pe cap ce-i acopera complet parul si teasta, o masca de carnaval la ochi si un fular negru strans in jurul gurii si nasului.

Norocul meu (sau mai degraba al ei) ca i-am recunoscut degetele.

?!?!?! [:-)))]

 

O mancase curiozitatea sa converseze pe un astfel de site  si-si luase toate masurile de siguranta necesare......

Bineinteles ca a constatat ca nu e nicio sfaraiala, si-a satisfacut interesul si apoi a renuntat.

Dar... a bifat ca a facut si asta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, pe ce fel de siteuri se conversa fata ta?

 

Eu sunt generatie veche, de pe vremea mIRC-ului, unde vorbeam si eu, era o chestie noua care m-a atras o perioada. Mergeam la net caferuri de cele mai multe ori, caci acasa aveam dial-up....

Erau si pe acolo destui ciudati, care vorbeau vulgar, care cautau sex ocazional si se exprimau ca atare (vulgar), dar era si destul de multa lume ok. Nu am vorbit niciodata cu webcam... in primul rand ca nu aveam ([:-)))]), in al doilea rand nu m-as fi expus unor persoane necunoscute.

Dupa o perioada m-am plictisit de mIRC, am mai frecventat vreo 2-3 forumuri, unde am mai cunoscut lume, mi-am mai facut prieteni, virtuali, apoi si reali, iar din 2007, de cand cu viata cu copii, frecventez DC-ul. Plus mailul si mesengerul (ca toata lumea din ziua de azi)

Cam asta este experienta mea in ale sociaizarii pe net. Ma uit la mine, generatie mai veche, si vad cum chiar si Facebook-ul ma depaseste, nu ma simt in largul meu cu el, se cunoaste ca am luat contact cu el mai tarziu, mi-e peste mana.,... Mi-am facut cont mai mult, datorita "valului", pentru a mai putea tine legatura cu fosti colegi, diverse cunostinte etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...