Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (13)


Recommended Posts

Aha, deci nu suntem chiar iesiti din comun cu 30 de minute de somn.

Mor de invidie cand aud ca unii dorm si 2 h...

Imi comand si eu tarc la Farmacia Tei...

Cate mese diversificate mai aveti voi?

Noi avem asa:

- dimineata 220 ml fructe blenduite

- la pranz 220 ml piure cu carnita

- gustarea: o para cu branzica facuta cu iaurt si iaurt ( Rostul branzicii este sa incalzeasca iaurtul...adica pun o cana de lapte cu o lingura de iaurt pe foc si se face branzica...)

- la trezire si culcare 220 ml de lapte

 

O fi bine?

Nu mancam cereale, ca avem mari pb cu constipatia si, mai grav, nu prea bem apa...

Voi cum mai mancati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aristica, la fel zic si eu: nu e ok sa scada in greutate. E ok sa nu mai ia atat de mult in greutate...sau sa para mai subtirel din cauza ca se lungeste mai mult decat pune pe el. Dar trebuie sa ia ceva-ceva grame in fiecare luna.

 

Pisica, nu mai stiu ce varsta are al tau ca nu e pe prima pagina. Dar din cate imi amintesc e ciresel de mai, nu?

Eu zic ca sunt ok mesele tale.

al meu a facut 7 luni, diversificat de la 5 luni jumate si are lapte de dimi, fructe, legume cuncarnita sau ou, lapte, lapte.

de saptamana viitoare cred ca bag iaurt la gustarea de dupa amiaza. 

Eu nu masor cat mananca, dar mananca biiine ca are deja 9 kile si ceva. Oricum, mai mult de 200'grame de solide nu mananca niciodata, siiiiigur:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, am intrat si eu sa va spun la multi ani pe 2014, si multa fericire cu cireselele voastre!

 

Noi suntem bine, eu am o burtica de 16 saptamani acum si deja o simt bine de tot, iar gaza mea are si ea 7 luni jumate. Merge in patru labe, se rostogoleste si se ridica in fund singura. A luat si doua cazaturi din pat, asa ca bifam toate casutele. Baga absolut tot in gurita, are doi dinti cu care musca asa, cu simt de raspundere, si nu mai poate de placere cand se joaca sora-sa cu ea.

 

Nemultumirea mea e legata de faptul ca nu mananca (solide, ca la san ar sta toata ziua). Nu ii plac si pace, orice ii dau se stramba de parca i-as da ulei de peste si scuipa tot...macar de cateva zile a inceput sa accepte LP in completarea LM, ca din cauza sarcinii mi-a scazut productia si nu se mai satura, asa ca noaptea ma trezea din ora in ora sa manance, si ziua sta tot timpul mufata.

 

Ma bucur sa citesc ca voi sunteti bine si cresteti mari si frumosi.   [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa ma gandeam si eu ca nu e chiar ok sa scada. Per total, ia cam 150-200 pe luna (acum are 9.800), dar are o crestere ciudata, adica o saptamana ia 200, saptamana urmatoare pierde cam 100-150 si tot asa. E extrem de activ, sta in picioare, misuna in genunchi si maini, are 2 mese solide (una legume+carne/galbenus, cealalta doar legume), dar a avut reflux de la 16 zile si inca mai arunca jeturi, asa ca pe zi mesele de lapte sunt tot AR, doar noaptea primeste aptamil 2 si de mancat, mananca cate 240 la o masa. Saptamana viitoare il mai duc la pediatru sa vad ce-mi zice si cand face 8 luni sper sa reusim si noi sa incercam fructele, ca pana acum pe astea le vomita in jeturi pana ajungea la suc gastric. 

 

Iar cu apa...la noi asta e un vis frumos si indepartat ca pana nu termina cu voma n-are voie apa, ceai, supa.

 

Hai sa intreb si de vigantol: ieri si azi au fost zile superbe, cu soare, asa c-am tinut pitigoiul vreo 2-3 ore afara, la soare, l-am lasat sa doarma in carut (chiar ii spuneam sa ia guri mari de aer ca vine iarna si nu mai pupa el 3 ore legate de plimbari) si nu i-am mai dat vigantolul, c-am citit ca normal un bebelus are nevoie de 3 ore de expunere la soare (chiar si cand sunt nori e o.k.) pe saptamana. Daca-l tin mult afara si-i mai dau si cele 2 picaturi de vigantol, asta nu presupune supradozaj? Ca la soare, organismul lui metabolizeaza altfel vitamina, luandu-si necesarul optim, dar cand ii dau vigantolul pe cale orala, organismul nu are cum sa retina necesarul, ci e surplus, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cica vitamina D se metabolizeaza numai daca persoana are capul gol. Cum iarna nu e posibil...

eu zic ca e tare greu de crezut ca poti face supradozaj de vitamina D iarna...si chiar si alta data.

Alexia, sarcina usoara! Scuze, dar tu ne-ai mai scris?:) oricum, daca fetita sta tot timpul mufata ziua, nu va manca prea curand solide, din simplul motiv ca nu ii este foame:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello. :) 

 

Hellie, sa stii ca si eu stiu pana la liceu unde va merge. :)) Daca ma intrebi pe mine, as stii si facultatea, dar aici nu mai e alegerea mea. [:D] Si eu am o pb cu gradi, ca eu vreau sa-l duc undeva unde se face germana. Mai e timp, asa ca nu ma stresez. :)

 

Pisica, ma bucur ca ne-ai mai scris. :) Ai baietel mare si tu. :) Nasol cu cazaturile. Si al meu a cam luat cateva trante si m-a speriat, dar fara urmari. :) Acum il las aproape numai pe jos. Ne gandeam si noi sa luam tarc, dar la cat se misca, nu cred ca ar sta, asa ca n-are rost investitia. 

 

Alexia, sarcina usoara. :)

 

Artistica, ce rau tre' sa fie cu refluxul asta. Sper sa fie mai bine si sa-i poti da fructe. Apropo, ai incercat si cu fructe mai putin acide (gen banana)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ia uite! chiar nu stiam asta cu unghiul razelor solare si capul descoperit  [flo2]

 

andreea am incercat banana si marul galben copt la cuptor, dar deznodamantul a fost acelasi si madam Marcu a zis sa scoatem fructele complet. Oricum, acum nu mai e chiar asa rau cu refluxul cum era in primele 4 luni (sau ne-am obisnuit noi)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...